У 2023 році SOCAR у 3-х кварталах став лідером зі сплати податків із пального та у 2-х кварталах — зі сплати податків на працівників

Фахівцями Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ), аналітичного центру CASE та Економічної експертної платформи було проведено дослідження з визначення тіньової частки у підакцизних товарах та її динаміки.

Відео дня

Як зазначають автори роботи, акцизні податки встановлюються з подвійною метою: з одного боку, штучно зменшити споживання певних типів товарів, за рахунок еластичності попиту, з іншого — наповнювати бюджет у спосіб, що менш шкідливий за більшість інших податків.

SOCAR Фото: SOCAR

Проте для відчутного впливу на попит такі податки мають бути доволі обтяжливими, що створює сильний стимул для ухилення від них, який перевищує звичайні стимули для ухилення від непрямих податків, тим більше, що акциз накладається на ПДВ. Відповідно, акцизні податки потребують спеціальних заходів адміністрування, покликаних зменшити ухилення.

Автори дослідження зазначають, що повномасштабна війна, ймовірно, спричинила деяке зростання частки «тіньових» продажів (за зменшення абсолютних цифр) на тлі різкого падіння легальних. Але заходи, вжиті протягом 2023 р., призвели до різкого зменшення цієї частки в середньому по року, при цьому обсяги нелегального ринку зменшилися у 2.5 рази.

Для оцінки повноти оподаткування акцизним податком пального, яке виробляється та імпортується в Україну, було використано дані енергетичного балансу України (в розрізі продуктів), який щорічно публікується Державним комітетом статистики України порівняно з оцінкою загального споживання пального на підставі оцінки середнього пробігу транспортних засобів.

У процесі аналітичної роботи було співставлено дані щодо сплати податків під час роздрібних продажів найбільших АЗС України та податків на працівників. Список лідерів виглядає наступним чином:

SOCAR Фото: SOCAR

Таким чином, найбільшими платниками податків до бюджету минулого року стали (в порядку спадання сплачених податків) компанії SOCAR, ОККО та UPG.

Читати далі