Автор: Олексій Тарасов

Громадський активіст, бізнесмен та у минулому — позаштатний агент НАБУ Євген Шевченко в інтерв'ю Radio NV — про кротів у НАБУ, зливи щодо розслідувань детективів та мільярдні схематози, які ведуть до топпосадовців.

https://www.youtube.com/watch?v=zAxPxKK_v34

— У минулому ви були, правильно ж я формулюю, позаштатним агентом НАБУ.

— Минулих не буває (сміються — Ред.).

— НАБУ проводить розслідування по Великому будівництву, а точніше — щодо епізоду, яким чином були отримані тендери на ремонт доріг у Дніпропетровській області. Йдеться про суму понад півтора мільярди гривень. Там фігурує консультант (він так, здається, себе називає) Офісу президента Юрій Голик. У нього вилучають телефон, де знаходять переписку з 2021 року. І, вивчивши цю переписку, розуміють, що там фігурують люди, які, здається, зливають інформацію щодо чинного розслідування, і, можливо, не тільки щодо нього.

Відео дня

Які результати? Ми бачимо, що проводять обшуки у детектива НАБУ. Медіа повідомляють, що його звати Валерій Полюга. Далі відстороняють першого заступника голови НАБУ Гізо Углаву. Далі ми бачимо ще розслідування наших колег з Bihus.Info. Вони більше інформації надають, з’являється ще один фігурант — Георгій Біркадзе. Це людина, яка нині є радником Офісу президента (ОП).

https://www.youtube.com/watch?v=3tJnKor5m9k

Семен Кривоніс, чинний очільник НАБУ, сказав про те, що службове розслідування щодо цього витоку триває. Він таким чином спростовує слова Віталія Шабуніна, голови Центру протидії корупції. Запитаю вас, як у людини, яка спілкується з детективами НАБУ. Що про це говорять всередині?

— Насправді більшість детективів, персоналу НАБУ не сприймає доволі близько до серця увесь шум, який зараз існує навколо НАБУ, вони займаються своєю роботою. Тобто безпосередньо на їхню сьогоднішню роботу це мало впливає. У них є поточні кримінальні провадження, вони розслідуються, проводяться слідчі дії, допити і таке інше.

Читайте також:
Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції (Фото:Олександр Данилюк/Facebook) «Хочуть захистити своїх». Що відомо про «злив» у справі Великого будівництва і наскільки серйозні проблеми в НАБУ — інтерв'ю з Шабуніним

Те, що витік в НАБУ існує, вже було відомо давно. І насправді ці витоки були і раніше. Перший серйозний витік був зафіксований, здається, десь у 2017 році. Він, як потім вдалося з’ясувати в ході слідства, стався через секретаря Солом’янського суду, тоді ще ВАКСу (Вищого антикорупційного суду — Ред.) не було. Потім були також певні витоки через ВАКС через секретаря цієї установи. Це також було з’ясовано, знайдено і зафіксовано. Тим не менше, дійсно, ці витоки не носили системний характер і вони стосувалися якихось поодиноких випадків.

Але ж десь у 2021 році траплялися більш незрозумілі речі, коли просто приїжджають детективи на обшуки і розуміють, що люди були проінформовані — телефони почищені, «нульові», жодних документів немає вдома, у машині нічого немає. Тобто підчищені повністю. І такі речі почали траплятися регулярно.

І пов’язані вони були безпосередньо з оточенням або з чинною владою — безпосередньо з посадовцями або з людьми, які допомагали їм грабувати нашу країну, приймали участь у корупційних схемах. Звісно, що це турбувало всіх.

Те, що це наразі стало більш-менш зрозуміло і відомо — і широкому загалу, і детективам, — детективи зазвичай сприймають позитивно. Тому що вони розуміють, що витоки вже на більш високому рівні, вони стосувалися безпосередньо високопосадовців, топкорупційних схем, і витік ішов із керівництва Бюро.

Читайте також: НАБУ і САП заявили, що дійшли згоди після витоку даних слідства

Звісно, вони сподіваються, що найближчим часом будуть розставлені крапки над «і», мінімізують можливі втрати для майбутніх чи чинних розслідувань кримінальних проваджень; і керівники НАБУ, які задіяні були в злитті інформації, у майбутньому не будуть саботувати їхні розслідування.

— Чи можна хоча б приблизно виміряти наслідки таких витоків?

— Я не хочу називати прізвища, до яких стояло на меті дійти в результаті цього розслідування. Але, я думаю, ці прізвища, принаймні одне прізвище, усім відоме. І це високопосадова особа, яка, по факту, приймає багато рішень у нашій країні.

— Ви про заступника голови ОП Олега Татарова чи про голову ОП Андрія Єрмака?

— Знаєте, не маю фактів на руках, не хочу розкидатися прізвищами. Розслідування, дійсно, вело [до високопосадовців]. Ми всі розуміємо, що не Голик і не Біркадзе, і не той очільник колишньої Дніпропетровської ОДА [Валентин Резніченко] є бенефіціарами таких схем.

Тобто мільярдні схеми неможливі, на жаль, [без погодження на найвищому рівні]. Так було при [усіх президентах — Леоніді] Кучмі, так було при [Вікторі] Ющенку, так було при [Вікторі] Януковичу, так було при [Петру] Порошенку, і так, на жаль, [при Володимирі Зеленському].

Читайте також: Корупційна схема, у якій НАБУ підозрює Сольського, фунуціонувала й після обрання Зеленського — журналіст

Дуже мені прикро. Справді, я всі ці етапи приблизно за свій 41 рік пам’ятаю, краще чи гірше, але системна корупція в Україні як була з 90-х, так вона, на жаль, і залишилася. І всі мільярдні схематози можливі лише і виключно за участі чинної на цей момент влади і безпосередньо високопосадових представників цієї влади.

Тому слідство мало на меті не Резніченка того заарештувати, не Біркадзе, навіть не Голика. Детективи хотіли і ставили за мету арештувати державних топпосадовців, які, на жаль, замість захисту державних інтересів захищають виключно свої особисті інтереси й інтереси особистого власного збагачення.

І результат цієї операції міг би бути таким, що в нас в Україні змінився б політичний ландшафт, відбулася б зміна чинної влади, чинної команди. На жаль, цього не сталося. І вже в межах цього розслідування точно не станеться. І є наслідки, вимірювані в мільярдах доларів втрат для України, тому що ці корупціонери, які грабували тоді, зараз перебувають далі на своїх посадах. Топкорупціонери. І ми розуміємо, що вони сприймають Україну виключно як можливість для особистого збагачення.

Тобто, якщо вони переймаються якимось оборонними питаннями, то це не з метою захисту держави й українського народу, а з метою захисту та збереження власних особистих можливостей для корупції. Це є ціннісний ряд, на жаль, людей, які сьогодні перебувають при владі. Багатьох людей. Не всіх, звісно, але багатьох.

І, на жаль, наслідки для України вимірювані в розрізі війни. Вони вимірювані не тільки у втрачених мільярдах доларів, а й у конкретних життях наших людей. Тому що чим більше корупціонери крадуть грошей, тим менше наша армія отримає у підсумку зброї, боєприпасів, тепловізорів, дронів… І все це, зрештою, призводить до вищих втрат на війні, на жаль. Я сприймаю це особисто ось так.

Читайте також:
Після появи нових людей у керівництві НАБУ — директора Семена Кривоноса (ліворуч) і його заступниці Поліни Лисенко відбувся відтік топ-детективів з Бюро. Найвпливовішою аппаратною фігурою в НАБУ є перший заступник директора Гізо Углава (на передньому плані) (Фото:Колаж NV) Хто зламав НАБУ? П’ять загроз, які перетворюють антикорупційний орган на офіс компромісних рішень — розбір NV

— Ми можемо поговорити про фігурантів справи про витоки з НАБУ. Досить швидко журналісти назвали ім'я Гізо Углави. Він — перший заступник голови НАБУ, працює в Бюро від заснування органу. Як ви розумієте, чому саме це ім'я фігурує? Чому така підозра виникла одразу щодо першого заступника голови НАБУ?

— Я можу підтвердити, що 100-відсотково це він зливав інформацію. Оце я можу точно сказати. Я сподіваюся, що він зрештою отримає підозру у скоєнні злочину, сяде на лаву підсудних і отримає п’ть-десять років тюрми. Не знаю точно, що йому зможуть інкримінувати, яку саме статтю кримінального кодексу. Це було б дуже добре.

Наразі, напевно, більше нічого не можу сказати. Слідство триває.

— Ви впевнені в цьому? Ви говорите про те, що зливи були раніше, з 2021-го року вони систематичний характер мали. Але до того, як з’явився цей телефон Голика, до Углави не було запитань. Він нормально працював уже з другим очільником НАБУ, нібито знаходив спільну мову. Як це пояснити?

— Мені важко пояснити причини такого його рішення. Насправді, дійсно, майже всю каденцію Артема Ситника у керівництві Бюро Гізо Углава не давав якихось очевидних приводів для підозри в корупції чи злитті інформації. Хоча в мене, наприклад, були певні підозри, було декілька епізодів, ходила деяка інформація, але це було настільки поверхнево, що говорити про якусь конкретну [історію не можна було]. І не хотілося насправді думати про те, що перший заступник директора може зливати інформацію, просто не хотілося в це вірити, тому що це за собою тягло величезний шмат проблем, які треба було вирішувати. Тим не менш, він перебував на своїй посаді, і фактів реальних щодо його причетності до проблем зі слідством у більш ранні роки немає на сьогодні. Хоча дещо досліджують.

Чому 2021 року він змінив свою думку? Я вважаю, що, напевно, це було з метою збереження своєї посади. Він розумів, що 2022 року, у квітні, закінчуються повноваження в Артема Ситника. І він чомусь через Біркадзе [побудував] діалог із новою владою, з владою Зеленського і його партії, його чиновників.

Мені стало достеменно відомо про перший факт його наявних домовленостей. Орієнтовано десь у квітні 2022 року, коли від Києва вже відбили навалу [Росії] і НАБУ повернулося до роботи, детективи завершили слідство по [нардепу від Слуги народу Олександру] Трухіну, який «тихонечко в лес» піде.

Читайте також: «Я тихенько зараз у ліс піду». Чим більше приховували злочин, тим більше слідів залишалося — детектив НАБУ про корупційну справу Трухіна

— Так-так, це щодо аварії, пам’ятаємо, було розслідування Михайла Ткача щодо цього.

— Так. І мені достеменно відомо, що Углава поїхав до тодішнього генпрокурора [Ірини] Венедіктової і узгоджував — підписувати йому підозру, не підписувати, що для мене було дико, тому що до того дня, до цієї історії, жодного разу ніхто в НАБУ ні з ким не узгоджував нічого взагалі. Є підозра, є обґрунтування цієї підозри, значить, її підписують, поїхали. Ніхто з владою нічого не узгоджував. Тим паче з Венедіктовою, на ній клейма немає де ставити.

З якого дива Углава поїхав? Добре, якби він поїхав узгоджувати і підписав її, бо тоді не було вже [керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара] Холодницького і Венедіктова мала підписати цю підозру. Але вона сказала йому, що «давайте не будемо педалювати цю тему, притримаємо», і вони на чомусь домовились, поставили на паузу.

Чому Углава в цей момент нічого не зробив? Для мене запитання. І він просто погодився піти назустріч проханню влади, представником команди якої була Венедіктова. І вони зрештою поставили на паузу цю підозру.

Читайте також: Директор НАБУ усунув від виконання обов’язків свого першого заступника Гізо Углаву — NV Бізнес

Були незгодні детективи НАБУ з цією позицією Углави, і був із цього приводу скандал усередині НАБУ. Він не вийшов назовні на той час, але заклав фундамент для відходу деяких детективів з НАБУ, які зрештою пішли з НАБУ, не погоджуючись із рішеннями керівництва, яким на той час уже був Углава.

Він зрештою просто, як мені здається, поставив собі на меті зберегти свою посаду в НАБУ — почав зливати інформацію і догоджати іншими способами чинній владі, команді. І по результатах ми бачимо, що він зберіг свою посаду вже за нового директора.

Але я б хотів звернути увагу суспільства і журналістів на інший момент, що, крім того, що по факту таким чином Офіс президента хакнув НАБУ і взяли під контроль всю інформацію по всіх топрослідуваннях, то вони паралельно хакнули і НАЗК. Тому що Віктор Павлущик, який керівник НАЗК, насправді не дуже фахово себе показав на роботі в НАБУ. Більше того, можу сказати, що його планували звільнити. Але його не дав звільнити саме Углава, зберіг його на посаді.

І зрештою вони почали його просувати, як я вже зараз розумію, з ОП на посаду керівника НАЗК. На жаль, конкурс пройшов, як пройшов, Павлущика було призначено керівником НАЗК. І перше, що він зробив, коли прийшов на посаду, сказав Ситнику (до 3 червня цього року — заступник голови НАЗК — Ред.) «нам не по дорозі».

Читайте також:
Артем Ситник (Фото:НАЗК) Артем Ситник звільнений з посади заступника голови НАЗК

— Я дуже не люблю цитувати телеграм-помийки — анонімні телеграм-канали, якими керують з ОП, але вони не стримуються в тому, щоб коментувати цю справу. Вони пишуть про те, що, «знаєте, це Ситник злив інформацію про Углаву, і що Ситнику це так з рук не зійде». Чи можна зрозуміти, чому телеграм-канали ОП таким чином описують цю справу?

— Їхня задача — інформувати суспільство і держслужбовців, державний апарат, проводити свою інформаційну політику, тримати свої рейтинги, обливати брудом того, хто їм протистоїть, і підтримувати тих корупціонерів, які їм допомагають грабувати Україну. Тому для мене немає нічого дивного в причинно-наслідковому зв’язку їхніх реакцій і повідомлень, які вони поширюють.

— У розслідуванні Bihus.Info Денис Бігус говорить, що таку схему захисту НАБУ можуть використовувати — «знаєте, а все це була спецоперація». Начебто таким чином можна далі не шукати винних, не шукати тих, хто зливав інформацію, а сказати, що вони просто так робили, тому що таким чином щось хотіли з’ясувати детективи НАБУ. Наскільки ймовірний такий розвиток подій, на вашу думку?

— Ні, це маячня, це не відповідає дійсності. Більше немає чого сказати.

— Чи можна собі припустити, що такий захист використають і зіллють цю справу щодо крота в НАБУ?

— Ні-ні, тут не те, що зіллють чи не зіллють. Ця справа перебуває на особистому контролі керівника САП Олександра Клименка. І він, як ніхто інший, зацікавлений і знає вагу цьому розслідуванню і тому, що Углава, дійсно, має сидіти в тюрмі за такі злочини.

Читайте також: «Шило — це права рука Татарова». Як НАБУ та САП упіймали на корупції «крупну рибу» — ексрадника Офісу президента — інтерв'ю NV з Ніколовим

Питання в тому лише, чи вдасться їм довести його провину, чи достатньо буде доказової бази для оголошення підозри. Тому будь-які інші інсинуації, теорії та припущення не мають реального підґрунтя.

— Углава — перший заступник голови НАБУ. Які повноваження він має в НАБУ? Який вплив він має?

— Дуже цікаве, дійсно, питання, тому що, з юридичної точки зору, він не має жодних повноважень на контроль або здійснення, проведення слідчих дій. Він має суто адміністративну функцію, як і директор НАБУ, до речі. Тобто їхня задача — забезпечити детективів усім необхідним для проведення розслідування.

Але насправді Углава став першою особою, незважаючи на наявність Кривоноса. Углава зробив усе, аби позбутися Андрія Калужинського, який був тривалий час керівником детективів і здійснював контроль над усіма операціями НАБУ. Якого так само згадували в переписці в розслідуванні Bihus.Info, де йшлося про те, як вони дуже не люблять Калужинського.

Углава позбувся Калужинського шляхом зміни штатного розкладу структури Бюро. Вони цю посаду знесли взагалі зі штатного розкладу, і Калужинський втратив свою посаду. І після того Углава став одноосібним керівником усіх детективів, усього НАБУ, і отримав величезний вплив і контроль, доступ до ходу всіх слідчих дій.

Читайте також: «По NV теж полетіло відро лайна». Як «татарівське іго» атакує антикорупціонерів і незалежних журналістів — інтерв'ю з Ніколовим

— Який оптимістичний і песимістичний розвиток подій щодо цієї справи?

— Як для мене, для людини, яка не один рік поклала на полювання за топкорупціонерами, я точно знаю, як прикро буває, коли руйнується операція, на яку ти поклав пів року або рік (таке у мене теж, на жаль, траплялося), то звісно, що оптимістичний сценарій може бути один.

Усі люди, які були причетні до злиття інформації, до допомоги корупціонерам щодо уникнення будь-яких наслідків їхньої злочинної діяльності, — посадовці, Углава, можливо, у ході слідства з’ясують, що йому ще хтось допомагав, був причетний, — ці люди, звісно, мають отримати обвинувальні вироки й опинитись у тюрмі. Це буде гарним і змістовним прикладом для всіх інших посадових осіб, які, можливо, будуть десь колись думати, чи допомогти корупціонерам, чи ні.

Неоптимістичний сценарій. Звісно, якщо не вдасться знайти достатньо доказів, які б дали змогу висунути підозру Углаві. Але навіть якщо він не отримає підозру, я не розумію, яким чином він може залишитись на посаді, зважаючи на наслідки цього скандалу. І, насправді, якби він мав хоч якусь честь, як людина, то він би сам написав заяву про відставку, зважаючи на те, що до нього вже немає довіри і не буде.

Читайте також:
У центрі подій і в центрі на фото — Гізо Углава (Фото:НАБУ / Facebook) Хто зламав НАБУ — частина друга. NV дізнався, як попереджали топпосадовців про майбутні підозри та обшуки

Знаєте, для прокурора, для справи важливо, щоб були докази, які прийме суд і на основі яких є можливість винести обвинувальний вирок тим чи іншим підозрюваним. Але дуже часто буває так, що доказів недостатньо, хоч загальну картину всі розуміють.

І оце саме той випадок, коли всі розуміють загальну картину, всі розуміють, що Углава зливав справи, що він домовлявся з чинною владою, і точно з ним ніхто працювати вже не буде, не захоче і не збирається. Звісно, що жодних спільних справ із ним ніхто мати не буде. Тому я думаю, що так чи інакше він точно втратить посаду, але подивимося.

Але сподіваюся, що суспільство і наші західні партнери звернуть увагу на справи в НАЗК, тому що там вже справи дуже погано. Там уже є люди, які не мали би пройти перевірку НАЗК і [отримати] позитивні висновки для певних посад. Вони вже ці висновки отримують завдяки новому керівнику і позиції влади до мене і загалом до інституту викривачів…

Жоден викривач наразі так і не отримав свою винагороду, яка була обіцяна президентом Зеленським. Ні я не отримав нагороду в розмірі 13 млн грн за справу Злочевського, ні інші викривачі по інших правах, які вже мають на руках рішення суддів, також, на жаль, не отримують цю винагороду. Це загальна, зрозуміла протидія чинної влади всім антикорупційним ініціативам.

Читати далі