Національний банк України (НБУ) дає шість місяців Getin Holding на продаж його 100% частки в статутному капіталі Ідея Банку (Львів).

Про це повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на холдинг на Варшавській фондовій біржі. Як йдеться в повідомленні, Getin Holding 2 травня 2024 року отримав рішення Комітету з питань нагляду та регулювання банківської діяльності, оверсайт-нагляду за платіжними системами НБУ від 29 квітня цього року з вимогою відчуження Getin Holding 323 072 875 акцій Ідея Банку.

Відео дня Читайте також:
Ідея Банк, що належить польському Getin Holding, двічі був близьким до продажу (Фото:Idea Bank / Facebook) Українська дочка польського холдингу. Голова наглядової ради Ідея Банку пішов з посади після дев’яти років роботи

Крім того, аналогічну вимогу висунуто щодо основного власника Getin Holding Лешека Чарнецького (Leszek Czarnecki), від якого Нацбанк зажадав упродовж півроку продати Getin Holding 145 318 179 акцій, або 44,98% Ідея Банку, запропонувавши в якості альтернативи продати частку Чарнецького в Getin Holding або LC Corp BV, що належить йому і яка володіє 34,17% в Getin Holding.

Зазначається, що НБУ встановив термін на виконання цих вимог у шість місяців з дня набрання чинності постанови — 29 квітня. «Правління емітента повідомляє, що аналізує правові наслідки рішення та оптимальні дії для захисту інвестицій в IBU відповідно до чинного законодавства», — зазначає Getin Holding.

Раніше повідомлялося, що Нацбанк 27 березня 2023 року визнав небездоганною ділову репутацію як самого польського холдингу, так і його основного власника Чарнецького. У зв’язку з чим, зокрема, український регулятор тимчасово позбавив Getin Holding права голосу щодо 100% акцій Ідея Банку і встановив для холдингу і Чарнецького річний термін для усунення порушення, а через рік відмовився повернути холдингу право голосу. Крім того, НБУ погодив довірчим управителем Ідея Банку президента Польсько-української господарської палати Яцека Пєхоту.

У Польщі внаслідок рішень Фонду банківських гарантій польський Idea Bank став частиною банку Pekao, тоді як Getin Noble Bank також введений у процедуру санації, змінив назву на VeloBank і наприкінці березня цього року був проданий американському фонду Cerberus Capital Management LP.

Ідея Банк (раніше — Плюс Банк) заснований 1989 року. Згідно з даними НБУ, станом на початок березня 2024 року банк за розміром активів посідав 26-те місце (11,01 млрд грн) серед 63 банків, що діяли в країні. Його чистий прибуток за 2023 рік становив 509,9 млн грн.

За даними НБУ, станом на початок травня 2023 року Ідея Банк за розміром активів посідав 25-те місце (10,09 млрд грн) серед 65 банків, що діють у країні.

До початку повномасштабної війни Getin Holding двічі укладав попередні угоди про продаж української «дочки», проте обидва рази вони зривалися.

Раніше, у червні 2020 року, було розірвано угоду з продажу Ідея Банку ексочільнику правління Альфа-Банку (Київ) Івану Світеку та українській інвесткомпанії Dragon Capital: сторони не змогли узгодити її комерційні умови у встановлений договором строк. Пізніше Dragon Capital зі Світеком встигли до війни купити Юнекс Банк у Смарт-Холдингу Вадима Новинського.

Наприкінці лютого 2022 року Getin Holding повідомив, що йому вдруге не вдалося продати Ідея Банк. Укладену 10 листопада 2021 року угоду про умови продажу його 100% акцій Першому українському міжнародному банку (ПУМБ, Київ) Ріната Ахметова було розірвано.

У Getin Holding SA заявили, що ПУМБ не виконав у строк умови переходу права власності на акції Ідея Банку, зазначені в угоді від 10 листопада 2021 року.

Після розірвання угоди з ПУМБом Getin Holding відмовився від планів продажу свого українського дочірнього банку в умовах триваючої військової агресії РФ проти України.

У серпні 2022 року Getin Holding відмовився від планів продажу Ідея Банку.

Редактор: Олена Коваленко Читати далі