Чорний лебідь для Ірану. Що тепер зміниться
Ігор Семиволос
Директор Центру близькосхідних досліджень
Авіакатастрофа, у якій загинув Ібрагім Раїсі, — чорний лебідь, і це може мати наслідки
Якщо задатися питанням, якій країні найвигідніша загибель президента Ірану, то треба розуміти: якщо країна веде війну з іншими країнами, використовує або постачає своє озброєння іншим країнам, які ведуть війну, то зрозуміло, що в тих країнах, проти яких ведуть війну, не будуть жалкувати за життям Ібрагіма Раїсі. Тому це висновок очевидний. Всі ті країни, які потерпають від іранської зброї, які мають проблеми на землі з іранськими угрупованнями, виграють від того, що в Ірані починається певний складний період політичної турбулентності. Стосовно того, чи авіакатастрофа було випадковістю, чи влаштована була недоброзичливцями, то якщо ми говоримо в релігійному контексті, то на все воля Аллаха. Бо якщо Ібрагім Раїсі загинув, то на це була воля Всевишнього.
Відео дня
А взагалі — авіакатастрофа, у якій загинув Ібрагім Раїсі, — чорний лебідь, і це може мати наслідки. Взагалі, коли ми говоримо про цю подію, то повинні усвідомлювати, що вона матиме кумулятивний ефект. Безпосередньо на цей момент, безпосередньо в ці дні буде навпаки. З одного боку ми побачимо консолідацію іранського суспільства. Бо трагедія згуртовує людей навколо уряду, адже є небезпека, що «цим можуть скористатися вороги, і тому нам треба бути разом з урядом, разом з нашим аятолою». Тобто це класична історія, тим більше, що зараз буде активно використовуватись релігійні практики для цієї консолідації, багато чого іншого.
Ніяких успіхів іранці останнім часом не мають
Але не слід забувати, що перебирання на себе владних повноважень загиблого президента — це не просто. Не може бути призначений замість одного чиновника — інший чиновник. Проблема Ірану полягає в тому, що Раїсі був президентом, якого обирають, а не призначають. Тобто іранського президента обирає народ, тож відповідно до їхньої Конституції, мають бути вибори. А вибори — це завжди період дестабілізації, це завжди проблеми, з якими стикається суспільство. Тому що в цей момент люди починають говорити про проблеми, про теми, які станом на сьогодні опинилися під забороною. І ми знаємо, що іранське суспільство неоднорідне, політичний клас неоднорідний. Там існують помірковані групи, які належать до тієї самої ісламської традиції, але вони мають інші погляди на ситуацію. Вони мають інші погляди на відносини з Росією, вони мають інші погляди на переговори з Штатами і на багато чого іншого.
Тобто на тлі невдачі, які зараз у Ірані реально сталися, ми можемо говорити, що, по великому рахунку, ніяких успіхів іранці останнім часом не мають. Скоріше, вони мають зростання витрат, розтягування фронту, збільшення загиблих, збільшення тиску економічного на країну. Тобто консервативна група не може похвалитися якимись успіхами. В середині країни ситуація економічна недобра, проривів економічних немає. І от на цьому тлі, в принципі, є шанс перемоги поміркованих сил, які можуть прийти з новим порядком денним і в якому, цілком можливо, політична ситуація буде змінюватися.
Важливо зараз ще й те, що все-таки верховний лідер Ірану, який на цій посаді з 1989 року, аятола Алі Хаменеї — 85-річний дідусь. Об'єктивно кажучи, скільки він ще протягне… Так, може він як «Чахлик Невмирущий»… так, вони алкоголю не вживають, але його перебування на цьому світі — це все одно питання років, не десятиліть. Тому ця подія, насправді, — зміна верховного лідера, набагато важливіша з точки зору зміни влади в Ірані. А враховуючи те, що загиблий в авіакатастрофі Ібраїм Раїсі був одним із тих, хто розглядався на посаду верховного лідера Ірану, тобто, був людиною, яка реально управляла країною і мала досвід управління, то це великий удар по групі, яка бачила його наступником аятоли Алі Хаменеї. Тож політична турбулентність в Ірані буде збільшуватися, і це надихає дуже багато імігрантських груп до більш активної дії, це актуалізує питання опозиції всередині країни, можливо частково легалізує її в форматі політичної боротьби проти консерваторів. Тобто на Іран чекають веселі часи.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Читати далі