Автор: Інна Марецька
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в інтерв'ю Radio NV — про наслідки удару по Дніпровській ГЕС, зимовий сезон для української енергетики та підвищення тарифів на електроенергію.
https://www.youtube.com/watch?v=BG78fsFKZKE&t=908s
— У нас і до останніх російських обстрілів ситуація була дуже важкою. Наскільки все погіршилося? Цими вихідними були атаковані і дві ГЕС, і інші об'єкти.
— Досить багато було [пошкоджень] і вчора, і позавчора. І, на жаль, є додаткові пошкодження в енергосистемі, які тактично дуже ускладнили ситуацію. Певні критичні речі будуть усунуті доволі швидко, себто протягом щонайбільше двох-трьох днів ми з режиму аварійних відключень маємо вийти. Але загалом ситуація з генерацією від цього не покращиться.
Відео дня
Генерація, на жаль, значно постраждала, і відновити її швидко неможливо. Маємо, що маємо. І будемо мати ту ж ситуацію десь ще два-два з половиною роки точно.
Читайте також: Шостий масований удар по енергетиці з березня: Графіки відключень світла можуть змінитись, пошкоджені дві ГЕС, всі пожежі ліквідовані
— Голова Запорізької ОВА Іван Федоров вкаже, що споруда ДніпроГЕС у критичному стані. Критичний стан — це означає, що, ймовірно, вона зруйнується? Чи гребля в нормальному стані, а те обладнання, яке генерує електроенергію, дуже постраждало?
— Я важко можу коментувати істерики офіційних осіб. Тому вам краще за тим, що саме хотів сказати пан Федоров, звернутися до пана Федорова.
Я розумію, що дамба абсолютно нормально себе почуває як гідротехнічний об'єкт. Інша справа, що є певні проблеми з електрикою, з електричним обладнанням.
Читайте також: Окупанти завдали масованого удару по Запоріжжю, є влучання в об'єкт енергосистеми. Рух Дніпровською ГЕС перекрили
Я не буду розповідати деталі, тому що я абсолютно певен, що давати такі деталі неправильно. Більш того, я вважаю, що [голова] ОВА забагато наговорив і, зокрема, речей, які в жодному разі не варто було говорити. Нехай вже ті, хто відповідають за інформаційну політику на державному рівні, наводять різкість, тому що не можна давати занадто багато інформації ворогу щодо того, що саме йому вдалося або не вдалося.
— Але ви вважаєте, що це таки істерика?
— Чесно, я інакше це не можу сформулювати. Я говорив з людьми на об'єкті. І такі коментарі, які були в офіційному полі, — крім слова істерика, я не можу нічого застосувати.
— На тлі цих масштабних атак уряд підвищив тариф на електроенергію для населення більш ніж на 60%. Тепер всі будуть платити за єдиним тарифом — чотири гривні 32 копійки. Підвищення тарифів, як пояснили в Міненерго, потрібно, щоб країна не залишилася без світла. По-перше, щодо самого тарифу. Як ви його прокоментуєте? По-друге, зараз будуть збирати ці додаткові гроші з підвищених тарифів. Куди насамперед їх спрямують?
— Я максимально, наскільки тільки міг, критикував підготовку цього рішення. І воно прийнято в варіанті, який є найгіршим [з тих], які тільки можна було придумати.
Читайте також:
Завдання — побудувати схеми, а не енергоблоки АЕС. Відомий інженер-ядерник Микола Штейнберг про ситуацію в атомній енергетиці — інтерв'ю
Гроші підуть в дві компанії. 15% піде в Укргідроенерго, і тут в мене немає жодних протиріч, Укргідроенерго потребує грошей на відновлення. Але 85% піде в Енергоатом. І якщо бути відвертим, це просто маячня якась, тому що Енергоатом і не постраждав, і немає об'єктів, які треба відновлювати; і спускає гроші, вибачте, в унітаз, імітуючи будівництво нових атомних реакторів, які навіть за ідеальної ситуації можуть з’явитися не раніше, ніж за 10−15 років.
Це їхній природній термін будівництва. Останні реактори таких типів в США будувалися один — 17 років, інший — 21 рік. Це так, щоб ілюзій не було. І завершені були місяць тому. І коштували 15 мільярдів кожен.
Відповідно, те, що робить Енергоатом, я підтримати не можу жодним чином. Я вважаю, що це пряме шкідництво, і це абсолютна шкода інтересам держави, з точки зору енергетичної безпеки. А те, що робить Міністерство енергетики, і те, що воно каже публічно, — це просто пряма брехня.
— У соцмережах багато можна прочитати закидів обурення, що все піде, мовляв, на збагачення олігархів, власникам різних об'єктів, а не на покращення стану критичної інфраструктури…
— Це не піде на збагачення олігархів. Олігархам з того нічого не дістанеться. Люди можуть не боятися того. Все буде злите в Енергоатом.
А далі треба ставити питання, коли нарешті буде припинено корупцію в Енергоатомі, тому що, коли ви читаєте аналітику аналітичних центрів щодо корупції в державних компаніях, то там Енергоатом — стабільний лідер.
Друге [питання]: коли буде припинено спускання грошей на будівництво абсолютно примарних атомних реакторів, які нічого не дадуть українській енергосистемі в найближчі роки?
Читайте також: «Нас очікує непроста зима». Планові відключення електрики можуть тривати й взимку — Укренерго
— Коментуючи цю ситуацію, радниця міністра енергетики Лана Зеркаль сказала, що в бюджеті України від Світового банку лежить 200 мільйонів на проходження зимового періоду, саме на ремонтні роботи. Партнери, за її словами, ще могли б збільшити цю суму на 300, якщо б Україна попросила позику під маленькі відсотки. Але Україна цього не просить, а замість того збільшує тарифи. Чи згодні ви з цим, як ви прокоментуєте?
— Ніяк не прокоментую. Я не маю інформації щодо наявності грошей у донорів на підтримку саме зимового сезону. Більш того, навіть за найбільш ефективної роботи, поки вони виділять гроші, в нас буде зима, тому я би не покладався зараз занадто сильно на міжнародних партнерів.
У них просто немає ні механізмів, ні розуміння технічного, що і як робити. І вони бояться енергетичної тематики. Просто тому, що підтримкою України займаються не енергетики, а дипломати, які взагалі не розуміються в тому, а що треба технічно робити і як. З українського боку немає жодної єдиної політики, яка б сказала, ми робимо оце, це і це. Тому що Міністерство енергетики будує з Енергоатомом нові реактори, а більш здорові люди кажуть про те, що нам потрібна терміново спалювальна газопоршнева і газотурбінна генерація, яку треба встановлювати прямо зараз протягом року-півтора-два, якомога швидше, щоб владнати дефіцит. Але цих людей не чують через позицію Міністерства енергетики і так далі.
І результатом є те, що міжнародні донори кажуть: «Нічого не дамо, будемо чекати, поки вони розберуться, що їм треба».
Читайте також: Галущенко закликав українців економити електроенергію та готуватися до складної зими
— А чому Україна не діє, маючи екстраординарну ситуацію? Можливо, необхідно збирати якийсь критичний штаб, який би працював цілодобово, опитував всіх експертів ринку, шукав якісь рішення. Чи все-таки це відбувається? Просто ми цього не знаємо.
— Я, можливо, розповім несподівану річ: у нас щонайменше чотири такі штаби, які не координують між собою, що вони роблять; рішення яких здебільшого взагалі не виконується. І так воно і функціонує.
— А на носі в нас опалювальний сезон, який влада толком не може прокоментувати для населення. Здається, вони самі не розуміють, що нас чекає, так?
— Та ні, чому не розуміють? Всі чудово розуміють, казати не хочуть. Слухайте, все ж прораховано. Зрозуміло, що ми можемо відновити навіть теоретично. Абсолютно чітко видно всі цифри; незрозуміло, які будуть наслідки додаткових атак, це фактор невизначеності. І не зовсім зрозуміло по декількох об'єктах, які можна буде відновити чи не можна буде, — це буде залежати від того, як швидко приїде певне обладнання. І це зараз ще не визначено остаточно.
Але загалом, в чому я вас можу запевнити на 100%, що відключення будуть. І будуть вони щонайменше по три-чотири години на добу. Це в ідеальному сценарії. А Києву поки що треба готуватися до семи-восьми годин на добу. Знов таки, це непоганий сценарій, може бути і гірше.
Читайте також:
Три сценарії. Як надовго влітку 2024 року відключатимуть світло і коли це припиниться
— Всі експерти кажуть, що найважчим місяцем для України стане липень. І це буде стрес-тестом, генеральною репетицією перед зимою. Тобто і в липні можуть бути по сім-вісім годин відключення?
— Є такий документ, який є державною таємницею, він називається графік ремонтів Енергатома. Найгіршим, з точки зору кількості доступної в системі генерації, місяцем буде або липень, або серпень. Але це державна таємниця, тому ніхто, звісно, вам точно не скаже.
Але відомо, що і в липні, і в серпні відключення будуть. І в наступні зими відключення теж будуть. Це просто гарантовано і без варіантів.
— Що б ви порадили людям з міст — щодо опалення, водопостачання?
— Опалення буде працювати. У великих містах критична інфраструктура буде заживлена. І на це зараз працює дуже багато людей. На жаль, вони недостатньо координуються державою і урядом. Тому що уряд тут, на жаль, не грає ні лідерської, ні не лідерської — жодної ролі.
Але по роботі мерів, по тому, що відбувається в регіонах, я бачу, як всі готуються до зими. І готуються правильно — до дуже важкої, дуже критичної зими. Готують системи опалення, заживлюють генераторами насоси водоканалів. Багато мерів цим займається. Я не знаю, чи всі, тому що в мене просто немає інформації щодо всіх. Але дуже багато, зокрема в Києві, роботи з цього приводу зараз робиться. Тому я не боюся за міста. Я певен, що критична інфраструктура, себто опалення і вода будуть.
Читайте також: Якщо буде блекаут. В Епіцентрі розповіли, що зараз масово купують українці, а що після минулої зими не беруть
Інша справа, що будинкам треба потурбуватись про себе. Тому що в будинках часто стоять індивідуальні насоси. Скажімо, під'їзд має два своїх невеликих насосики, які качають і воду, і гарячу воду в системі опалення по під'їзду або по будинку. От ці насоси треба заживити мешканцям. Їх міська влада, найімовірніше, просто фізично не встигне заживити.
І тут я раджу всім мешканцям в своїх будинках з’ясувати, яким чином працює в них опалення і яким чином функціонує вода в будинку. І, якщо це внутрішньобудинкові насоси, забезпечити їх резервними генераторами. Недорогими. Це побутові генератори, там не треба нічого фантастичного. Але це значно покращить вам життя взимку. Тому що інакше може бути ситуація, коли в місті працює опалення, в місті працює водоканал, вода йде, каналізація працює, але в будинку немає опалення, тому що в ньому не працюють насоси. В будинку немає води, бо в ньому не працюють насоси. Про це мешканці мають піклуватися зараз самі.
— Я вже бачила заклики, щоб люди більше гуляли, не вмикали кондиціонери, не займалися тим, без чого можна обійтися, а полегшили для енергетиків ситуацію.
— Ви знаєте, звісно, будь-яке зниження споживання полегшить [ситуацію]. Але, якщо чесно, я думаю, що найголовніший фактор полегшення зараз це саме збільшення тарифів. Люди, сподіваюся, нарешті почнуть реально думати про економію електроенергії, а не просто робити про це заклики.
Читайте також: «І це триватиме два-три роки». Як часто тепер відключатимуть світло і що буде з електрикою взимку — пояснення спеціалістів
Звісно, той формат, який обраний, дуже невдалий. Він не дає людям маневру, він не дає людям оптимізовувати своє енергоспоживання і мінімізовувати загальний рахунок через енергоефективність. Дуже багато речей зроблено неправильно. Але це краще, ніж нічого. І я певен, що багато людей замислиться про те, на що вони витрачають електрику, коли побачать нові рахунки.
Читати далі