Ми відрізняємося одне від одного. Дослідники з’ясували, чому чоловіки та жінки відчувають біль по-різному
Автор: Кіра Борисіхіна
Дослідження показали, що чоловіки і жінки по-різному переживають біль, але донедавна не було відомо, чому.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі Brain, вчені з Університету охорони здоров’я Арізони вперше виявили функціональні статеві відмінності в ноцицепторах — нервових клітинах, що викликають біль.
Відео дня Читайте також:
Буде не боляче. Норвезькі дослідники виявили несподівану користь спорту
Отримані дані підтримують впровадження підходу точної медицини, який враховує стать пацієнта під час вибору методу лікування болю. «Ця стаття є великим кроком уперед у розумінні того, як біль може спричинятися у чоловіків і жінок», — сказав Френк Поррека, керівник дослідження. «Наші результати підтверджують, що ноцицептори різняться у чоловіків і жінок, що відкриває можливості для цільового лікування болю».
Дослідники зосередилися на збудливості ноцицепторних клітин, розташованих поблизу спинного мозку. Ці клітини активуються в разі пошкодження або травми, посилаючи сигнал у мозок, що призводить до сприйняття болю. Приклади таких стимулів включають дотик до гарячої плити або тертя коміра сорочки об сонячний опік. Знеболювальні препарати нормалізують поріг активації ноцицепторів, блокуючи біль.
У дослідженні було використано зразки тканин мишей, приматів і людей для перевірки впливу пролактину та орексину B на пороги активації ноцицепторів. Було виявлено, що пролактин сенсибілізує тільки жіночі клітини, а орексин B — тільки чоловічі клітини.
«Ми знайшли відмінності в тому, що сенсибілізує ноцицептори у чоловіків і жінок. Пролактин діє тільки на жіночі клітини, а орексин B — на чоловічі», — пояснив Поррека. Блокування передачі сигналів пролактину зменшувало активацію ноцицепторів у жінок, а орексину B — у чоловіків.
Ці результати пропонують новий підхід до лікування больових станів, багато з яких переважають у жінок. Наприклад, мігрень і фіброміалгія частіше зустрічаються у жінок. Запобігання сенсибілізації ноцицепторів, викликаної пролактином, може бути ефективним для лікування больових розладів у жінок, а націлювання на орексин B — для чоловіків.
Читайте також:
Ніяких пігулок і уколів. Ультразвук здатний знижувати больові відчуття
Подальші дослідження будуть спрямовані на пошук інших механізмів болю, щоб розробити ефективні методи запобігання сенсибілізації ноцицепторів у жінок і чоловіків. Поррека також сподівається на застосування антитіла до пролактину для лікування болю у жінок і антагоністів орексину, вже схвалених для лікування порушень сну, для чоловіків.
«Ми застосовуємо концепцію точної медицини до лікування болю, беручи до уваги генетику пацієнта. Найосновніша генетична відмінність — це стать пацієнта, і це має бути першим міркуванням під час лікування болю», — підсумував Поррека.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.
Читати далі