Не приховуючи правду. Як говорити про інвалідність з дітьми

Наталія Мирошніченко Психолог багатопрофільного медичного центру Лелека

Перше та головне правило, яке важливо прищепити дитині, — це повага

Близько трьох років тому в Україні офіційно налічувались 2,7 мільйона людей з інвалідністю. Понад 2 роки повномасштабного вторгнення, на жаль, внесли свої корективи — за останніми даними, ця кількість тепер складає 3 мільйони осіб.

Відео дня

Завдання українського суспільства — стати інклюзивним, щоб люди з інвалідністю почувались у ньому комфортно та вільно. Окрім безбар'єрних рішень важливо формувати коректне ставлення до людей з травмами та ампутаціями, і починати цей процес треба з дитинства. Та як говорити з дитиною на такі складні та чутливі теми? Як замість смутку та страху прищепити малюку повагу та розуміння до цієї теми?

Що та як розповісти дитині про інвалідність

Говорити з дітьми про інвалідність краще користуючись простою, зрозумілою мовою та засобами, які сприяють розумінню. Декілька ключових правил, які допоможуть в цьому:

1. Почніть з раннього віку

Ініціюйте розмови з дитиною про різні типи інвалідності якомога раніше. При цьому використовуйте просту та зрозумілу мову, відповідну до рівня розвитку малюка.

2. Розповідайте реальні приклади

Відповідайте на всі питання дитини, навіть якщо вони здаються складними або неприємними

Розкажіть історії з життя реальних людей або використовуйте ситуації з повсякденного життя, щоб пояснити: інвалідність — це просто частина різноманіття.

3. Зробіть розповідь наочною

Підкріпіть розповідь малюнками, книгами, мультфільмами або іграшками, які зображають різноманіття людей та показують різні типи інвалідності.

4. Підкреслюйте унікальність кожної людини.

Поясніть, що кожна людина унікальна, незалежно від її здоров’я чи інвалідності, і має свої таланти та якості.

5. Стимулюйте підтримку та емпатію

Поясніть, що важливо бути доброзичливим та підтримуючим до всіх людей, незалежно від їхнього здоров’я чи здатностей.

6. Будьте відвертими

Відповідайте на всі питання дитини, навіть якщо вони здаються складними або неприємними. Не вигадуйте нічого, щоб приховати від дитини правду — натомість поясніть їй все максимально доступними словами.

Правила поведінки на вулиці

Перше та головне правило, яке важливо прищепити дитині, — це повага. Важливо пояснити: коли бачиш людину з ампутацією або іншою інвалідністю, не слід показувати пальцями чи надмірно звертати увагу на інвалідність людини. Слід навчити дитину, що можна пропонувати допомогу, якщо це потрібно, але це завжди потрібно робити делікатно та обов’язково перед цим ставити питання.

Загалом найважливіше — це створити відкрите та позитивне середовище для обговорення цієї теми, в якому діти можуть вільно виражати свої почуття та думки. Пам’ятайте: розмова з дітьми про інвалідність — це шлях до розуміння та прийняття різноманітності. Допомагаючи їм розуміти та сприймати інвалідність з емпатією та повагою, ми вчимо їх бути толерантними та доброзичливими до всіх людей, незалежно від їхніх особливостей. Розмова про інвалідність не лише розширює уявлення дітей про світ, але й формує їхній характер та етичні цінності. Тож дозвольте їм відкрити двері до розуміння та поваги до всіх людей, та зробіть таким чином свій вклад у толерантне та інклюзивне українське суспільство.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV

Більше блогів тут

Читати далі