4 травня набуло чинності оновлене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України № 402. У Міністерстві охорони здоров’я пояснили, як працюватимуть нові правила та як визначатиметься придатність до військової служби.

Читайте також: Закон з 18 травня. Які нові правила мобілізації та військового обліку почнуть діяти

Як визначається придатність до військової служби за новим порядком

Наказом № 402 встановлюються чіткі критерії для визначення ступеня придатності до військової служби. Тепер вони поєднують Міжнародну статистичну класифікацію хвороб (МКХ-10) та споріднених проблем охорони здоров’я (із тисячами діагнозів) та ступінь порушення функцій, стверджують у МОЗ. Ступінь придатності до військової служби встановлюється відповідно до Розкладу хвороб, пояснень до нього та таблиць додаткових вимог до стану здоровʼя.

Відео дня

У кожній групі захворювань можуть бути й придатні і непридатні, тому що визначення статусу залежить від ступеня порушення функцій організму.

Читайте також: Нові правила ВЛК. Які хвороби комісія бере до уваги для визначення придатності до військової служби

Відповідно до інформації від МОЗ та наказів МОУ, придатних залежно від ступеня функціональності тепер розділять на такі категорії:

 • повністю придатні до служби;
 • придатні до служби у вищому військовому навчальному закладі (ВВНЗ), в ТЦК та СП, частинах забезпечення, установах, організаціях, але водночас непридатні до служби в ДШВ, морській піхоті, ССО, підрозділах спецпризначення, плаваючому складі тощо;
 • придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до ВВНЗ);
 • придатні для виконання специфічних завдань.

Люди з певними травмами, як от ампутація рук, ніг, втрата ока, тяжка акубаротравма (травма внаслідок впливу вибухової хвилі на слуховий та вестибулярний апарати), визнаються непридатними до служби.

Читайте також: ВЛК без обмежено придатних. Які нові правила почнуть діяти у травні та як змінили розклад хвороб

ВЛК для військовозобов'язаних та військовослужбовців — нюанси

Українці, визнані до 4 травня 2024 обмежено придатними, мусять пройти повторний медогляд до 4 лютого 2025. Для повторного проходження ВЛК військовозобов'язаних викличе ТЦК, військовослужбовців — військове командування.

Військовозобов'язані мають мати при собі рентгенологічного обстеження грудної клітини, коли приходять на ВЛК. За умови досягнення 40-річного віку або наявності медичних показань — необхідно також мати ЕКГ. Обовязковим є огляд таких лікарів:

 • хірург;
 • терапевт;
 • невропатолог;
 • психіатр;
 • офтальмолог;
 • оториноларинголог;
 • за наявності медичних показань — лікарі інших спеціальностей.

Читайте також: Оновити дані онлайн. Як працює додаток Резерв+ та чи надсилатимуть в ньому повістки

Військовозобов'язані, які не мають скарг на здоров’я проходять спрощений медогляд. Процедура проходження ВЛК має тривати не більше 14 днів.

Наказом 402 також доповнена процедура оскарження постанов ВЛК. Рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд тепер має бути виконано упродовж місяця після прийняття. Повторну ВЛК людина проходитиме в іншому закладі охорони здоров’я.

Військовослужбовці, які лікуються за кордоном, можуть пройти ВЛК дистанційно.

Редактор: Гліб Овчаренко Читати далі