Програма "єОселя" має високий попит, проте гальмується через недостатнє фінансування - девелопери

Державна програма доступного іпотечного кредитування "єОселя" має високий попит з боку потенційних покупців житла, проте її реалізація гальмується через недостатнє фінансування, констатують українські девелопери.

"І банки, і забудовники продовжують отримувати консультаційні запити щодо участі в «єОселя». Ледь не половина звернень до відділів продажу компанії стосується можливості придбати квартиру на умовах пільгової іпотеки від держави", — розповіла агентству "Інтерфакс-Україна" комерційна директорка компанії "Інтергал-Буд" Анна Лаєвська.

За її словами, у столичному регіоні на участь у програмі "єОселя" акредитовано 21 будинок "Інтергал-Буду", однак на сьогодні підписано лише дев'ять угод на купівлю квартир за цією програмою.

"Ця цифра незмінна вже протягом декількох місяців, що в першу чергу пов'язано з припиненням фінансування програми. Наразі «Укрфінжитло» та уряд шукають додаткові фінансові джерела для продовження програми, оскільки попит на участь серед потенційних позичальників чималий", — зазначила Лаєвська.

Високий попит на пільгову іпотеку відзначив і генеральний директор групи "Ковальська" Сергій Пилипенко. До участі в "єОселя" акредитовано два будинки девелопера, ще два ЖК — "31" і "Будинок на Вавілових" з готовністю 60% — перебувають на завершальному етапі акредитації.

"Державна іпотечна програма, хоча і надає покупцям надію придбати житло — і це ми бачимо за кількістю звернень до відділу продажу, — але поки працює дуже повільно через відсутність фінансування", — зазначив він у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

На його думку, стимулювати ринок первинної житлової нерухомості зможе як фінансування програми пільгової іпотеки, так і реалізація держпрограми компенсації за зруйноване і пошкоджене житло, раніше анонсована до запуску в травні.

"Є сподівання, що частка запитів і безпосередньо угод збалансується після розгортання цільових державних програм, направлених саме на купівлю житла на первинному ринку нерухомості", — повідомив Пилипенко.

Як повідомили агентству в компанії Alliance Novobud, у програмі доступного кредитування беруть участь два ЖК із портфеля девелопера. Забудовник уклав дві угоди за програмою "єОселя", останню з яких — у лютому 2023 року. Клієнтами, які придбали квартири на пільгових умовах, були військовослужбовці.

"Наразі головна проблема — фактична відсутність фінансування програми. Маємо близько десяти угод, які очікують на транші. Велика кількість заявок знаходиться на етапі погодження", — поінформувала директорка з маркетингу Alliance Novobud Ірина Міхальова.

Вона також наголосила на важливості допуску до участі в програмі житлових проєктів на стадії будівництва, а також розширення дії програми на українців різних професій.