Автор: Кіра Борисіхіна

Нещодавно космічний телескоп імені Джеймса Вебба, створений спільними зусиллями NASA, ESA і CSA, представив найчіткіші на сьогоднішній день інфрачервоні зображення одного з найхарактерніших об'єктів у нашому небі — туманності Кінська Голова.

Читайте також:
I Zwicky 18 — карликова неправильна галактика в сузір'ї Великої Ведмедиці (Фото:ЄКА/Уебб, НАСА, ККА, А. Хіршауер, М. Мейкснер та ін) Фото дня. Космічний телескоп імені Джеймса Вебба виявив дивовижний спалах зірки в стародавній галактиці

Туманність Кінська Голова розташована в сузір'ї Оріона, на західному боці молекулярної хмари Оріона B. Вона виникає з турбулентних хвиль пилу і газу і світиться за рахунок найближчої гарячої зірки. Нові зображення Вебба фокусуються на освітленому краї вершини характерної пилової та газової структури туманності.

Відео дня

Вона є відомою областю фотодисоціації, де ультрафіолетове світло молодих масивних зірок створює нейтральну, теплу область газу і пилу.

Ці області, відомі як PDR, сильно впливають на газохімічний склад навколо і являють собою унікальний інструмент для вивчення фізичних і хімічних процесів у міжзоряному просторі.

Читайте також:
Так виглядає галактика (Фото:Сан та ін.) Дивовижні відкриття. Телескоп імені Джеймса Вебба розкрив таємницю далекого скупчення галактик

Завдяки інструментам MIRI та NIRCam Вебба, астрономи вперше виявили дрібномасштабні структури освітленого краю туманності Кінська Голова. Вони також виявили мережу смугастих структур, перпендикулярних фронту PDR, дослідили ефекти загасання і випромінювання пилу, а також краще зрозуміли форму туманності.

Спостереження відбулися в рамках програми Webb GTO № 1192. Їхні результати опубліковані в журналі Astronomy & Astrophysicals. Далі астрономи планують дослідити спектроскопічні дані, щоб більш детально вивчити еволюцію фізичних і хімічних властивостей матеріалу в туманності Кінська Голова.

https://www.youtube.com/embed/UdHnF9Go_DQ?si=Wnf6n2TbU6PQGQOO&controls=0 Читати далі