У Міністерстві закордонних справ Швейцарії заявили, що країна-агресор Росія не запрошена на перше засідання в рамках Глобального саміту миру, але повинна долучитися пізніше, оскільки без неї мирний процес є «немислимим».

Про це йдеться у заяві пресслужби МЗС Швейцарії.

Зазначається, що Швейцарія завжди демонструвала відкритість до того, аби запросити Росію на цей саміт, однак там неодноразово заявляли, в тому числі й публічно, що вона не зацікавлена в участі в першому засіданні.

Відео дня

«Саміт у Швейцарії має на меті ініціювати мирний процес. Швейцарія переконана, що Росія має бути залучена до цього процесу. Мирний процес без Росії немислимий», — йдеться у повідомленні.

У відомстві також зазначили, що організовуючи цей саміт, Швейцарія «робить важливий внесок» у підтримку справедливого і тривалого миру в Україні та більшої безпеки і стабільності в Європі та світі.

Читайте також: Віталій Портников Віталій Портников Чому в Москві нервують перед Форумом миру у Швейцарії

Там також повідомили, що усі держави, які будуть присутні на саміті, мають поділитися своїми ідеями та баченням справедливого і тривалого миру в Україні, однак програма саміту наразі знаходиться в процесі формування. Зустріч триватиме трохи більше одного дня і включатиме як пленарний обмін думками в присутності всіх глав делегацій, так і дискусії на різні теми в більш вузьких форматах.

Остаточний список учасників буде сформовано незадовго до його початку.

Глобальний саміт миру у Швейцарії: що відомо

Перший Глобальний саміт миру відбудеться 15−16 червня у швейцарському курортному містечку Бюргеншток, що поблизу міста Люцерн.

За даними агентства Bloomberg, в ньому можуть узяти участь від 80 до 100 країн.

У заяві швейцарського уряду сказано, що метою такого заходу є «створення спільного розуміння» того, як досягти «всеосяжного, справедливого і міцного миру для України відповідно до міжнародного права і статуту ООН.

ЗМІ стверджують, що в саміті може взяти участь президент США Джо Байден.

12 квітня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Франція «тісно співпрацює» з країнами, які прагнуть підготувати умови миру, спираючись на міжнародне право, і братиме участь у Глобальному саміті миру.

24 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив, що в української розвідки є точна інформація про те, що Росія хоче зірвати саміт миру.

Читайте також:
Ентоні Блінкен (Фото:REUTERS/Amit Dave) Якщо Росія продемонструє щире бажання вести перемовини, США «точно будуть там» — Блінкен

1 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Росію не запросили на Глобальний саміт миру, оскільки не можна гарантувати, що країна-агресорка діятиме добросовісно.

У листопаді 2022 року на саміті G20 президент Володимир Зеленський представив формулу миру з десяти пунктів, що включає, зокрема, відновлення територіальної цілісності України, виведення російських військ, звільнення всіх полонених, трибунал для винних в агресії та гарантії безпеки для України, а також радіаційну, ядерну, енергетичну безпеку, протидію екоциду тощо. Київ запропонував іноземним партнерам взяти на себе лідерство в одному з пунктів плану.

Редактор: Юлія Завадська Читати далі