Випікання паски перед Великоднем — це справжнє таїнство. Але як правильно обрати дріжджі, щоб ваша випічка добре піднялася?
Читайте також: Сирна паска з вишнями та маком. Такий рецепт точно здивує гостей
Готування випічки вдома може бути простішим, якщо знати, як правильно працювати із дріжджами та іншими інгредієнтами. Якщо ви збираєтеся випікати великодню паску, то варто розібратися з тим, які інгредієнти найкраще підійдуть для саме вашого рецепту. Зазвичай в ньому вже прописано, які дріжджі використовувати, проте ми підкажемо, як замінити сухі на свіжі, а також розповімо, як використовувати у святковій випічці соду та розпушувач.
Відео дня Читайте також: Паски, панетоне, краффіни. 15 рецептів головної великодньої випічки, перевірених зірковими шефами
В чому різниця між сухими та свіжими пресованими дріжджами
Це одноклітинні організми (Saccharomyces cerevisiae), що при змішуванні з водою та цукром починають вивільняти вуглекислий газ, який і підіймає ваше тісто. Свіжі дріжджі зазвичай вологі та розсипчасті, чимось нагадують шматочок сиру фета. Сухі ж на вигляд та на дотик нагадують за консистенцією кукурудзяне борошно або пісок.
Дотримуйтеся рецепту / Фото: Unsplash/ Isabella Fischer
Господині часто використовують сухі дріжджі тому, що вони можуть довше зберігатися в коморі, на відміну від свіжих, термін придатності яких сягає тижня-двох. А ще пресовані дріжджі зазвичай дорожчі і їх треба додавати більше, ніж сухих.
Читайте також: Вже час. 10 закладів Києва, де можна замовити паски та кошики до Великодня
Сухі дріжджі можна змішувати одразу із борошном, проте обидва види господині зазвичай «розпускають» в теплій воді чи молоці. Також не забувайте дати тісту на дріжджах час добре піднятися — це вплине на м’якість та текстуру готової випічки. Бажано «обімнути» тісто (тобто дочекатися, поки воно підійде, та ще трохи вимісити руками, а потім знову залишити підходити).
Читайте також: М’якіше за пух. Рецепт паски на меду із цукатами за дві години
Як замінити сухі дріжджі свіжими і навпаки
Як замінити сухі дріжджі свіжими і навпаки / Фото: Unsplash/Elena Mozhvilo
Користуйтеся таким правилом: 1 грам сухих дріжджів дорівнює 3 грамам свіжих. Це допоможе вам правильно визначити кількість дріжджів для будь-якої випічки. Проте якщо у рецепті зазначено використання конкретного різновиду, краще дослухатися до цього.
Читайте також: Легше, ніж ви думаєте. Як зробити паску з рідкою начинкою на Великдень 2024
Як обрати правильні дріжджі для рецепту
Як обрати правильні дріжджі для рецепту / Фото: Unsplash/Diliara Garifullina
Зверніть увагу, що аромат свіжих дріжджів дещо інтенсивніший, ніж сухих. Вони добре підійдуть для випікання запашного домашнього хліба, який потребує тривалішого підйому, або паски. Також свіжі дріжджі швидше активуються та залишаються такими протягом тривалішого часу, ніж сухі.
Читайте також: З трьох яєць та сметани. Закарпатська паска на Великдень 2024: простий та швидкий рецепт із відео
Як використовувати у великодній випічці соду та розпушувач
Як використовувати у великодній випічці соду та розпушувач / Фото: Unsplash/Melissa Walker Horn
Якщо ви вирішили випікати не паску, яка зазвичай готується саме з дріжджового тіста, а великодній кекс, то вам варто знати різницю між содою та розпушувачем. Зазвичай господині вважають, що ці інгредієнти взаємозамінні, але це не так.
Читайте також: Сода і розпушувач. У чому різниця між цими інгредієнтами та чи можна замінити їх один одним
Принцип дії соди й розпушувача схожий з дріжджами — обидва порошки взаємодіють з іншими інгредієнтами, утворюючи вуглекислий газ під час змішування та випікання. Цей газ розширюється, щоб зробити вашу випічку вищою та м’якшою.
Читайте також: Довго не черствіє. Як за годину приготувати ідеальну паску, яка довго залишатиметься м’якою Принцип дії соди й розпушувача схожий з дріжджами / Фото: Unsplash/Yana Gorbunova
Але у рецептах прописують використання або одного з цих інгредієнтів, або обох відразу. Сода — це 100% бікарбонат натрію, лужна сольова сполука, яка утворює вуглекислий газ при змішуванні з кислотою. Розпушувач — це суміш бікарбонату натрію та кислоти, для активації якої потрібні волога та тепло.
Розпушувач використовують у рецептах, де кислі інгредієнти не є суттєвими. Більшість розпушувачів починають активуватися після поєднання з рідиною, і потім під час нагрівання. Ви можете зустріти розпушувач серед інгредієнтів для приготування ванільних бісквітів.
Читайте також: Поділись теплом Великодня. Випікаємо та «підвішуємо» українські паски разом із Євгеном Клопотенком, Good Bread та Духмяною Хатою
Оскільки харчова сода повинна змішуватися з кислотою, щоб утворити вуглекислий газ, її використовують в рецептах, де є кислі інгредієнти (наприклад, пахта, оцет, кефір тощо). Сода також допомагає утворитися красивій золотистій скоринці у випічці.
Коли сода виробляє вуглекислий газ, то по суті нейтралізує кислотний інгредієнт. Але що, якщо вам потрібна кислота для смаку? Наприклад, ви готуєте печиво на кефірі чи пахті і хочете зберегти увесь смаковий профіль. Рішення просте: додайте обидва інгредієнти. Крім того, у деяких випадках сода сама по собі може не дати достатнього підйому тісту. Якщо додати її занадто багато, виникне металевий або гіркий смак. Ось чому потрібна невелика допомога друга. Проте пропорції справді важливі, щоб не перетнути тонку межу й не нашкодити готовому виробу.
Редактор: Юлія Звєрькова Читати далі