Автор: Анастасія Печенюк

Загадкова величезна діра в антарктичному льоду, яку вперше помітили у 1974 році, кілька десятиліть змушувала вчених мізкувати про причини її появи. Їм нарешті вдалося знайти ключ до розуміння її походження.

Діри в антарктичному морському льоду, відомі як полінії, часто можна побачити поблизу берега. Морські ссавці, наприклад тюлені та кити, використовують їх як вікна. Величезну діру поблизу затопленої гори Мод-Райз в морі Ведделла вперше помітили у 1974 році. Тоді вона була розміром приблизно з Нову Зеландію. Меншу діру спостерігали у 1975 і 1976 роках, але це явище не було постійним. Останню появу діри фіксували у 2016 та 2017, тоді її розмір був приблизно як три площі Одеської області, яка є найбільшою в Україні. У 2017 році діра мала найбільший розмір за останні кілька десятків років, що спонукало вчених активізувати роботу, спрямовану на пошук причини її появи. Використовуючи комбінацію супутникових зображень, різноманітних інструментів та обчислювального моделювання, вчені з’ясували, що до появи цього об'єкта призводить потужна взаємодія, яка транспортує тепло та сіль до поверхні, розтоплюючи лід, йдеться в новому дослідженні, опублікованому у Science Advances.

Відео дня

Компіляція даних показала, що низка різних факторів сприяла появі діри. Одним із факторів була кругова течія навколо моря Ведделла, яка виявилася особливо сильною у 2016 і 2017 роках. Дослідники визначили, що турбулентні вихори, які утворюються, коли течія Ведделла обтікає Мод-Райз, транспортують сіль до вершини підводної гори. Там спостерігається подія, що має назву транспорт Екмана. Вона відбувається, коли вітер дме над поверхнею океану, створюючи опір і вода не тільки тягнеться, але й відхиляється вбік, змушуючи потоки обертатися по спіралі, як гвинт. Коли верхній шар води відсувається з вітром, вода підійматися знизу, щоб замінити його. У випадку Мод-Райз ця вода також приносить із собою накопичення солі.

Розуміння цього процесу може допомогти вченим передбачити, що станеться з антарктичним морським льодом у майбутньому. Кліматологи вже прогнозують, що антарктичні зимові вітри будуть ставати сильнішими та частішими, що може призвести до більш частого виникнення величезних дір у льоді у найближчі роки.

Читати далі