Державний департамент США підтвердив, що Росія використовує хімічну речовину хлорпікрин проти українських військовослужбовців.

Також у заяві Держдепу йдеться про те, що у США є докази використання Росією не тільки хлорпікрину, а й сльозогінного газу.

Російські окупанти використовують ці речовини, щоб вибити українських військових із позицій. Однак де саме і коли окупанти використовували хлорпікрин, не вказано.

Відео дня Читайте також: РФ систематично застосовує хімічну зброю проти ЗСУ — The Telegraph

У березні 2024 року в Генштабі ЗСУ повідомили, що Росія здійснила понад тисячу хімічних атак проти України з початку повномасштабного вторгнення.

Що таке хлорпікрин і чим він такий небезпечний?

Хлорпікрин ще називають нітрохлороформ. Цю безбарвну або блідо-жовту маслянисту рідину з різким запахом відкрив шотландський хімік Джон Стенхаус 1848 року.

Під час Першої світової війни німецькі війська використовували концентрований хлорпікрин проти сил Антанти як сльозогінний газ. Ця шкідлива хімічна речовина всмоктується в організм під час дихання, ковтання і через шкіру.

У високих концентраціях хлорпікрин сильно подразнює легені, очі та шкіру. Зокрема, вона також викликає блювоту, запаморочення, сильне запалення очей, носа, горла, дихальних шляхів, конвульсії. Крім того, хімічна речовина спричиняє втрату свідомості та пошкодження шкіри. За високої концентрації людина помирає за лічені хвилини.

Використання цього хімікату заборонено Конвенцією ООН про хімічну зброю.

Як реагує світ на такі воєнні злочини РФ?

1 травня США запровадили санкції проти Росії, спрямовані, зокрема, проти програм розроблення та виробництва хімічної та біологічної зброї.

Посол Росії у Вашингтоні Анатолій Антонов заявив, що звинувачення США на адресу РФ «одіозні та безпідставні». При цьому жодних фактів, що підтверджують його слова, він не надав. Водночас російські пропагандисти іноді публікують відео, що підтверджують застосування газу на фронті.

Колишній полковник британських Сухопутних сил Геміш де Бреттон-Гордон, який раніше командував силами хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту Великої Британії та НАТО, заявив, що країна має постачати Україні протигази.

«Велика Британія повинна постачати Україні протигази, оскільки Росія почала використовувати хімічну зброю. Це становить загрозу існуванню для цієї країни, і тому наша оборона повинна відповідати цій вимозі», — сказав він.

У матеріалі The New York Times ідеться про те, що США «звинуватили Росію у використанні хімічної зброї, включно з отруйним газом, „як метод ведення війни“ проти українських сил, порушуючи глобальну заборону на використання такої зброї».

Редактор: Євгеній Василенко Читати далі