Основні зміни до порядку проходження ВЛК відбулись із набуттям чинності законом 10313. Цей документ скасував статус обмеженої придатності для осіб, які мають виконувати військовий обов’язок.
Читайте також: Закон з 18 травня. Які нові правила мобілізації та військового обліку почнуть діяти
Проходження військово-лікарської комісії є обов’язковим етапом мобілізації. Під час ВЛК визначається ступінь придатності осіб до військової служби за станом здоров’я. Від висновку ВЛК залежить, у яких військах може служити особа та які задачі спроможна виконувати.
Відео дня
Порядок проходження ВЛК затверджує наказ 402 Міноборони України, а саме Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке є підрозділом документа. Кабмін вносив останні зміни до положення своїм наказом 262 у квітні 2024.
Яким є актуальний порядок проходження ВЛК, розповідаємо у цьому матеріалі.
Обмежено придатні — що треба знати тим, хто раніше мав цей статус
Згідно з положеннями закону № 10313 поняття обмеженої придатності виключається із ЗУ Про військовий обов’язок і військову службу, зокрема зі статті 14, яка регулює питання приписки громадян України до призовних дільниць та зі статті 26, у якій визначено підстави для звільнення з військової служби.
Громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності законом 10313, до 4 лютого 2025 мають пройти повторний медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Читайте також: Повторне проходження ВЛК. Скільки є дійсним висновок комісії та коли можуть викликати на медогляд
Кабінету Міністрів доручено протягом трьох місяців, починаючи з 4 травня, забезпечити:
- прийняття необхідних нормативно-правових актів для реалізації закону 10313;
- приведення своїх актів у відповідність із цим законом;
- приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим законом.
Відповідно до норм наказу МОУ № 262 за результатами медогляду військовозобов'язаним можуть визначити такі ступені придатності до військової служби:
- повністю придатні;
- придатні лише до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони та непридатні до служби в ДШВ, морській піхоті, ССО, підрозділах спецпризначення, плаваючому складі тощо;
- тимчасово непридатні (потребують лікування або лікування та відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків);
- непридатні до військової служби з переоглядом (через 6 місяців або 6−12 місяців);
- непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.
Читайте також: Оновити дані онлайн. Як працює додаток Резерв+ та чи надсилатимуть в ньому повістки
Речник Міноборони Дмитро Лазуткін зазначив, що особи, які пройшли ВЛК після 2022 року, були визнані непридатними та зняті з обліку, мають пройти медогляд повторно.
З 18 травня раніше обмежено придатних почнуть повторно викликати до ТЦК для повторного проходження ВЛК.
Варто зазначити, що обмежена придатність як термін залишається в законодавстві, а саме в Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану, де визначено підстави виплати додаткової винагороди 20 100 гривень військовослужбовцям, які визнані обмежено придатними та непридатними до військової служби з переоглядом через 6−12 місяців.
Читайте також: Відстрочка від мобілізації з 18 травня. Хто має право і які підстави дійсні згідно з новим законом
Проходження ВЛК у червні ― головне
Реєстри Міністерства охорони здоров’я доступні ТЦК та лікарям на ВЛК, тому частину даних про чоловіків вони можуть отримати. Для виконання безпосереднього завдання ВЛК все одно проводить огляд військовозобов'язаних і військовослужбовців.
Читайте також:
«ТЦК виявився не готовим, як і Резерв+». Через черги люди не встигають оновити дані, 60-денний термін треба продовжити, — інтерв'ю з Фріз
Військовозобов'язані мають пройти ВЛК після вручення повістки на проходження комісії керівником ТЦК. Повістку на ВЛК вручають після того, як особа уточнила особисті дані та наявність підстав для відстрочки.
ВЛК також можна проходити у ТЦК, лікарнях, госпіталях та державних медичних закладах, де організована робота комісії.
Військових на ВЛК може направити або командування або лікар під час лікування поранення, травми, каліцтва, контузії.
Якщо військовозобов'язаний не має відстрочки від мобілізації, то його відправляють на ВЛК, де визначається рівень придатності до військової служби. Військовозобов'язаний може надати лікарям комісії висновки медичних спеціалістів та виписні епікризи, щоб вони мали розуміння актуального стану здоров’я. Мати при собі актуальні висновки лікарів про стан здоров’я радить військовозобов'язаним адвокатка Марія Левченко.
Читайте також: Нові штрафи та обмеження. Які штрафи за неявку в ТЦК та за інші порушення правил призову почали діяти
Начальник медичної служби сектору комплектування Полтавського обласного ТЦК майор медичної служби Жанна Дрига зазначила, що «лікарська комісія вивчає документи з медзакладів за місцем проживання людини та перебування на обліку. Йдеться про амбулаторну медкарту, виписки з медкарти дільничного лікаря, результати попередніх обстежень та оглядів з поліклінік тощо».
Керівниця медичного напрямку в ГО Юридична сотня адвокатка Христина Ковцун пояснила, що в ТЦК можуть вручати повістку для проходження ВЛК раніше терміну закінчення дії попередньої постанови ВЛК, і в законодавстві не вказані обмеження щодо цього або можливості відмовитися від такої повістки.
Юристка радить військовозобов'язаним з хронічними захворюваннями надсилати в ТЦК завірені нотаріусом копії медичних документів щодо свого стану здоров’я ще до отримання повістки. За її словами, у таких випадках в ТЦК будуть розуміти, який стан здоров’я має людина. Вона також вважає, що військовозобов'язаним варто мати при собі медичні документи та завірені нотаріусом копії під час проходження ВЛК.
Читайте також: Перевірка документів: Хто має право та що робити, якщо немає військового квитка
Яких лікарів проходять на ВЛК та які аналізи треба здати
Для проходження ВЛК призначають стандартні обстеження та за потреби можуть направити на додаткові аналізи та до профільних спеціалістів.
Військовозобов'язаний має здати такі аналізи:
- загальний аналіз крові та дослідження сечі;
- визначення групи крові та резус-належності;
- рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки;
- електрокардіографію (ЕКГ);
- серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту В (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту С (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW);
- дослідження крові чи УЗД якщо є хронічні захворювання.
Читайте також: Мобілізація з 18 травня. Хто вручає повістки та коли настає відповідальність за порушення правил військового обліку
Особам віком старше за 40 років, обов’язково вимірюють артеріальний тиск і досліджують кров на цукор. За словами адвокатки Христини Ковцун, якщо показники аналізів є поганими, то можуть призначати додаткові обстеження.
У МОЗ зазначили, що під час ВЛК військовозобов'язаних оглядають такі лікарі:
- хірург;
- терапевт;
- невропатолог;
- психіатр;
- офтальмолог;
- оториноларинголог.
За необхідності призначають дообстеження, або можуть направити до інших лікарів за показаннями.
Читайте також: Закон про мобілізацію. Кому треба оновити дані в ТЦК з 18 травня
За Порядком для обстеження на певні захворювання лікарі зобов’язані направити військовозобов'язаного на госпіталізацію, де проводять відповідні обстеження.
Висновок ВЛК — визначення та строк дії
Придатний — військовий придатний для залучення як до небойових, так і бойових дій. Його можна призначити на більшість посад, підлягає мобілізації.
Придатні до служби у частинах забезпечення, ТЦК, установах, організаціях та навчальних закладах не можуть служити у ДШВ, плавскладі, морській піхоті, на спецспорудах.
Читайте також:
«Бракує грошей, на армію зокрема». Влада підвищить податки, щоб не застосовувати «спіраль смерті» — інтерв'ю з Железняком
Непридатний з переоглядом через 6−12 місяців — такий військовий і надалі лишається військовослужбовцем і має перебувати у військовій частині, його можуть перевести у розпорядження командира. Командир визначає, які обов’язки він має виконувати, але ці обов’язки може бути покладено виключно з урахуванням здоров’я. Це можуть бути небойові посади. Військовий може отримати відпустку або бути тимчасово звільнений для лікування й має пройти ВЛК через 6−12 місяців та може повернутися до служби.
Щодо військовозобов'язаних ця категорія свідчить, що така особа не підлягає мобілізації, проте отримує рекомендації з лікування/реабілітації та має з’явитися на переогляд в ВЛК через 6−12 місяців.
Непридатний з виключенням з військового обліку — такий ступінь придатності означає, що особа позбавляється статусу військовозобов'язаного, її знімають з військового обліку, не зобов’язують брати повістки та ходити в ТЦК. Проте відомості про таких осіб все одно деякий час зберігається в базах даних. Військовозобов'язаний може пройти ВЛК у вищій інстанції, яка може скасувати рішення про непридатність з виключенням з військового обліку.
Військовим такий статус надає право на звільнення з військової служби відповідно до статті 26 закону України про військовий обов’язок і військову службу. За бажанням військовий може написати рапорт на продовження проходження служби на посадах передбачених Переліком посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані ВЛК непридатними до військової служби.
Читайте також: «Неможливо знайти». Середній вік бійців ЗСУ перевищує 40 років, а рекрутинг молодших ускладнює низка факторів — Bloomberg
Постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби військовослужбовця чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду. Для офіцера — 6 місяців, для військовослужбовця ДШВ чи морської піхоти — 24 місяці.
У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров’я надається військовозобов'язаному на строк від 2 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для розв’язання питання про придатність до військової служби.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформляється довідкою ВЛК у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду.
Читайте також: Усе про VIN-коди, Резерв+ і дії після оновлення даних: роз’яснення найпроблемніших питань від Міноборони та юристів
Терміни проходження ВЛК
Строки проходження ВЛК і встановлення граничних строків проведення досліджень і медоглядів військовозобов'язаних є такими:
- проведення медичних оглядів щодо придатності до військової служби — не більше як 4 робочі дні;
- проведення лабораторних досліджень — не більш як 3 робочі дні;
- проведення інструментальних досліджень — не більш як 3 робочі дні.
Згідно з поясненням МОЗ військовозобов'язані, які не мають скарг на здоров’я проходять спрощений медогляд. Процедура проходження ВЛК має тривати не більше 14 днів.
Читайте також: Повістка для уточнення даних. Які дані має містити та за яких умов можна не з’явитись в ТЦК вчасно
Голови ОВА, керівники ТЦК й працівники закладів охорони здоров’я зобов’язані дотримуватися вказаних строків.
Також вони мають організувати раціональні маршрути проходження ВЛК і контролювати, щоб військовозобов'язані проходили медогляди за окремою чергою.
Медики на ВЛК за необхідності можуть переглядати вже наявні записи інших лікарів, що були внесені в ЕСОЗ, створювати електронні направлення на необхідні діагностичні процедури тощо.
У законах не вказано, що результати попередніх медичних досліджень вплинуть на висновок ВЛК. Комісія бере їх до уваги, проте рішення приймає на свій розсуд.
Читайте також: Постанова № 560 КМУ. Вручення повістки поштою і чи будуть затримувати у разі відмови Редактор: Гліб Овчаренко Читати далі