Що обрати. 10 новинок Книжкового арсеналу, на які варто звернути увагу

У Києві розпочався XII літературний фестиваль Книжковий арсенал. Він триватиме до 2 червня і запропонує гостям книжки більш 100 видавництв і п’яти книгарень.

Книжковий арсенал у самому розпалі. Він розпочався ввечері, 30 травня, і одразу набрав оберти. Своїм поціновувачам він запропонував більше 160 подій (дискусій, зустрічей, презентацій), виставки та виставочні проєкти, музичні та кіноподії під відкритим небом, а також традиційний масштабний книжковий ярмарок з десятками новинок — художніх і публіцистичних.

Відео дня

Попри варварський ракетний удар російськими окупантами по типографії Фактор-друк в Харкові, де друкують книги Vivat та багато українських видавництв, за тиждень до фестивалю, книговидавнича галузь існує, розвивається і збирається здаватися.

Видавництво Vivat показало на Книжковому арсеналі спалені книги (Фото: @NV) Видавництво Vivat показало на Книжковому арсеналі спалені книги / Фото: @NV

На ярмарку можна знайти книжки, які вийшли в останні кілька років, а також, що найцінніше — новинки 2023 і 2024 років, і значну долі серед них займають книжки, написані українськими військовими та ветеранами.

NV відвідав Книжковий арсенал і зібрав 10 книжкових новинок, на які варто звернути увагу. Серед них як книжки про війну, щоденники військових, так і публіцистика і художні твори відомих українських авторів.

Також відвідуючи Книжковий арсенал варто зазирнути на стенд D2.13.1. Книга на фронт, представлений ініціативою Культурний десант, який збирає книжки для передачі на фронт. Вони запрошують придбати книжку, яка вам сподобалася, і передати для читання військовим, що захищають нас зі зброєю в руках.

Проєкт Книга на фронт (Фото: @Літо читає/Telegram) Проєкт Книга на фронт / Фото: @Літо читає/Telegram

Полон. Валерія Суботіна, — Харків: Фоліо, 2024

Воєнний щоденник Полон — це книга української журналістки і військовослужбовиці, захисниці Азовсталі Валерії Суботіної із позивним Нава. Вона провела в російському полоні 11 місяців. У книзі вона описала все, що переживала і відчувала під час полону: всі кола пекла, які їй довелося пройти після виходу з Азовсталі.

@NV Фото: @NV

Прийшла війна… Андрій Тристан, — Львів: Апріорі, 2023

Книга полковника Збройних сил України і учасника російсько-української війни Андрія Тристана, в якій він розповідає про офіцерів, викладачів і науковців Харківського національного університету Повітряних Сил. Вони в перші дні війни взяли до рук зброю і відчайдушно відбивали наступ на Харків. Автор сам є безпосереднім учасником і свідком тих трагічних і героїчних подій. Тут читач знайде чимало цікавих і маловідомих фактів про оборону Харкова.

@NV Фото: @NV

Анатомія ненависті. Путін і Україна. Сергій Руденко, — Львів: Видавництво Старого Лева, 2024

Це нова публіцистична книга журналіста Сергія Руденка, в якій він препарує дії та вчинки російського диктатора Путіна. Як зауважує автор, Путін щонайменше третину свого життя присвятив спробам підкорити Україну, і розповідає, як, що і чому змусило диктатора розв’язати найбільшу після Другої світової війни континентальну війну в центрі Європи. У роботі над книгою взяли участь міністр закордонних справ України (2007−2009 рр.) Володимир Огризко, голова СБУ (2006−2010 та 2014−2015 рр.) Валентин Наливайченко та російський опозиціонер і критик Путіна Андрєй Піонтковскій.

@NV Фото: @NV

Історія, яку варто почути. Лікар Дубровський, — Київ: Друкарський двір Олега Федорова, 2023

Книга, написана українським лікарем-інфекціоністом Євгеном Дубровський, який після початку повномасштабної війни пішов добровольцем на фронт. Він служив військовим лікарем у лавах ЗСУ бойового батальйону на Донбасі. В книзі він розповідає про героїчний подвиг захисників Авдіївки, зокрема просто і відверто змальовує фронтову атмосферу і переповідає про армійські будні, пригоди, радості, переживання, які складаються в загальну звитяжну боротьбу проти ворога.

@NV Фото: @NV

Вірші з бійниці. Максим Кривцов, — Київ: Наш Формат, 2023

Та сама дебютна і єдина книга українського поета і військового Максима Кривцова із позивним Далі, який загинув незадовго після виходу цієї книжки у світ. У ній його вірші, написані на фронті під час бойових дій. Він публікував їх у себе в Facebook. Більшість українців дізналися про нього і його твори уже після його загибелі 7 січня 2024 року, відтоді вони продовжують своє життя у соцмережах і в збірці Вірші з бійниці. Всі кошти від продажу накладів цієї книги видавництво перерахує родині поета та громадській організації Реформація на книжкові проєкти для військових.

@NV Фото: @NV

Розрахунок Фенікса. Зупинити ворога. Петро Шевченко, — Харків: Фоліо, 2024

Це книга журналіста, фінансового оглядача NV Бізнес, молодшого сержанта Петра Шевченка. Вона увійшла до серії книг видавництва Фоліо — щоденники війни. У книзі Петро Шевченко розповідає відверту історію про те, як він та його сім'я зустріли війну біля Бучі, як пішов добровольцем Збройних сил України та як поступово став професійним військовим командиром мінометного розрахунку. Зараз окрім журналістської діяльності Петро Шевченко займається на сайті NV.ua зборами на потреби ЗСУ. З моменту запуску донатів на NV на потреби Сил Оборони України всього було зібрано понад 4 млн грн.

@NV Фото: @NV

Три медалі у шухляді. Валерій Пузік, — Київ: Видавництво Асса, 2024

Збірка вибраних творів українського письменника, художника, режисера і журналіста Валерія Пузіка, який ще у січні 2015 року пішов добровольцем на фронт, а зараз воює у лавах Збройних сил України. Збірка віршів, написаних за останні дев’ять років: про війну, кохання і смерть, про час, який завмирав, зупинявся і не зупинявся, про ПТСР, страх, повернення додому і поверення на війну.

@NV Фото: @NV

Без ротації. Наталка Позняк-Хоменко, — Київ: Український інститут національної пам’яті, 2024

Книга присвячена вихідця із Донбасу, які з 2014 року зі зброєю в руках захищають Україну від російського вторгення. До неї увійши 21 історія людей, які народилися і жили на Донеччині і Луганщині.

@NV Фото: @NV

Історія впертого чоловіка. Олександр Терен, — Київ: Наш Формат, 2024

Автобіографічний роман українського військового Олександра Будька із позивним Терен. До повномасштабного вторгнення Олександр працював баристою і навчався на графічного дизайнера. Проте 24 лютого 2022 року докорінно змінило його життя — він вступи добровольцем до лав ЗСУ і воював командиром взводу 49-го окремого стрілецького батальйону Карпатська Січ. Під час харківського наступу він втратив обидві ноги, але не здався і продовжує заново вибудовувати своє життя, доводячи, що силі людського духу немає меж, а сам він — впертий чоловік, який буде боротися до останнього.

@rivne1.tv Фото: @rivne1.tv

Живі. Зрозуміти українську літературу. Олександр Михед, Павло Михед. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2024

Книга, яка з першого дня Книжкового арсеналу обіцяє стати бестселлером. В ній син і батько, Олександр і Павло Михеди, одни письменник, другий літературознавець, запрошують читачів у два століття української літератури. У книзі вони розповідають про життя класиків і ведуть розмови про покоління українців, на чию долю щоразу випадають жахливі випробування. Герої книги Григір Тютюнник, Валер’ян Підмогильний, Микола Хвильовий, Олена Теліга, Тарас Прохасько, Іван Багряний, Михайло Коцюбинський, Ольга Кобилянська, Микола Гоголь і Василь Стефаник.

@NV Фото: @NV Читайте також: Найцікавіші дискусії і презентації. Сьогодні стартує XII Книжковий арсенал Редактор: Юлія Найденко Читати далі