Усе про VIN-коди, Резерв+ і дії після оновлення даних: роз’яснення найпроблемніших питань від Міноборони та юристів

Date:

Починаючи з 18 травня мобілізація в Україні відбувається відповідно до нового закону та низки інших супровідних документів, які набули чинності паралельно. Утім, на практиці військовозобов'язані зіткнулися з низкою проблем і неузгодженостей.

NV зібрав відповіді на найпоширеніші запитання з роз’яснень представників Міноборони та профільних юристів щодо поточного процесу мобілізації відповідно до нових норм.

Відео дня

Чи достатньо оновити дані тільки в Резерв+?

Так. Якщо військовозобов'язаний чи резервіст віком від 18 до 60 років оновив свої дані у додатку Резерв+, цього достатньо, щоб не відвідувати з цією ж метою ТЦК чи центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

«Зареєструвавшись і оновивши свої дані (прізвище, ім'я, адреса проживання, телефон та електронна адреса) [в Резерв+], людина виконала вимоги закону [про мобілізацію, який набув чинності 18 травня]. Цього достатньо», — підтвердив в інтерв'ю NV речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін.

https://www.youtube.com/watch?v=UjRTauCEToM&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fnv.ua%2F&feature=emb_imp_woyt

Як розв’язати найпоширеніші проблеми з Резерв+?

Перші дні роботи Резерв+ виявили низку проблем у цьому застосунку, на які скаржаться користувачі. Міноборони дає такі поради щодо найбільш поширених з них:

Резерв+ недоступний за кордоном: почекати. «У деяких країнах застосунок ще може бути не доступним, бо маркетам треба декілька днів на обробку будь-яких змін. Команда вирішує це питання. У найближчі дні застосунок буде доступним, як на Android, так і на iOS. І всі встигнуть оновити дані до 16 липня», — наголосила Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

Дані у Резерв+ некоректні: виправити їх можна в ТЦК. «Застосунок забезпечує прозорість та відкритість щодо даних, які знає про вас держава. Які містяться в реєстрі Оберіг. Помилки — наслідок людського фактору. Таке періодично трапляється, коли інформація з паперових карток вручну переноситься до реєстру. Рекомендуємо звернутися до ТЦК, у якому ви стоїте на обліку, щоб виправити помилки», — радять у Міноборони.

Відображається статус «у розшуку»: ймовірне помилкове спрацювання системи, якщо у ній спробував зареєструватися чинний військовослужбовець, для яких система Резерв+ не призначена. «Якщо ви все ж завантажили застосунок і побачили статус „в розшуку“, це означає, що ТЦК не встиг оцифрувати ваші дані. Ви або ж найближчі члени родини можуть звернутися до територіального центру і надати необхідні документи — паспорт, податковий номер, військовий квиток та довідку про зачислення на військову службу», — запропонувала Черногоренко чинним військовим, що побачили такий статус після спроби зареєструватися в системі Резерв+.

Читайте також:
Жінка-віськовослужбовець (Фото:facebook.com/MinistryofDefence.UA) Невійськовозобов'язаним жінкам не потрібно оновлювати свої дані в додатку Резерв+ — Міноборони

Адвокат Руслан Киливник також пояснив в інтерв'ю NV, що якщо статус «у розшуку» помилково видало військовозобов'язаному, то він може звернутися в ТЦК з проханням повідомити конкретні підстави для цього — наприклад, яких даних бракує, щоб їх надати й до кінця оновити свої дані відповідно до вимог закону. Киливник пояснив, що у ТЦК є своя закрита база розшуку, тому в офіційній базі розшуку МВС дані про розшук людини не відображаються. «Це в жодному разі не розшук згідно з кримінально-процесуальним законом… Це розшук виключно з метою доправлення громадян до ТЦК, і людина не може перевірити наявність цього розшуку. Тому що таких даних, як статус цього розшуку, чи перебуває людина в розшуку, чи ні, жодна база і додаток Оберіг не надасть», — уточнив адвокат.

https://www.youtube.com/watch?v=Klsg_QeISIc&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fnv.ua%2F&embeds_referring_origin=https%3A%2F%2Fnv.ua&feature=emb_imp_woyt

Чому військовослужбовцям не потрібен застосунок Резерв+?

Тому що цей додаток призначений тільки для оновлення даних військовозобов'язаних чи резервістів.

Чинним військовослужбовцям, які вже перебувають на службі, не потрібно реєструватися в додатку Резерв+ і користуватися ним, бо це створює надлишкове навантаження на систему, пояснюють в Міноборони.

«Хотів би одразу сказати, щоби військовослужбовці не експериментували, бо вони перевантажують систему, — нагадав Дмитро Лазуткін. — Дуже багато військовослужбовців вирішили, що їх це теж стосується. Навіть деякі комбати (до нас доходила інформація) в наказовому порядку сказали, щоб всі встановили Резерв+, були певні проблеми через це».

Аналогічну інформацію озвучила Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. «Військовослужбовцям НЕ ПОТРІБНО оновлювати дані щодо себе. Вони не стоять на військовому обліку, тож не можуть порушувати правила обліку», — наголосила вона.

Натомість спеціально для військовослужбовців Міноборони скоро запустить застосунок Армія+.

Чого чекати після оновлення даних? Як направляють на ВЛК?

Незалежно від того, у який спосіб людина оновила свої військово-облікові дані (в ТЦК, ЦНАПі чи через застосунок Резерв+), далі їй може прийти направлення на проходження Військово-лікарської комісії (ВЛК).

«Під час оновлення даних направлення на ВЛК видаватися не буде. Таке направлення може бути виписане у разі потреби згодом», — пояснивали в Міноборони.

За словами речника відомства Дмитра Лазуткіна, таке направлення надсилатимуть як повістку, а не в застосунку Резерв+

Читайте також:
Функцію електронних направлень на ВЛК планують додати в найближчих оновленнях (Фото:Міноборони України) У застосунку Резерв+ хочуть додати функцію електронних направлень на ВЛК — Міноборони

«За місцем проживання, яке людина оновила — незалежно від того, яким способом оновила — може прийти направлення на ВЛК, людина має пройти її. Воно прийде не всім, і не в додатку прийде, а за місцем проживання, як повістка. І людина вже проходить ВЛК, — пояснив Лазуткін. — Кілька мільйонів людей не будуть водночас направлені на ВЛК, але цей процес відбуватиметься».

Його роз’яснення відповідає новій постанові Кабміну № 560 від 16 травня 2024 року (Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період). У ній сказано: «На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою».

Скільки дійсний висновок ВЛК?

Відповідно до постанови Кабміну № 560, під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік. Йдеться саме про довідки, які отримують резервісти та військовозобов'язані після медичного огляду (військово-лікарської комісії, ВЛК).

Натомість у мирний час термін дійсності такої довідки становить п’ять років.

Що таке VIN-код у військово-облікових документах, чи він обов’язковий?

VIN-код — це ідентифікаційний код з 19 цифр, який реєстр Оберіг автоматично присвоює військовозобов'язаному, призовнику чи резервісту, дані якого внесено в систему.

Завдяки такому коду набагато легше перевірити дані військовозобов'язаного в Єдиному державному реєстрі Оберіг (наприклад, на кордоні чи під час перевірки патрулями у складі представників ТЦК та поліції).

Читайте також:
Дмитро Лазуткін, речник Міноборони України (Фото:Dmytro Lazutkin/Facebook) «Аби військо було повнокровним». У Міноборони відповіли на поширені питання щодо додатку Резерв+, мобілізації людей і автомобілів

VIN-код — папірець із роздрукованим 19-цифровим номером та відповідним штрих-кодом — можуть вклеїти під час візиту у ТЦК під час оновлення військово-облікових даних. «Такий штрих-код при зчитуванні відображає інформацію про людину», — пояснює Суспільне.

Водночас вклеєння VIN-коду формально не є обов’язковим, оскільки актуалізація військово-облікових даних у ЦНАПі чи в застосунку Резерв+ також відповідає вимогам закону (хоча у паперових документах VIN-код при цьому не з’являється).

«Військово-облікові документи, які були видані громадянам до 18 травня 2024 року, залишаються дійсними. „Штрихкод“ у військово-обліковому документі — це номер громадянина в реєстрі Оберіг, за яким можна перевірити інформацію, коли особа оновила свої персональні дані через ТЦК СП. Якщо особа оновила дані через електронний кабінет [Резерв+] чи ЦНАП, окремо йти до ТЦК СП для вклеювання „штрихкоду“ не потрібно», — йдеться у коментарі Міноборони під постом журналіста Сергія Сидоренка, який озвучив відповідне запитання.

Інфографіка: Міноборони України / Сергій Сидоренко / Facebook

Що робити, якщо VIN-коду немає, а дані оновлено?

Речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін наголосив, що у застосунку Резерв+ «найближчим часом» мають з’явитися QR-коди, які де-факто теж допоможуть швидко перевірити актуальність військово-облікових даних будь-якого громадянина.

Читайте також:
Захисники України в Донецькій області (Фото:REUTERS/Oleksandr Ratushniak) У Резерв+ додадуть електронний військовий квиток — Міноборони

«[У застосуку Резерв+] буде формуватися електронний ВОД [військово-обліковий документ], впродовж місяця він там має з’явитися, з QR-кодом. Якщо можна проводити якісь паралелі, це буде щось подібне до того, що ми можемо бачити в Дії, де людина може показати свої водійські права чи паспорт у смартфоні. Так само буде з Резерв+, і ВОД буде там», — пояснив Лазуткін.

Доки ж цього немає, у випадках суперечливих ситуацій, коли виникає потреба відсканувати VIN-код, але людина його не має, хоча оновила свої дані, Лазуткін радить демонструвати застосунок Резерв+.

«Людина може продемонструвати, що вона вже оновила свої дані, це показує застосунок. Просто показуєш, що ти оновив свої дані після 18 травня і виконав норму закону. […] Вважається, що людина виконала норму закону», — наголосив він.

Водночас Лазуткін визнав можливість виникнення окремих конфліктних ситуацій. «Ми не можемо запобігти тому, що на місцях можуть виникати якісь ексцеси виконавця. Ми знаємо, що після 18 травня представники ТЦК, поліції та прикордонної служби можуть перевіряти ВОД і їх треба мати при собі. Водночас усі вони мають бути проінструктовані. Сподіваємося, таких випадків або не буде, або буде дуже мало», — наголосив речник Міноборони.

Суспільне.Суми при цьому на конкретному приладі показало випадок, коли батько троьох неповнолітніх дітей Андрій Заїка був змушений знову відвідати ТЦК, щоб вклеїти VIN-код у свої військово-облікові документи, аби отримати можливість і надалі виїжджати за кордон, де зараз мешкають його діти. «До цього два рази виїжджав, все було нормально. Зараз сказали — ні, треба проходити ВЛК. Пройшов ВЛК за два місяці — слава Богу. Тепер сказали, треба знову туди йти, робити VIN-код», — пояснив чоловік.

https://www.youtube.com/watch?v=4lB_lbZYQPQ

Яка процедура ВЛК для колишніх обмежено придатних? Чи потрібно їм оновлювати облікові дані?

Так. Відповідно до роз’яснень Міноборони, «обмежено придатні так само зобов’язані оновити свої персональні дані до 16 липня 2024 року, як і інші громадяни».

Читайте також:
Український військовослужбовець (Фото:Генштаб ЗСУ / Facebook) У Міноборони заявили, що тим, кого визнали непридатним і зняли з обліку, треба пройти ВЛК ще раз

Колишні обмежено придатні, які отримали цей статус до 4 травня 2024 року (дата виходу оновлено наказу Міноборони, що скасував такий статус) зобов’язані пройти ВЛК протягом 9 місяців з цієї дати (тобто до 4 лютого 2025 року — прим. ред.).

Оскільки під час оновлення даних повістка та направлення на проходження ВЛК не видаються, обмежено придатні повинні:

  • або самі з’явитися до ТЦК протягом визначених 9 місяців для проходження ВЛК (до лютого 2025 року);
  • або прийти для проходження ВЛК у разі отримання повістки від ТЦК СП (таку повістку можуть видати через деякий час після оновлення персональних даних).

Для кого розробляють додаток Армія+ і що в ньому буде?

Улітку 2024 року Міноборони планує запустити спеціальний застосунок для військовослужбовців Армія+. Найголовнішим його завданням буде полегшення документообігу для чинних військових.

Зокрема очікується, що Армія+ забезпечить військовим такі можливості (відповідно до коментарів Катерини Черногоренко порталам NV Бізнес, AIN.ua та DOU):

Військовий ID — електронне посвідчення військового. Воно також буде ключем до «цифрової зброї» — зокрема систем ситуаційної обізнаності, додаткових розвідданих для виконання бойових задач.

Електронні рапорти. У Міноборони обіцяють надати військовим можливість подавати електронні рапорти у декілька кліків і додати можливість контролювати зворотний зв’язок за ним. Першочергово планують запустити можливість подавати рапорти на щорічну відпустку; на відпустку за сімейними обставинами; на грошову допомогу на щорічне оздоровлення.

Комплексна база знань, яка є джерелом достовірної інформації щодо проходження військової служби. «Простір, де можна поставити будь-яке запитання та отримати відповідь: від того, яку антену чи РЕБ використовувати, як краще обрати позицію тощо. Відповіді можна буде отримати офлайн у довіднику», — пояснила Катерина Черногоренко.

Системи зворотного зв’язку: можна буде відправити будь-який запит, або типовий, або індивідуальний, який сформувався військовослужбовцем. Міністр оборони Умєров анонсував, що таким чином військовослужбовці зможуть надати відгук щодо служби, скарги та ідеї чи пропозиції.

Чим повістка відрізняється від вимоги ТЦК?

Юрист з військового права LCF Law Group, молодший лейтенант запасу Володимир Романчук в інтерв'ю Radio NV назвав норму про надсилання вимоги одним з особливо важливих нововведень нового закону про мобілізацію.

«Якщо громадянин не з’явився за викликом до ТЦК, до нього можуть надсилати вимогу з’явитися до ТЦК. Але це не повістка, вона не надсилається просто так. Вона надсилається у разі наявності підстав вважати, що громадянин може порушити військовий обов’язок і не з’явитися до ТЦК. Ця вимога може надсилатися засобами поштового зв’язку. І вона вважається врученою, навіть якщо ТЦК отримав інформацію про неможливість вручення за надісланою адресою цієї вимоги», — пояснив Романчук.

За його словами, якщо громадянин був приписаний до ТЦК, вказав там свою адресу, а потім змінив її (фактично або юридично) і не повідмив про це ТЦК, або не став на облік в іншому ТЦК, а йому надійшла вимога на стару адресу, «він все одно вважається таким, який вимогу отримав». «А після отримання цієї вимоги, якщо там вказано попередження про можливе притягнення до кримінальної відповідальності, може бути відповідна санкція, передбачена статтею 336 Кримінального кодексу, яка передбачає навіть позбавлення волі, якщо громадянин і після повістки, і після вимоги з попередженням до ТЦК не з’явився», — наголошує Романчук.

Чи можуть надіслати повістку поштою і що зміниться в липні?

Станом на травень 2024 року чинною залишається єдина норма: «Зараз існує положення, що врученою вважається повістка, яка видається під особистий підпис людині. Інших варіантів поки не передбачено», — наголосив речник Міноборони Лазуткін.

Читайте також:
Українські військові (Фото:Офіс президента України) «Повноваження ТЦК розширили». Роз’яснення та «наполегливі поради» юриста з військового права щодо оновлення даних, мобілізації та санкцій

Його слова підтвердив юрист Володимир Романчук. «Повістка наживо вручається під підпис, тобто людина корінець із викликом залишає собі, а відривна частина з підписом, де вона підписується про отримання виклику, залишається у ТЦК. Таким чином забезпечується підтвердження того, що повістку не відірвали і викинули в смітник, а дійсно вручили людині», — пояснив він.

Однак після 16 липня 2024 року повістки розсилатимуть також поштою (коли спливе термін у 60 днів, відвеедений на уточнення військово-облікових даних усіма чоловіками 18−60 років). Таку норму містить нова постанова Кабміну № 560 (Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період).

Якщо резервіст або військовозобов'язаний не уточнив свої дані за ці 60 днів, зокрема актуальну адресу місця проживання, повістка надсилається на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

При цьому особистий підпис військовозобов'язаного вже буде не потрібен. Підтвердженою датою отримання «поштової» повістки у ТЦК вважатимуть:

  • день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
  • день проставлення в поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення;
  • день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання, повідомленою цією особою ТЦК при уточненні своїх облікових даних,
  • день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ТЦК іншу адресу місця проживання.

https://www.youtube.com/watch?v=1Pr4K-7DKUg&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fnv.ua%2F&feature=emb_imp_woyt Редактор: Інна Семенова Читати далі

Share post:

Subscribe

Популярное

Другие новости
Related

Угрозы, пытки и мародерство: в Харьковской области будут судить боевиков «ЛНР»

Прокуроры Харьковщины передали в суд дело в отношении пятерых...

Техрегламент по газу надо доработать, чтобы избежать кризиса, — эксперт

Введение нового технического регламента природного газа создает угрозу сокращения...

Китайские компании нарушают санкции в отношении Крыма

Глава оккупационной администрации Крыма Сергей Аксёнов принял решение о...