Коли стосунки не складаються. П’ять переконань, що заважають стати щасливими

Date:

Олександра Шиманова Психолог, засновниця Центру психології The Soul

Вони визначають те, яких партнерів ми обираємо

Коли стосунки не складаються, нам часто здається, що не пощастило з партнером, так склались обставини або щось завадило. Але найчастіше причина саме в нас — особливо, якщо сценарії повторюються неодноразово.

Відео дня

У сучасному світі, де вимоги та очікування від стосунків часто перевищують реальність, багато жінок і чоловіків стикаються із внутрішніми конфліктами, які заважають їм бути щасливими, — і найчастіше цього навіть не усвідомлюють. Тож важливо зрозуміти, які думки та переконання перешкоджають нашому особистому щастю, адже вони також визначають тип людей і стосунків, які ми обираємо.

Розглянемо основні з них.

1. Страх бути знехтуваним.

Звучить у голові як: «Що, якщо він мене покине? Я ж не така, як усі ці ідеальні жінки»; «Я не повинен показувати свої слабкості, інакше вона подумає, що я недостатньо мужній».

Це почуття зазвичай корениться в минулому досвіді, часто в самому ранньому, коли нам бракувало уваги значущих людей. Швейцарський психоаналітик Карл Густав Юнг говорив, що наша «тінь» — це частина особистості, яку ми не хочемо визнавати та приховуємо. Страх бути знехтуваним може бути частиною цієї «тіні», яка проявляється у стосунках, змушуючи нас уникати близькості та довіри. Ми воліємо не показувати себе справжніх, бо боїмося засудження та того, що такі, якими є насправді, ми нікому не потрібні.

2. Порівняння з іншими

Звучить у голові як: «Чому в нас не такі стосунки, як у моєї подруги? Вони з партнером виглядають такими щасливими»; «Я ніколи не зможу бути такою красивою та успішною, як вона. Йому напевно зі мною нудно»; «У порівнянні з іншими я так мало всього досяг. Вона, мабуть, в душі мене зневажає».

Наші дитячі переконання відіграють величезну роль у дорослих стосунках

Порівняння себе з іншими — ще одна негативна думка, що руйнує стосунки. В епоху соціальних мереж легко потрапити в пастку порівняння свого життя з «ідеальними» життями інших людей. Це призводить до постійного почуття неповноцінності та заздрощів, що отруює відносини.

3. Ідеалізація партнера

Звучить у голові як: «Вона завжди мусить бути такою само ідеальною, як на початку наших стосунків»; «Якщо він робить помилки, значить, він мене не любить достатньо сильно».

Це ще одна пастка, яка заважає нам бути щасливими. Коли ми ідеалізуємо партнера, ми бачимо у ньому лише позитивні якості та ігноруємо недоліки. У психоаналізі існує поняття цілісності — інтеграції різноманітних частин психіки. Коли ми приймаємо себе як окрему та цілісну особистість з усіма недоліками та перевагами, то і до іншого ставимося більш поблажливо. А коли до себе занадто високі вимоги, то і до іншого вони будуть такими самими. І коли реальність не збігається з нашими очікуваннями, виникають розчарування та конфлікти.

4. Страх втратити контроль

Звучить у голові як: «Я маю знати все, що він робить, інакше втрачу контроль над ситуацією»; «Якщо він проводить час без мене, значить він щось приховує»; «Я заробляю гроші та маю право знати, на що вона їх витрачає».

Багатьох лякає втрата контролю над стосунками та партнером. Цей страх може виявлятися у вигляді ревнощів, претензій партнеру чи потреби завжди «мати рацію». Страх може бути також проявом нашої «тіні» — частини особистості, яку ми відкидаємо та не бажаємо приймати. Усвідомлення та прийняття цього страху дозволяє стати більш відкритими та довірливими у стосунках.

5. Негативні установки з дитинства

Звучить у голові як: «Кохання потрібно заслужити. Якщо я не буду ідеальною, він мене не полюбить»; «Я недостойна любові та гарних стосунків. Рано чи пізно він зрозуміє це»; «Якщо я буду поводитися правильно, сім'я не розвалиться».

Читайте також: Роберт Таіббі Роберт Таіббі Відчуваєте дисбаланс у парі? Як налагодити стосунки

Наші дитячі переконання відіграють величезну роль у дорослих стосунках. Якщо в дитинстві ми засвоїли, що любов потрібно заслужити або що ми негідні кохання, ці установки впливатимуть на нашу поведінку в стосунках та їх сприйняття. Важливо усвідомлювати та змінювати ці установки, щоб досягти гармонії та щастя.

Як же подолати ці думки та переконання? Що потрібно робити? Обирайте будь-який з цих сценаріїв — той, що підійде вам найкраще:

1. Самопізнання. Відстежуйте та досліджуйте свої внутрішні страхи та установки. Розуміння своїх тіньових сторін допомагає звільнитися від їхнього впливу.

2. Робота з проєкціями. Коли вас щось особливо дратує в партнері, зупиняйтесь та питайте себе «Яким чином це може бути про мене?» Усвідомте, що багато ваших негативних думок, — це проєкції ваших внутрішніх конфліктів на партнера.

3. Прийняття реальності. Прийміть партнера таким, яким він є, з усіма його перевагами та недоліками. Але це стає можливим тільки після того, як ви прийняли себе та погодились, що ви не ідеальні, але від цього не менш варті любові.

4. Розвиток довіри. Навчіться довіряти партнеру та ділитеся своїми страхами та переживаннями. Так, це може бути непросто, такі розмови зазвичай важко даються. Але це навичка, яку потрібно тренувати, і з кожним разом вам буде все легше відкривати серце партнері, а партнеру — розуміти та приймати вас.

5. Психотерапія. Робота з психологом чи психоаналітиком допоможе глибше зрозуміти та опрацювати внутрішні конфлікти. А коли вам буде добре з собою, стане легше будувати стосунки.

Щастя у стосунках починається зі внутрішньої гармонії. Визнання та пропрацювання своїх тіньових сторін, установок та страхів дозволяє створити більш глибокі та довірливі стосунки, де є місце для справжнього щастя та взаєморозуміння.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV

Більше блогів тут

Читати далі

Share post:

Subscribe

Популярное

Другие новости
Related

Комплекс «кедр»: ГУР рассказало детали о новой баллистике, которой рф ударила по Днепру

ГУР сообщило об ударе по Днепру новой баллистической ракетой...

Защита для детей: в Лозовской общине строят укрытия для школьников

Защитная постройка, рассчитанная на 400 человек, станет надежным укрытием...

Точка по делу: граждан признаны виновными в террористическом акте 2015 года

22 февраля 2015 года у Дворца спорта в Харькове...

Ливанская армия нанесла удары по центрам «Хезболлы» по производству оружия в Бейруте

ВВС Ливана нанесли третью серию ударов по командным центрам...