Страсна п’ятниця — день, що передує Великодню та має велике значення для християн. Це час згадування мук, які Ісус Христос переніс перед своїм воскресінням.

У цей день християни відчувають скорботу й сум, згадуючи тернистий шлях Христа. Церква наставляє вірян зосередитися на духовних цінностях, утримуючись від світських міркувань.

Відео дня

Коли Страсна п’ятниця 2024: дата

Велика або Страсна п’ятниця — остання п’ятниця шостого тижня Великого посту, який передує святкуванню Великодня. Християни східного обряду святкують Воскресіння Христове 2024 року 5 травня, а отже Страсна п’ятниця випадає на 3 травня.

Що треба робити у Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю в храмах відбуваються три особливі служби, присвячені стражданням та розп’яттю Ісуса Христа. Згідно з Євангелієм, саме о 15:00 Христос помер, тому цей час вважається початком вечірньої служби. Під час цієї служби з вівтарної частини храму виносять полотно з зображенням Спасителя, що символізує плащаницю.

Вночі на Страсну п’ятницю відбувається молитва Великої суботи, під час якої проходить церемонія поховання плащаниці. Це полотно протягом майже трьох днів повинне перебувати в центральній частині храму.

У цей день віряни дотримуються особливо суворого посту, утримуючись від їжі та напоїв до моменту винесення плащаниці. Після початку служби дозволяється їсти пісний хліб та пити воду.

Страсна п’ятниця 2024: заборони 3 травня

У Страсну п’ятницю існують численні заборони, порушення яких вважається недоречним. Чого не рекомендується робити у Страсну п’ятницю:

  • Жартувати та розважатися — подібні види розваг можуть бути прийняті за недоречні, оскільки цей день має особливе духовне значення.
  • Вживати їжу до виносу Плащаниці — ця заборона стосується лише тих, кому медичні протипоказання не дозволяють обмежувати себе в їжі.
  • Працювати та займатися домашніми справами — це є час для духовної рефлексії, тому краще утриматися від активних трудових дій.
  • Виконувати ремонтні або будівельні роботи — це може бути сприйнято як некоректна дія в цей святий період.
  • Проводити святкові заходи, такі як дні народження, весілля, ювілеї — Страсна п’ятниця має важливе духовне значення, тому рекомендується утриматися від святкових подій.
  • Відчувати заздрість, злобу, висловлювати лихослів'я або створювати скандали — це може спотворити духовну атмосферу цього дня.

Дотримання цих заборон сприяє створенню сприятливої атмосфери для роздумів та духовного відновлення.

Прикмети в день Страсної п’ятниці

На Страсну п’ятницю вірують у різні прикмети, які можуть передбачати майбутнє.

  1. Одна з таких прикмет говорить, що глянувши у вікно після пробудження, можна зрозуміти, яким буде наступний рік. Якщо у вікні з’явиться молодий чоловік, це може означати наближення весілля. Пара, яку ви побачите, може свідчити про поповнення в родині або повернення рідних після розлуки. Зустріч з молодою жінкою обіцяє спокійний рік, тоді як зустріч зі старшою людиною або інвалідом може попереджати про можливі проблеми зі здоров’ям або невдачі в справах. Також якщо першою побачите кішку — може символізувати появу грошей, а собаки — нещастя, птахів — нові знайомства.
  2. Також увагу приділяють сновидінням в ніч на Страсну п’ятницю, вважаючи їх джерелом передбачень.
  3. Погодні прикмети також мають значення. Ясна погода і сонце в цей день можуть вказувати на рясний урожай хліба, приємну весну та сприятливе літо.

Редактор: Альона Дука Читати далі