Ксенія Туркова
Журналіст російської служби «Голосу Америки»
Популярні друковані й інтернет-видання, основні телеканали в Росії розповідають про візит Путіна до Китаю і його зустріч із Сі Цзіньпіном так, ніби всі матеріали писала одна людина
Деякі тексти взагалі практично неможливо відрізнити один від одного: у них повторюються цілі фрази і формулювання, використано ті самі метафори і порівняння.
Головна тема переважної більшості матеріалів — зовнішній бік візиту і його символізм (це слово зустрілося практично в кожному прочитаному і прослуханому мною тексті про китайське турне).
Відео дня
Так, ведучі підсумкової програми «Центральне телебачення» на каналі НТВ звернули увагу на те, як перед Путіним розстелили червону килимову доріжку біля трапа, і порівняли це з тим, як у Китаї зустрічали Ентоні Блінкена: «Обговорюючи теплий прийом, улаштований для російського президента, західні ЗМІ згадали, як місяць тому в Пекіні зустрічали держсекретаря США. Блінкен у Китаї не побачив ні оркестру, ні червоної килимової доріжки біля трапа. А за кілька секунд до рукостискання з Блінкеном Сі Цзіньпін кинув запитання своїй протокольній службі: „Коли цей поїде?!“. Але як могло опинитися в Мережі це відео з офіційної зустрічі? Експерти вважають, що Пекін його злив навмисно, щоб продемонструвати справжнє ставлення до Вашингтона».
Православний телеканал «Царьград», зі свого боку, також звернув увагу на символи підтримки Росії з боку Китаю, однак одним порівнянням із візитом Блінкена не обмежився, а згадав ще й німецького канцлера Олафа Шольца, якого «замість представників МЗС КНР зустрів заступник мера міста». «З погляду дипломатичного протоколу це явне приниження», — підсумовує «Царьград».
Далі за всіх у трактуванні символів пішла електронна газета «Взгляд»
Своєю чергою, Володимира Путіна зустрічала величезна делегація, безліч військовослужбовців, урочиста варта і колони автомобілів. «Відразу стало очевидно, який сенс вкладає китайська влада в цю зустріч», — робить висновки телеканал.
«Комсомольская правда» теж підкреслює: зовнішній бік процесу в дипломатії дуже важливий. «Це публічна демонстрація всьому світу, що обидві країни налаштовані на стратегічне партнерство. Помічник президента Юрій Ушаков відзначив у відносинах політиків „особисту хімію“», — зазначає видання.
Про «особисту хімію» і «глибокий символізм» зустрічі пишуть і «Известия», звертаючи увагу на те, що після закінчення прогулянки Сі Цзіньпін обійняв Володимира Путіна, а зазвичай «такий вираз прив’язаності вкрай рідко зустрічається у китайського лідера».
Але далі за всіх у трактуванні символів пішла електронна газета «Взгляд», редакція якої проаналізувала не тільки жести, а й такі найдрібніші деталі, як квіти в залі для переговорів. «У центрі композиції з квітів, якими китайська сторона прикрасила зал для переговорів, був антуріум, який у КНР вважається символом гостинності та достатку. Китайці вірять, що антуріуми створюють доброзичливу і миролюбну атмосферу. При цьому під час переговорів із держсекретарем США Ентоні Блінкеном кабінет був прикрашений отруйними кротонами, які, згідно з феншуєм, захищають від людей із негативним настроєм».
Іншими словами, наратив про те, що Путіна зустрічали, як то кажуть, за феншуєм, а західних — принижували, став наскрізним для більшості офіційних або провладних російських медіаресурсів.
Друга тема — паніка Заходу, що нібито піднялася на тлі такого успішного, наповненого символами доброзичливості візиту. Наприклад, одна з публікацій за підсумками візиту Путіна до Китаю на сайті державного агентства РИА «Новости» так і називається: «Це кошмар. Жест на зустрічі Путіна і Сі Цзіньпіна викликав паніку в Штатах». Агентство посилається на заяву аналітика фонду «Спадщина» Майкла Піллсбері в інтерв'ю американському телеканалу Fox News.
Читайте також: Володимир Огризко Що привіз Путін для Росії із Китаю
Газета «Московский комсомолец» вторить колегам, але при цьому ще більше гіперболізує західну паніку — до глобальних масштабів: «У США всерйоз стурбовані результатами травневого візиту президента Росії Володимира Путіна до Китаю. Доктор юридичних наук, заслужений юрист Росії, професор Юрій Жданов розповів, що американці побоюються втратити свою так звану гегемонію не тільки на планеті Земля, а й у космосі». Далі в публікації йдеться про те, що США «у своєму репертуарі — вони готуються до високотехнологічної війни з Китаєм і Росією в космосі».
Про те, що «розвиток партнерства Москви і Пекіна ризикує обернутися крахом для західних претензій на збереження світового панування», пише і видання «Взгляд».
Образ охоплених панікою західних лідерів, які тепер буквально місця собі не знаходять, знайшов відображення і в сатиричній програмі Тиграна Кеосаяна «Міжнародна пилорама» на каналі НТВ. Візиту до Китаю Кеосаян присвятив цілий репортаж, у якому Путіна називали «начальником», і можна було почути такі формулювання, як «китайський лідер ішов на зустріч із начальником із неквапливістю ситого тигра, який закусив американськими санкціями» або «від рукостискання двох лідерів десь за океаном підскочив тиск у Байдена, а долар іще більше позеленішав і зморщився». Після цього авторка сатиричного репортажу зробила висновок: «Друзів у Росії — як цеглинок у Великій китайській стіні».
Судячи з невеликого асортименту наративів (символізм візиту і «паніка» Заходу), у Росії розуміють: жодних серйозних проривів на цій зустрічі не відбулося, а тому треба зосередитися на феншуї та композиціях із квітів.
Надруковано з дозволу авторки та видання. Уперше опубліковано на Голосі Америки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Читати далі