Автор: Анастасія Печенюк

Кашалоти використовують для спілкування звуки, схожі на клацання. І хоча цей інструмент не здається складним на перший погляд, їхня мова має чимало схожого з людською.

Кашалоти (Physeter macrocephalus), що мають найбільший мозок у тваринному світі, активно спілкуються один з одним за допомогою специфічних звуків. Вчені зібрали численні записи такого спілкування у великий набір даних Dominica Sperm Whale Project (DSWP), що містить понад 8000 записів, і тепер вивчають його у спробах дізнатися більше про цих загадкових створінь.

Відео дня

У нещодавньому дослідженні, опублікованому у Nature, вчені уважно вивчили записи 60 різних кашалотів у східному Карибському басейні, і виявили унікальні моделі спілкування, які відображали надзвичайну складність їхньої мови.

«Наші результати показують, що ці кити мають складнішу комбінаторну систему зв’язку, яка демонструє рубато (зміну темпу — NV) та орнаменти, у яких кити під секундами підлаштовуються один до одного під час розмови та додають додаткові клацання до відомих типів кодів залежно від контексту в їхніх розмовах. Попри їхню різко відмінну еволюційну лінію, кашалоти мають аспекти у своїй системі спілкування, що зазвичай зарезервовані для людей», — каже сказав Шейн Геро, біолог з Карлтонського університету та керівник проєкту CETI.

Досліджені вченими записи демонструють, що кашалоти використовують коди, які «чутливі до розмовного контексту, в якому вони виникають». Також вокалізація цих тварин виявилася «більш виразною і структурованою, ніж вважалося раніше», кажуть вчені.

Дослідники вже змогли створити фонетичний алфавіт, який, хоч і не проливає світло на зміст цих розмов, дає змогу розрізняти їх, спираючись на контекстні підказки. Далі вчені мають намір спробувати розгадати зміст цих розмов.

«Використання машинного навчання є важливим для визначення особливостей їхнього спілкування та передбачення того, що вони скажуть далі. Наші наступні кроки спрямовані на розшифровку сенсу, що стоїть за цими комунікаціями, і дослідження кореляцій на суспільному рівні між тим, що говорять, і груповими діями», — сказала Даніела Рус з Массачусетського технологічного інституту.

Минулого року групі вчених разом з представниками Фонду китів Аляски вдалося зімітувати міжвидову розмову та провести 20-хвилинний обмін сигналами з горбатим китом на ім'я Тревіс. Для цього команда вивчила комунікаційні системи горбатих китів та створила сигнали, на які морський ссавець міг би відреагувати.

Читати далі