Автор: Олександра Горчинська

18 травня 2024 року набуде чинності закон № 3633-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Які зміни передбачає цей документ, пояснює юристка ГО Юридична сотня Юлія Засоба.

Що передбачає новий закон?

Закон, опублікований 17 квітня 2024 року, вносить деякі зміни щодо соціального захисту та державних гарантій. Зокрема в частині трудових прав: збереження роботи та посади за працівниками, направленими для проходження базової військової служби, що замінює строкову службу. Зараз військовослужбовці строкової служби також мають право на збереження місця роботи та посади. Але оскільки відбувається заміна строкової служби на базову військову підготовку, ця норма потребувала змін.

Відео дня

У частині питань, пов’язаних зі службою — зарахування в розпорядження військовослужбовців-контрактників, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, також продовження строку контракту на час відпустки і проходження ВЛК та зарахування часу перебування у відпустці до строку вислуги у військовому званні.

До 4 квітня 2024 року майже аналогічна норма містилася у Положенні про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Але ця норма поширювалася не лише на контрактників, а й на мобілізованих. Проте вона зазнала змін 4 квітня 2024 року: відтепер зарахування у розпорядження можливе тільки у разі відсутності вакантних посад.

При лікуванні за кордоном та потребі пройти ВЛК для вирішення питання про довготривале лікування, огляд ВЛК проводиться дистанційно. Раніше така можливість не була визначена законодавством, через що виникали численні практичні проблеми з виплатами військовослужбовцям, які лікувалися за кордоном, але не мали відповідного висновку ВЛК як підстави для продовження виплати.

А як щодо виплат?

Закон передбачає збереження грошового забезпечення протягом усього строку безперервного перебування на лікуванні у закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування за військовослужбовцями, виведеними поза штат у зв’язку з потребою в тривалому лікуванні. Проте є зауваження, а саме — потенційне обмеження права на збереження грошового забезпечення через норми щодо безперервного лікування. Також у законі йдеться про виплати документально підтверджених витрат на відрядження, на харчування та фінансування інших власних потреб, як-от добові витрати у зв’язку з відрядженням. Збільшується коло осіб, які отримують виплати ОГД у разі звільнення з військової служби.

Що можна отримати за знищене майно ворога?

Чинне законодавство визначає виплати за знищене майно та техніку ворога. Новий закон передбачає визначення таких виплат Кабінетом Міністрів України. Також пропонується надання відпустки не більше 15 календарних днів за знищену техніку. Аналогічних положень у чинному законодавстві немає.

Якими будуть виплати у разі загибелі військовослужбовців?

Розмір ОГД у разі загибелі або смерті військовослужбовця в період воєнного стану становитиме не менше 15 млн грн. Наразі ж у постанові Кабміну від 28.02.2022 р. № 168 ОГД у розмірі 15 млн виплачується тільки у разі загибелі під час захисту Батьківщини, а не смерті.

Хто матиме право на щорічну відпустку?

Надання щорічної основної відпустки частинами протягом календарного року передбачається у таких випадках:

  • основна безперервна частина буде не менше 15 календарних днів;

  • одночасно відсутні не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.

Додаткову відпустку зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів без поділу на частини за новим законом зможуть отримати також і звільнені з полону — у випадку, якщо такі військовослужбовці не виявлять бажання звільнитися зі служби. За старим законодавством таке положення відсутнє — особи, звільнені з полону, могли розраховувати тільки на відпустку за станом здоров’я у разі наявності відповідного висновку ВЛК.

Чи передбачаються кредитні пільги?

У разі укладення першого контракту військовослужбовці матимуть право на компенсацію 50% від першого внеску за іпотечним житловим кредитом, додатково 100 тис. грн після першого року військової служби, та ще 100 тис. грн — після другого. Аналогічні гарантії відсутні в чинному законодавстві.

Читайте також: Як українських силовиків та військовослужбовців навчають працювати з випадками сексуального насильства в умовах війни

Військовослужбовці, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на весь час призову, а також їхні дружини або чоловіки, а також інші військовослужбовці, під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, їхні дружини або чоловіки звільняються від: штрафних санкцій; пені за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, у т.ч. банками, та фізичними особами; процентів за користування кредитом.

Поки новий закон не набув чинності, таке право мають тільки самі військовослужбовці, проте члени сім'ї, в тому числі дружина або чоловік — ні. Ще одне нововведення, якого зараз немає у законодавстві — сертифікати на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тис. грн, які можна буде отримати протягом трьох місяців з дати укладення контракту. Такий сертифікат видаватиметься тільки один раз.

Як буде нараховуватися пенсія для військовослужбовців?

До вислуги років для визначення розміру пенсії зараховуватиметься один місяць служби за три. Допоки новий закон не набув чинності, наразі передбачається зарахування пільгової вислуги у разі участі у бойових діях у воєнний час.

Читати далі