28−29 квітня месенджер Telegram заблокував, хоча згодом досить швидко розблокував низку чат-ботів українських спецслужб. Через них українська сторона збирає дані, які допомогають протидіяти військовій агресії РФ проти України. Інцидент дав привід для нових дискусій про безпеку і доцільність користування Telegram.

Серед тимчасово заблокованих були чат-бот Головного управління розвідки Міноборони України (Головний бот розвідки); бот Служби безпеки України (STOP Russian War) та бот Міністерства цифрової трансформації (єВорог). Однак вже 29 квітня — менше ніж через добу після повідомлень про хвилю блокувань — Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив про відновлення роботи цих ботів.

Відео дня

Утім, 28 квітня було заблоковано не лише державні, але й інші неофіційні чат-боти, які допомагали Силам оборони України збирати інформацію про ворога. Зокрема під блокування потрапив окремий чат-бот популярнго каналу Николаевский Ванек. Про заблокований у Telegram бот повідомив і Легион Свобода России — підрозділ, що складається з росіян, які воюють на боці ЗСУ.

24 квітня засновник Telegram Павло Дуров заявив, що в цьому месенджері «ми все ще блокуємо акаунти та боти, які збирають координати для завдання цільових ударів або публікують особисту інформацію із закликами до насильства». «Ми не хочемо, щоб Telegram був інструментом для насильства — тому, будь ласка, повідомляйте нам про такі канали/ботів, якщо ви їх бачите», — заявив Дуров. Він також фактично анонсував зміни «для користувачів, які отримують доступ до Telegram на iPhone з українських SIM-карт». Дуров виправдовує це тим, що вимоги App Store нібито змушують його вжити заходів щодо «загальних каналів новин / пропаганди».

Реагуючи на хвилю блокувань офіційних чат-ботів ще до відновлення їхньої роботи, ГУР Міноборони України назвало такий крок з боку Telegram «необґрунтованим». «Це відбулося всупереч правилам та публічним заявам, які керівництво Telegram публічно декларувало», — наголосили в українській розвідці. Водночас там запевнили інформаторів — дописувачів ботів, що їхні персональні дані в безпеці та запропонували альтернативні канали для звʼязку. «Втім, попереджаємо, що ворог створює боти зі схожими назвами. Не надсилайте на них жодних персональних даних», — закликали в ГУР.

NV слідкує за наслідками та дискусією довкола блокування українських чат-ботів у Telegram.

12:38 У Telegram заявили про «помилкове» блокування чат-ботів українських спецслужб

Агентство Reuters наводить коментар неназваного спікера Telegram, за словами якого українські чат-боти ГУР, СБУ та Мінцифри були «тимчасово відключені через помилково позитивний результат [ймовірно, перевірки на предмет відповідності вимогам Telegram — прим. ред.], але відтоді їхню роботу було відновлено». Співрозмовник Telegram не надав додаткових деталей.

11:30 Як уникнути пасток ворожих чат-ботів

Росіяни створюють псевдоботи та ботів-двійники, через які можуть поширювати дезінформацію або збирати персональні дані українських інформаторів.

Щоби цьому завадити, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки радить використовувати інструмент для перевірки чат-ботів: dovidka.info/botcheker

11:15 Детектор медіа зібрав інформацію про необґрунтовані звинувачення низки українських Telegram-каналів про начебто «відповідальність» за блокування тих українських політиків та громадських діячів, які критикували Telegram зокрема і за можливі звʼязки з російськими спецслужбами.

Telegram-канали Вертикаль, Труха та інші після блокування чат-ботів українських спецслужб поширювали безпідставне припущення, що це відбулося нібито через критику Telegram в Україні.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid026y78E1sHohXDm7tvtBcVpGb6ys6s8P3obV6zkBW3rGmTXYhqBw95GAMWF2AgBG7tl&id=100004481611680&__cft__[0]=AZUHCmCsvVxve4xRLLf9inmCxm1icaoBT9lSqO8NDXObRsmpdNpEkBBhl9bYPbl9DG995DyXXtyR0_4XnUZo2SilB6Vsgk-tUEQZSW48Kg06LFc055QeIdRlDbzC08vboU7YWodq2mAWjcf_JNQQSM6FlHAP9uF8deaBEmNCTWbAA4MAU5chjO-6ByofJn94yTcgH_xRvdH8O9D1tML8SirTsOBMLESUkfqvqXX20Z9ZuQ&__tn__=%2CO%2CP-R

10:30 Справжнє обличчя Telegram. Чому користуватися популярним месенджером небезпечно і чи варто його заблокувати в Україні

NV нагадує, як дії месенджера перезапустили дискусію в суспільстві щодо доцільності використання Telegram в Україні та його безпеки для держави.

10:00 Чат-боти ГУР, СБУ та Мінцифри (єВорог) відновили роботу після блокування

09:38 Блокування чат-ботів у Telegram не пов’язане з критикою месенджера щодо російської пропаганди — Юрчишин

Голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин зауважив, що одразу після неочікуваного блокування ботів ГУР і СБУ ряд реальних акаунтів, а також ботів почали намагатися пояснити це критикою проти Telegram.

«Дивний приклад стокгольмського синдрому. Щось на зразок пояснення введення російських військ потребою захисту російськомовних», — написав Юрчишин у Facebook у понеділок, 29 квітня.

За його словами, «українській владі, зокрема і через залучення платформи Apple, вдалося знайти рішення щодо блокування російської пропаганди в ТГ». «Звісно, це не сподобалося ФСБ і вони нагнули Дурова заблокувати те, що пов’язане з Україною. Перш за все з військовими діями. Логічно очікуючи, що частина суспільства сприйме це не як атаку з боку російських спецслужб, а за принципом „не варто було критикувати“. Дуже легко прораховується», — наголосив Юрчишин

https://www.facebook.com/yaroslav.yurchyshyn/posts/pfbid0JGFy93RSXfyk1f4EVKSGXK7VGvcAQ3JvWrLBDiVa7Byu7AWWqpFMn1oj468PPr9ol?__cft__[0]=AZXFRVznojTagy84IvKSp_HwgYwIztUPX0klX3UKGETkDKMvAk8kT6EAz9hxovuj-ZuLihdE84-j1rcQLM-tD6h1014AccSTPvBA3zOSTCnDcbxFUYcVJpfuq9PNHnFFQLsuBUAF_nr80bcmBFHqr7fGyxkm7yr2MpZ40yvOX9XF2Q&__tn__=%2CO%2CP-R Редактор: Інна Семенова Читати далі