Гестаційний діабет. Як врегулювати харчування вагітним за підвищеного цукру

Date:

Під час вагітності ваше тіло зазнає безліч змін, і діагноз гестаційного діабету може додати стресу. Але можна підтримувати здорову вагітність без суворого плану харчування.

Дізнайтеся про причини гестаційного діабету, правильне харчування і простий план для контролю цукру в крові, щоб впровадити стійкі, керовані звички.

Що таке гестаційний діабет?

Відео дня

Гестаційний діа бет — це діабет, що виникає під час вагітності. Тестування зазвичай проводиться між 24 і 28 тижнями. Ризик вищий у жінок з надмірною вагою, у кого був гестаційний діабет або є родичі з діабетом.

Гестаційний діабет впливає на використання глюкози в клітинах. Гормональні зміни можуть викликати інсулінорезистентність, підвищуючи рівень глюкози в крові. Це може призвести до ускладнень, таких як великий плід і підвищений тиск у матері. Дослідження також пов’язують гестаційний діабет із прееклампсією.

Читайте також:
Ось чому не варто пересолювати їжу (Фото:Unsplash/Jason Tuinstra) Контролюємо споживання. Люди, які солять їжу, мають більше шансів захворіти на рак шлунка — дослідження

Чи можна повернути назад гестаційний діабет?

Хоча гестаційний діабет не можна вилікувати під час вагітності, його можна контролювати правильним харчуванням, фізичною активністю, управлінням стресом, гарним сном і медичною допомогою. Зазвичай гестаційний діабет минає після вагітності, але ймовірність його повернення в майбутніх вагітностях становить 2 з 3. Також він збільшує ризик діабету 2 типу в майбутньому. За даними CDC, близько 50% жінок, які перенесли гестаційний діабет, хворіють на діабет 2 типу через кілька років.

Читайте також:
У морозиві містяться емульгатори (фото ілюстративне) (Фото:StockSnap/pixabay) І це навіть не цукор. Експерти назвали харчову добавку, яка викликає цукровий діабет

Симптоми гестаційного діабету

Гестаційний діабет — це стан, який може розвинутися у жінок під час вагітності. Хоча у деяких жінок можуть виникнути помітні симптоми, такі як підвищена спрага, часте сечовипускання, нечіткий зір і втома, для багатьох майбутніх мам симптоми можуть бути неявними або навіть відсутніми. Однак це не означає, що гестаційний діабет менш серйозний або не потребує уваги. Регулярні візити до лікаря для передпологових обстежень допоможуть виявити та контролювати цей стан.

Фактори ризику гестаційного діабету

На тлі сімейної історії захворювання, деякі інші фактори можуть збільшити ризик розвитку гестаційного діабету. До їх числа належать пізній вік матері, як нестача, так і надлишок ваги при народженні, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), а також недостатня фізична активність до або під час вагітності. Цікаво, що дослідження також вказують на можливий зв’язок між якістю сну в першому триместрі та ризиком розвитку гестаційного діабету, а також на підвищений рівень стресу під час вагітності.

Читайте також:
Щоб уникнути коливання цукру в крові, потрібно збалансувати власне харчування (Фото:klenova/depositphotos) Життя без стрибків цукру. 10 правил харчування від зіркової дієтологині

Профілактика гестаційного діабету

Хоча не можна гарантувати повний захист від гестаційного діабету, певні кроки можуть знизити ризик його розвитку. Це включає в себе підтримання здорового способу життя, контроль ваги та активну участь у фізичних вправах. Дослідження також показують, що програми зміни способу життя, що включають консультації з дієтологом, рекомендації щодо збільшення фізичної активності та навчання зміни поведінкових звичок, можуть значно знизити ризик гестаційного діабету. Якщо у вас є фактори ризику, обговоріть з вашим лікарем стратегії профілактики та рекомендації щодо здорового способу життя, щоб знизити ймовірність розвитку цього стану під час вашої вагітності.

Рекомендації щодо дієти при гестаційному діабеті

Вибір відповідної дієти для лікування гестаційного діабету не є універсальним, проте мета залишається спільною — включити в раціон продукти, які допоможуть підтримувати стабільний рівень цукру в крові.

Дотримуючись загальних рекомендацій, можна потім налаштовувати своє харчування залежно від уподобань. Наприклад, ознайомлення зі зразковим планом харчування при гестаційному діабеті може слугувати відправною точкою для складання індивідуального меню. Крім того, важливо проконсультуватися з дипломованим дієтологом, щоб визначити точні потреби у вуглеводах і створити персоналізований план харчування.

Читайте також:
Розмарин (Фото:A_Different_Perspective/pixabay) Додайте в оливкову олію. Названо пряну траву номер один, яка нормалізує рівень холестерину

Вибір вуглеводів

Вуглеводи мають більший вплив на рівень цукру в крові, тому важливо обирати їх усвідомлено. Рекомендується вживати близько 30−45 г вуглеводів за один прийом їжі та 15−30 г за перекус, проте ці цифри можуть відрізнятися залежно від індивідуальних потреб. Складні вуглеводи, такі як бобові, цільнозернові продукти й овочі, кращі, оскільки вони забезпечують тривале насичення і повільне підняття рівня цукру в крові.

Метод тарілки

Метод тарілки — це простий спосіб контролювати порції без необхідності використання спеціальних інструментів. Половину тарілки слід заповнювати некрохмалистими овочами, чверть — нежирним білком і чверть — цільнозерновими продуктами. Розподіл вуглеводів рівномірно за прийомами їжі також важливий для підтримання стабільного рівня цукру в крові.

Поєднання вуглеводів

Поєднання вуглеводів з білками та корисними жирами сприяє зменшенню коливань рівня цукру в крові та забезпечує тривале відчуття ситості. Наприклад, вживання фрукта з арахісовим маслом може бути корисним, оскільки це поєднання містить як вуглеводи, так і білки.

Часті прийоми їжі

Важливо щодня вживати три основні прийоми їжі та два-три перекуси. Пропуск прийомів їжі може призвести до нестачі поживних речовин і зниження рівня цукру в крові, що небажано для майбутньої мами і дитини.

Читайте також:
Дієти та цукровий діабет (Фото:u_i5txmj18kz/pixabay) Інтервальне голодування та інші. Вчені розкрили подробиці про вплив модних дієт на рівень цукру в крові

Рекомендовані продукти

Кращим вибором є продукти, багаті на клітковину і низькі за вмістом простих вуглеводів. Сюди входять цільнозернові продукти, овочі, фрукти і боби. Уникнення рафінованих продуктів, швидких вуглеводів і їжі з високим вмістом трансжирів також рекомендується.

Обирайте частіше

  • 100% цільне зерно

  • Некрохмалисті овочі

  • Деякі крохмалисті овочі (наприклад, картопля, кукурудза та горох)

  • Фрукти (1−2 порції на день)

  • Боби

  • Сочевиця

  • Курка

  • Туреччина

  • Тофу

  • Горіхи/насіння

  • Попкорн

  • Несолодкий йогурт

  • Олія авокадо

  • Оливкова олія

  • Лосось

  • Сардини

  • Тунець

  • Насіння чіа

  • Лляне насіння

Вибирайте рідше

  • Десерти

  • Газована вода

  • Сік

  • Білий хліб/макарони

  • Рафіноване зерно

  • Продукти з високим ступенем переробки

  • Швидке харчування

  • Смажена їжа

  • Випічка

  • Цукерки

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Редактор: Кристина Гришанова Читати далі

Share post:

Subscribe

Популярное

Другие новости
Related

40 тысяч гривен в месяц и более года на больничном: названы ключевые изменения в социальном страховании

Министерство социальной политики Украины готовит ко второму чтению масштабный...

В Харькове повреждены 20 домов из-за ночной атаки россиян

В Салтовском и Киевском районах устраняют последствия ночной атаки...

МВФ спрогнозировал, когда закончится война в Украине

Эксперты Международного валютного фонда обновили прогноз продолжительности войны России...

Масштабная эвакуация в Австралии: сотни людей покидают дома из-за пожаров

В штате Виктория объявлена эвакуация из-за неконтролируемых лесных пожаров...