Найбільша помилка Нацбанку

Роман Сульжик

Роман Сульжик

Експерт фінансового ринку з досвідом роботи у JP Morgan, Deutsche Bank

Багато людей питало мою професійну думку про критику пані Гонтаревої монетарної політики НБУ під час війни. Зроблю цей допис для історії — наразі у нас в країні відступній інститут репутації, але, сподіваюсь, колись він зʼявиться.

Найбільшу помилку після Майдану в монетарній політиці НБУ зробила як раз команда, яку зібрала пані Гонтарева. Хоча керівником вже був пан Смолій — але більшість пересічних громадян її й не помітила, і не зрозуміла.

Відео дня

У 2019 році відкрилось невеличке вікно оптимізму і в Україну пішов потік валюти. Але замість того, щоб скупати цю валюту в резерви або дозволити бізнесам чи населенню вільно викупати валюту, НБУ дозволив гривні зміцнитись з 28 до 23 за долар. І ще хвалився, що в нас валюта, яка зростає найшвидше в світі.

https://youtu.be/9j1fA9XgjI8

Для мене — практика, який понад 10 років торгував валютою у провідних світових банках — це безглуздя було шоком. Я намагався пояснити людям в НБУ, що вони роблять помилку, але вони були геніальні й знали краще. Ну і «провідні економісти» писали хвалебні статті про те, яке в нас чудове інфляційне таргетування і які ми молодці.

А потім гривня одним кроком знов повернулась до 29 за долар і ми недоотримали щонайменше 3−5 мільярдів доларів резервів.

Для чого цей вступ. Я поважаю пані Гонтареву. Вона дійсно зробила неймовірну роботу, зачистив банківську систему. Але, на жаль, монетарна політика не є її сильною стороною. Я не памʼятаю, щоб у 2019-му вона, як зараз, давала поради своїм колишнім підлеглим.

НБУ наразі працює в надзвичайно складних умовах. Я дозволю собі надати своє бачення ситуації на валютному ринку країни.

Читайте також: Віктор Козюк Віктор Козюк Чи справедлива критика Валерії Гонтаревої поточної роботи Нацбанку

НБУ зробив правильно, що на початку війни зафіксував курс і підняв облікову ставку до 25%. Потім, коли змінив фіксований курс одразу на 20%, з 29 до 36, це теж було правильно. Спочатку війни й зараз потрібно більш жорстко обмежувати не критичний імпорт, але це рішення приймає не НБУ.

Але я не погоджуюсь з їх рішенням дозволити гривні плавно знецінюватись, одночасно зменшуючи облікову ставку. Як на мене, це збільшує тиск на гривню, і усі вигоди які вони отримують дуже тимчасові.

Поясню як це працює. При ставці 25% і більш-менш стабільній гривні, гривня може працювати, як інструмент збереження заощаджень для населення — люди були готові купляти й тримати військові ОВДП та інші інструменти мінфіну.

При ставці 15% та девальвації проти долара зі швидкістю 10−15% на рік, локальні інструменти є менш привабливими, і населення та бізнес будуть більше намагатись купляти валюту. Ми це вже бачимо — в травні НБУ продав понад 3 мільярди доларів резервів — найбільшу суму з початку війни.

Читайте також: Олександр Паращій Олександр Паращій Валерія Гонтарева звинуватила НБУ у 10 помилках: Все так погано?

Зазвичай девальвація корисна не тільки для експортерів, як люблять вважати у нас, а саме для того, щоб в країну заходили зовнішні гроші. Але під час війни цей механізм зовсім не працює. Умовний Воррен Баффет не скаже завтра «О, гривня впала до 50 за долар, вона тепер занадто дешева, а давайте я заведу в Україну 10 мільярдів доларів». За відсутності балансування курсу зовнішніми гравцями, повзуча девальвація шкідлива і раптовий перехід від одного фіксованого курсу до іншого є кращим механізмом, на мою думку. Під час війни, Англія зафіксувала курс фунта до долара у 1938 році, і протримала цей курс аж до 1949-го — коли після лібералізації фунт миттєво впав на 40%.

Саме тому я був здивований, коли побачив поради пані Гонтаревої сьогоднішньому НБУ — вона радить речі, протилежні тим, які б порадив я. Вона радить, що треба швидше зменшувати облікову ставку і дати гривні більше падати до долара. Я підтримую зовсім протилежне, що краще взагалі зафіксувати курс і тримати ставку на рівні, де люди готові інвестувати в гривню, а не бігти скуповувати долари.

Читайте також:
Андрій Пишний, голова Нацбанку (Фото:Андрій Пишний / Facebook) «Інформаційний потік в емоційній формі». Голова Нацбанку Пишний відповідає на жорстку критику Гонтаревої і пояснює, хто такі грошові мули

І тоді може і буде можливість помʼякшувати обмеження на купівлю валюти — але одночасово з введенням більших обмежень або податків на предмети розкоші. Сумно дивитись на статистику скільки нових елітних автівок зараз завозиться в країну.

І наприкінці зроблю важливу ремарку. У військових є дуже правильна фраза — «Не був — не п*зди». І я з цим повністю згоден. Я дуже добре знаю, що це таке — приймати рішення на мільярди доларів, знаходячись під шаленим тиском.

Саме тому наразі і я, і пані Гонтарева, можемо тільки давати поради колегам із НБУ. Я не знаю, виступив би я на їх місці краще. Вони роблять все, що можуть, у дуже не простих умовах. Так що бажаю їм сил, та сподіваюсь поради будуть корисними — звісно, якщо це є щирі поради колегам, а не бажання збільшити тиск на систему і так в непростій ситуації.

Читати далі