Меркель приховувала плани Путіна шантажувати Європу газом — ЗМІ
Ексканцлерка Німеччини Ангела Меркель наприкінці 2021 року знала про наміри Росії обмежити постачання газу в Європу, але приховала цю інформацію, повідомляє Handelsblatt.
Журналісти видання ознайомилися з розсекреченими документами щодо газопроводу Північний потік-2 і виявили записку чиновника Міністерства економіки ФРН від серпня 2021 року. Там ідеться про те, що Росія через майбутнє завершення запуску Північного потоку-2 стримує експорт у Північно-Західну Європу, щоб «створити тиск з метою (дострокового) введення в експлуатацію цього газопроводу».
Відео дня
Також у документі зверталася увага на те, що РФ може спробувати змусити владу Німеччини «фактично запустити газопровід» до завершення його сертифікації, створюючи при цьому брак газу.
Автор службової записки підкреслив, що газосховища, які належать Газпрому в Німеччині, заповнені — всупереч досвіду всіх останніх років — «не дуже добре», а закачування йде «дуже мляво».
Читайте також:
Не минуло й двох років. Оператор Північних потоків подав до суду на страховиків — вимагає компенсацію за вибухи
Потім цей документ отримав міністр економіки, а також близький соратник Меркель Петер Альтмаєр. Тоді він поінформував про це саму Меркель і уряд.
І хоча Меркель, судячи з розкритих справ, знала про плани Росії, але однаково в жовтні 2021 року, відповідаючи на запитання журналіста газети, сказала, що не бачить ознак того, що Росія скорочує постачання газу в Європу.
Handelsblatt зазначає, що напівпорожніх газосховищ до початку опалювального сезону можна було б уникнути, якби в Німеччині діяв закон, який зобов’язував операторів підземних сховищ газу забезпечувати напередодні зими певний рівень заповненості. Однак уряд Меркель незмінно відмовлявся від такого заходу, його було ухвалено тільки після приходу уряду Олафа Шольца.
У червні Меркель дала інтерв'ю журналу Spiegel, де оминула мовчанням газопровід Північний потік-2, згадавши про нього тільки в одному контексті: вона визнала, що була обурена американськими санкціями проти компаній, задіяних у проєкті.
За її словами, адміністрація Байдена могла б так вчинити з Іраном, «але не з союзником, з яким ви, наприклад, разом воювали в Афганістані», вважає Меркель. Саме тому вона назвала «квантовим стрибком» угоду з Білим домом, згідно з якою санкції було призупинено, однак у разі використання проєкту як «політичної зброї» офіційний Берлін був готовий відмовитися від нього.
Екс-канцлерка визнала, що «не була наївною» і «не мала ілюзій» щодо можливості змінити наміри Путіна шляхом розвитку торговельних відносин, однак вірила, що якщо політична кооперація неможлива, то сенс можуть мати хоча б часткові економічні зв’язки з Москвою.
Редактор: Євгеній Василенко Читати далі