Справжнє пекло. Астрономи виявили розпечену планету, що кишить вулканами

Автор: Анастасія Печенюк

У віддаленій сонячній системі приблизно за десятки світлових років від нас дослідники виявили новий світ з розпеченою лавою поверхнею і численними вулканами.

Наразі астрономи підтвердили існування понад 5600 екзопланет. Більшість цих світів не здалися б землянами гостинними через такі явища, як металевий дощ. Чергову планету, умови на якій жахають, було виявлено у зоряній системі під назвою HD 104067, що розташована приблизно за 66 світлових років від нашого Сонця.

Відео дня

Науці вже було відомо, що HD 104067 містить гігантську планету. Запущений у 2018 році супутник NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite або TESS виявив сигнали про ще одну скелясту планету у цій системі. Досліджуючи її, астрофізик Каліфорнійського університету Стівен Кейн несподівано наштовхнувся на ще одну, збільшивши кількість відомих планет у цій системі до трьох.

Нова планета є 30% більшою за Землю, але за будовою має чимало спільного з супутником Юпітера Іо, що є найбільш вулканічно тілом у нашій Сонячній системі. Кейн підрахував, що температура поверхні нової планети, TOI-6713.01, становить 2600 градусів Кельвіна (близько 2327 градусів Цельсія). Це більше за температуру деяких зірок.

«Це був один із тих моментів відкриття, коли ти думаєш: «Вау, дивно, що це насправді може існувати. Це планета земної групи, яку я б назвав Іо на стероїдах. Вона була змушена опинитися в ситуації, коли вона постійно вибухає вулканами. На оптичних хвилях ви могли б побачити розпечену планету з розплавленою лавовою поверхнею, що сяє», — каже Кейн.

Гравітація Юпітера стискає Іо настільки, що супутник постійно вивергає вулкани. Так само дві планети в системі HD 104067, які знаходяться далі від зірки, ніж ця нова планета, змушують TOI-6713.01 рухатися по ексцентричній орбіті навколо зірки, яка стискає її під час обертання.

Після отримання приголомшливих даних про TOI-6713.01 Кейн та інші дослідники прагнуть продовжити дослідження унікального світу: дізнатися масу цієї планети, її щільність тощо.

Читати далі