Зради немає: Що змінилось у підборі персоналу до НАБУ
Галина Літош
Антикризова менеджерка, членкиня РГК НАБУ
Ефективність роботи НАБУ визначається багатьма чинниками, і не в останню чергу тим, як швидко та безперешкодно кваліфіковані кадри можуть стати частиною антикорупційної команди. Це — фокус моєї уваги, як члена Ради громадського контролю НАБУ.
Спрощення процедур проведення відкритих конкурсів для відбору персоналу до антикорупційного бюро — питання, що давно потребувало відповідей. А точніше, термінових змін. Зручність від такого спрощення мала стосуватися як кандидатів на посади, так і адмінресурсу Бюро. В нашому випадку спрощення, звісно, означає не погіршення, а покращення рівня конкурсантів. Раніше в перелік вимог і базових тестів не входили деякі ключові для посади критерії. Це призводило до значних витрат часу та ресурсів. Як самих конкурсантів, що проходили кілька етапів відбору і «зрізалися» завершальній співбесіді, так і комісії, яка змушена була проводити інтерв'ю з багатьма кандидатами, що не відповідали посадовим вимогам.
Відео дня Читайте також:
Квартира за $500 тис. НАБУ взялось за елітну нерухомість родини керівника відділу кібербезпеки СБУ Вітюка
У 2022−2023 роках, спираючись на власний досвід участі в засіданнях відбіркової комісії, я приєдналася до процесу оптимізації конкурсних процедур щодо кандидатів до всіх профільних підрозділів Бюро. В першу чергу ми із командою звернули увагу на необхідність підвищення базових вимог до рівня підготовки та професійної якості кадрів, допущених до відкритого конкурсу. Це водночас мало суттєво підвищити рівень ефективності внутрішніх адміністративних процесів НАБУ та спростити кандидатам шлях для отримання роботи (чи до усвідомлення, що їхній рівень не відповідає посаді, на ранньому етапі відбору).
Отже, серед запропонованих змін, які вже вступили в дію, були наступні:
Спрощена система подачі документів. Зменшився перелік необхідних документів, їхня подача здійснюється тепер в електронному вигляді та із використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Віднині одним пакетом документів можна податися одразу на кілька відкритих вакансій. Також, якщо протягом року людина вже брала участь у конкурсі, то подавати документи знову не потрібно, достатньо нової заяви. Зменшення «паперового навантаження» і змога швидко знаходити в базі кандидатів потрібні файли істотно полегшує навантаження на адмінресурс НАБУ.
Підсилений перший етап відбору у вигляді обов’язкового кваліфікаційного іспиту. Ми оновили тестові завдання на знання законодавства, для окремих посад ввели додаткові профільні тести, в тому числі з англійської мови. Включили до етапу відбору обов’язкове розв’язання кейсових завдань. Завдяки цьому ми маємо змогу відсіяти на старті кандидатів, чия кваліфікація наразі не відповідає обов’язковим вимогам НАБУ — як результат, менша кількість конкурсантів доходить до етапу співбесіди й час конкурсної комісії не витрачається на інтерв'ювання людей, далеких від професійного рівня відомства.
Можливість формувати кадровий резерв. Якщо кандидат в межах конкретного конкурсу не потрапив на бажану посаду, але його кандидатура зацікавила комісію, він вноситься у резерв. Щойно з’являється вільна вакансія, Бюро має можливість зв’язатися із кандидатом і запропонувати йому співбесіду щодо бажаної посади.
Частина запропонованих нашою командою змін все ще знаходиться на стадії вивчення й опрацювання, проте ми маємо надію, що більшість із них буде погоджена і впроваджена до кінця року. Така сукупність покращень дозволить Бюро обирати найсильніших кандидатів і значно економити час та бюджет відомства.
Усі внесені командою зміни відображені в оновленому відповідному Положенні, з яким можна ознайомитися безпосередньо на сайті НАБУ.
Читати далі