Андрій Пишний

Андрій Пишний

Голова Національного банку України

П’ять ключових тез, озвучених на презентації Регіонального економічного огляду під час Весняних зборів МВФ та Світового банку

В останній день Весняних зборів МВФ та Світового банку в Вашингтоні проходила традиційна подія — REO breakfast або презентація Регіонального економічного огляду МВФ. Саме тут зустрічаються міністри фінансів та очільники центробанків країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи, щоб обговорити економічний розвиток регіону.

Відео дня

Це засідання дає можливість присутнім «звірити годинники» — почути коротко- та довгострокові економічні перспективи регіону від МВФ та відрефлексувати почуте в дискусії, висловивши своє бачення з важливих питань. Такий діалог дає змогу зрозуміти, де провідні фінансисти бачать «блакитний океан», а де — «чорних лебедів».

Як і минулого разу в Марракеші, під час цього заходу дискусію міністрів фінансів і очільників центробанків модерував Альфред Каммер, директор Європейського департаменту МВФ. Коли він говорив про ситуацію в Україні та вплив російської війни на економіку всього регіону та навіть світу, то зауважив дуже важливий момент.

«Макроекономічна стабільність — це критично важливо для забезпечення національної безпеки», — сказав пан Каммер. Ми в НБУ добре це розуміємо, тому зі свого боку робили та робимо все, щоб втримати цей плацдарм та його захистити.

Базове припущення, що ескалації в бік Заходу не буде

Питання України залишається дуже вагомим на європейському порядку денному. Попри виклики воєнного часу та нещодавні затримки з зовнішнім фінансуванням, наша країна й надалі виконує взяті на себе зобов’язання перед міжнародними партнерами. Керівництво МВФ відзначило досягнення України в частині макрофінансової стабілізації, а також професійні дії НБУ під час переходу до керованої гнучкості курсу. Зокрема, директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва наголосила, що проводити подібні структурні реформи непросто навіть у мирний час, водночас Україна змогла реалізувати ці задачі під час війни. Вона зауважила, що НБУ проводить послідовну економічну політику, яка захищає макроекономічну та фінансову стабільність до такої міри, що інфляція в Україні вимірюється однознаковими числами. А досягнута макрофінансова стабільність — це важливий актив для подальшого відновлення країни.

Але зараз хочу поговорити не про нас, а про актуальну адженду європейського фінансового світу та поділитися ключовими висновками, що звучали під час REO breakfast.

1. Поточною ціллю для макроекономічної політики в регіоні залишається «м’яка посадка», тобто повернення інфляції до цільових рівнів з помірними економічними витратами. Наразі ця ціль виглядає досяжною. Проте «зустрічний вітер» невизначеності та ризиків може ускладнити її виконання.

У розвинених європейських економіках ризики для «м’якої посадки» є збалансованішими. Водночас для багатьох економік регіону Центральної, Східної та Південно-Східної Європи вони зміщені вгору через все ще стійку базову інфляцію та стабільно високі інфляційні очікування.

Світова фінансова спільнота поступово приходить до висновку, що перемога України у війні є найкращим сценарієм для світової економіки. Адже саме повномасштабна війна Росії проти України генерує вагому частину невизначеності та інфляційних ризиків. А ризик повномасштабної агресії Росії є глобальним. Водночас базове припущення, що ескалації в бік Заходу не буде.

Читайте також: Павло Клімкін Павло Клімкін Візит Сі до Макрона має бути результативним для України

2. Згортання фіскальної підтримки та пом’якшення монетарної політики в регіоні супроводжуватиметься зростанням реальних доходів, а отже, й споживання. Це компенсуватиме наслідки антикризових дій центробанків та стимулюватиме інвестиції, які для розвинених країн очікувано відновляться в 2025 році.

У провідних європейських економіках відбуватиметься виважене пом’якшення монетарної політики: не надто швидке, однак і не надмірно повільне. Натомість багатьом європейським країнам з ринками, що розвиваються, доведеться довше зберігати жорсткі монетарні умови, щоб повністю приборкати інфляційні загрози. Це стримуватиме приплив інвестицій.

Центральні банки мають зберігати пильність, детально аналізувати інфляційні процеси, щоб не допустити втрати контролю за ними. Ураховуючи вартість вжитих заходів для приведення інфляції до адекватних значень після її недооцінки у 2021 році, сьогодні центробанки не ризикуватимуть стрімким зниженням інфляції за хиткої цінової стабільності.

3. Забезпечення «м’якої посадки» не єдине завдання, яке потребує нагальної уваги європейських центральних банків та урядів. Рівень доходу на душу населення в регіоні ЦСПСЄ значно відстає від світових показників. Зараз ВВП на душу населення в регіоні менше ніж у США на третину, хоча ще кілька десятиліть тому вони були на одному рівні.

Цей розрив навряд чи буде подолано найближчим часом, адже старіння населення стримує зростання продуктивності. Багатьом країнам доводиться зазнавати економічних витрат від російської війни та суттєво збільшувати витрати на оборону. Крім того, закладаються суттєві довгострокові видатки на кліматичні проєкти.

Читайте також: Джуді Демпсі Джуді Демпсі Чому більшість європейців не відчувають загрози?

Тож старі моделі економічного зростання потребують подальшої масштабної трансформації. Це вимагатиме проведення структурних фіскальних реформ та посилює нагальну потребу в забезпеченні сталого економічного зростання. Проте Європа довела, що може подолати навіть найсерйозніші перешкоди, якщо діятиме рішуче й разом.

4. На тлі поступового відновлення економіки більшість країн Європи повністю відмовляється від кризової бюджетної підтримки та субсидій, проте так, щоб не підривати державні інвестиції та системи соціального захисту. Cучасна фіскальна політика має бути такою, щоб згенерувати буфери для наступних кризових періодів. Це дасть змогу створити простір для задоволення потреб у видатках, пов’язаних зі старінням населення, зміною клімату та обороною.

Водночас проблеми в секторі нерухомості багатьох європейських країн та, як наслідок, збільшення кількості банкрутств можуть призвести до більшого, ніж очікувалося, зростання обсягу проблемних кредитів. Банки, які наразі гарно капіталізовані та мають достатній рівень ліквідності, потребуватимуть досить значних буферів капіталу, щоб протистояти зростанню обсягів непрацюючих кредитів і водночас підтримувати прогнозоване збільшення інвестицій.

Також наголошувалося на тому, що регулятори мають уникнути міграції ризиків від банківського сектору до менш регульованих небанківських фінансових установ. Це окрема зона ризику.

5. Ключовий пріоритет Європейської комісії — формулювання амбітного набору реформ, що сприятимуть сталому економічному зростанню та поглибленню єдиного європейського ринку. Симетричне завдання стоїть і перед Україною. Ми продовжуємо рух на шляху до набуття членства в ЄС і впевнено просуваємося вперед із приведення нашого законодавства у відповідність до європейського. Спільні зусилля у сфері фінансових реформ стануть основою для зміцнення всієї європейської економіки. Працюючи разом, країни — члени ЄС можуть суттєво підвищити доходи на душу населення, усунувши внутрішні бар'єри, що залишаються на шляху до єдиного ринку.

Щоб забезпечити кращий розподіл капіталу, необхідно завершити створення банківського союзу та союзу ринків капіталу. Заходи включатимуть більшу гармонізацію національних правил щодо податків та субсидій, вдосконалення режимів неплатоспроможності та зменшення адміністративного тягаря.

Кращі перспективи економічного зростання вимагатимуть зусиль як на рівні окремих країн, так і на загальноєвропейському рівні. Заходи спрямовуватимуться на підвищення рівня зайнятості, підготовку робочої сили до майбутніх структурних зрушень, створення сприятливого середовища для приватних інвестицій. Сприяти інноваціям варто на однакових європейських умовах, зазначалося під час зустрічей, особливо коли йдеться про перехід до «зеленої» енергетики.

Це лише частина нотаток на полях, які, на мою думку, є найзначущими для розуміння того, чим живе та дихає європейський фінансовий світ. Бачу необхідність у тому, щоб ділитися з українською спільнотою цими важливими інсайтами. Адже рух до Європейського союзу — це незмінний вектор для нас, тому маємо тримати в голові контекст європейських трансформацій та структурних реформ. Ми в НБУ рухаємося синхронно з цими змінами, бо розуміємо, до чого, зрештою, маємо прийти — повна інтеграція в європейський економічний та фінансовий простір. Детально пропрацьовуватимемо кожен крок, щоб здолати цей шлях із максимальною користю для нашої країни.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV

Читати далі