Автор: Єлизавета Драбкіна

Керівник Центру стратегічних комунікацій Ігор Соловей пояснив NV, чому українські держоргани мають сторінки в російському Telegram та чи стоїть Москва за блокуванням вітчизняних чат-ботів.

Ввечері 28 квітня месенджер Telegram без попередження заблокував низку українських чат-ботів, серед яких бот Головного управління розвідки Міноборони України (Головний бот розвідки), бот Служби безпеки України (STOP Russian War) та бот Міністерства цифрової трансформації (єВорог). Проте вже зранку 29 квітня їх робота була відновлена.

Відео дня

Офіційно Telegram не відреагував на цю ситуацію, проте неназваний представник месенджера у коментарі Reuters заявив, що вони були заблоковані «помилково».

Після цього голова Нацради з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк заявила, що держава має припинити офіційну комунікацію в Telegram. На її думку, державні організації повинні переводити все до інших месенджерів.

Про те, яку небезпеку становить Telegram та чому державні інституції й досі використовують цей месенджер, NV поговорив із Ігорем Солов'єм, керівником Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

— Які загрози несе Telegram?

— Telegram як платформа, якою користується велика кількість українців, має кілька аспектів, які вважаються проблемними для України.

Треба розділити користування Telegram на дві складові частини — на кіберскладову, і на платформу для отримання інформації. З точки зору кібербезпеки Telegram є абсолютним злом, оскільки, за інформацією кіберфахівців, є багато моментів, які свідчать про ненадійність цього месенджера:

Читайте також:
Засновник Telegram заявив, що месенджер блокуватиме акаунти і боти, «які збирають координати для завдання цільових ударів» (Фото:REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo) Заблокувати, щоб розблокувати. Як Telegram нібито «помилково» паралізував українські чат-боти, що збирали дані про окупантів — головне

  • По-перше, походження країни-окупанта.

  • По-друге, непрозора система фінансування. Мало того, є дані про те, що РФ через різні канали продовжує утримувати цей ресурс.

  • По-третє, дані, які збираються цією платформою, зберігаються на серверах, які обслуговуються російськими компаніями, отже, підконтрольні російській стороні. З великою ймовірністю можна говорити, що якщо російська сторона це контролює, то вона має доступ до особистих даних українців. В умовах війни це дуже небезпечно, оскільки маючи доступ до як мінімум телефонної книжки, можна прослідковувати зв’язки, контакти, місцеперебування людей, читати переписки (навіть видалені).

  • Про системи безпеки експерти можуть судити тільки з заяв менеджменту Telegram. Ніякої публічної технічної інформації, щоб перевірити це, немає.

Тому рекомендація всіх кіберфахівців — не використовувати Telegram для пересилання особистих даних та для роботи. Є рекомендація державним службовцям не використовувати його на робочих пристроях. Можливо, це буде розширено і для приватних пристроїв.

Є розпорядження військовим взагалі заборонити використовувати Telegram для службових розмов, для обміну інформацією. Є заборона не встановлювати цей месенджер на особистих і робочих телефонах, які використовуються в зоні бойових дій.

А точки зору використання Telegram як засобу для отримання інформації, тут є своя складність. Справа в тому, що Telegram надає можливість легкого створення анонімних каналів інформації, чат-ботів тощо. А анонімність завжди породжує відчуття вседозволеності і безкарності. І за цією анонімністю, як ми бачимо, ховаються люди з недобрими намірами.

З іншого боку, українська держава також використовує Telegram для інформування — особливо з перших днів війни, коли багато українців почали користуватися ним.

Але часи міняються, і ми бачимо ситуацію, яка була сьогодні [йдеться про 29 квітня], коли Telegram без попередження, порушуючи власні правила, самовільно відключив потрібні нам чат-боти. А в умовах, коли тривожна ситуація на фронті, це викликає багато питань: чи ці дії не синхронізовані з військовим керівництвом РФ? Я от не впевнений, що блокування чат-ботів не було скоординовано з російським військовим керівництвом. Принаймні, таких доказів Telegram не надав, тому може бути все.

Власне, ця анонімність породжує те, що українці споживають інформацію з анонімних ресурсів, за якими часто стоять російські спецслужби. І вони вводять людей в оману, вносять розкол в суспільство і ведуть іншу деструктивну діяльність проти української держави.

При цьому дуже важливо розуміти, що повністю безпечних платформ не існує. Дезінформація є як в Telegram, так само є і на інших платформах. Але різниця між Telegram і іншими платформами в тому, що інші намагаються з тим щось зробити, а Telegram повністю ігнорує цю проблему. І взагалі не йде ні з ким на контакт.

— Чи є у вас можливі припущення, чому Telegram міг заблокувати боти СБУ, ГУР, Мінцифри? З чим це може бути пов’язано?

— Telegram — це повноцінний даркнет, тому неможливо спрогнозувати, як він буде діяти сьогодні чи завтра. Це іграшка однієї людини, яка діє на власний розсуд. Все, що залишається — це тільки вірити її словам. А чи можемо ми вірити словам росіянина, та ще й який веде непрозору діяльність?

Читайте також:
Telegram несе загрозу національній безпеці, стверджують українські спецслужби. Але їм продовжують користуватися військові, політики і бізнес (Фото:Dima Solomin  Unsplash) Які гроші обертаються в українському сегменті Telegram і чи можна його заблокувати — розбір NV

Чому заблокували чат-боти? Вони сказали, що це нібито сталось випадково. Але ж це пояснення для третього класу школи: «я не хотів, воно само так сталося». І тим більше, пояснення надійшло дуже дивним способом: Reuters посилається на «неназвані офіційні джерела». Це ж смішно!

Що вони зроблять наступним кроком — теж неможливо спрогнозувати. Згадайте, як Ілон Маск одним рухом заблокував сигнал Starlink для українських дронів, які прямували до тимчасово окупованого Криму. Ось настав момент, коли і [засновник Telegram Павло] Дуров теж почав натискати на свої кнопки як йому заманеться.

— Чому державні органи використовують Telegram попри усі його недоліки? Чи не є це загрозою безпеці країни?

— Я нагадаю висловлювання керівника ГУР на Kyiv Stratcom Forum 2024, який сказав, що Telegram — це однозначно загроза українській національній безпеці. Разом з тим наявність сторінок в Telegram обумовлена тим, що на початку війни потрібно було доносити до максимальної кількості громадян правдиву інформацію. Але часи змінюються, тому надалі користуватися цим ресурсом — це як грати в покер з шахраєм крапленими картами. Адже неможливо наявними ресурсами України перебити апаратні і фінансові можливості роботи російської сторони в Telegram — вони неспівмірні.

Тому Telegram — це троянський кінь, який може принести проблеми в будь-який момент. Ось ми зараз стикнулися з черговою такою проблемою. А чи може хтось з впевненістю сказати, що вона така остання? А якщо Дурову заманеться взагалі вимкнути українцям Telegram?

Тому тут єдиний вихід — не залежати від російської мережі (яка хоч і позиціонує себе як опозиційну, але доказів цьому не надає); а створювати канали комунікації на інших більш надійних майданчиках.

— Як можна оцінити те, що всі органи влади перейшли в Telegram для інформування громадян?

— Це правда, що поки що багато хто використовує Telegram як канал комунікації. Хоча й розвиває альтернативні майданчики: власні сайти, канали в WhatsApp, в Viber, в Instagram та Х, email-розсилки і т. п. Тому говорити про те, що Telegram — єдиний і унікальний, це не так. І при бажанні його можна просто замінити. І приємно, що процес пішов. А дії адміністрації Telegram цьому тільки сприяють — тимчасовим відключенням чат-ботів вони вбили рештки репутації цієї платформи.

Наприклад, чат-боти. Замість чат-ботів в Telegram можна легко відкривати їх у Viber. Бо там немає фейкових чат-ботів: у Viber вони при створенні проходять попередню перевірку адміністраторами. А не як в Telegram одразу публікуються та готові до роботи.

Тому багато чого залежить від менеджменту і від принципів, на яких працюють платформи. Якщо це прозорий бізнес, то він слідкує за своєю репутацією, бореться з «фабриками тролів», тролефермами і т. п. А не так, як Telegram, який на це просто «забив» (несвідомо. а може й свідомо).

— Чому взагалі СБУ, ГУР збирали важливу інформацію через чат-боти в Telegram?

— Коли росіяни приходять на окуповані території, то вони одразу будують інформаційно-цифрову стіну — і заганяють людей у власне інформаційне гетто. Знищують українські медіа, закривають доступ до українських телеканалів, українського сегмента інтернету і т. п. Але Telegram там залишається (до речі, це ще одне питання: а за які такі заслуги?). І тому ми використовуємо цю платформу для доступу до аудиторії, яка залишилася на тимчасово окупованих територіях. В тому числі для отримання певної інформації звідти.

— Чи можливе блокування Telegram в Україні? Чи доцільно це?

— Можу лише процитувати Буданова на Kyiv Stratcom Forum 2024 — «було б бажання». Та й український досвід блокування ВКонтакте, Однокласників показує, що це можливо. Інша справа — вибір часу та умов, за яких це треба робити. Ну і наявність фінансування.

Українські державні організації, які відповідають за інформаційну безпеку, поки що вирішили піти шляхом налагодження комунікації з адміністрацією Telegram та інших ресурсів: щоб не рубати з плеча, а намагається вибудувати якусь комунікацію. Таким чином ми даємо можливість адміністрації Telegram переконати в нас в тому, що звинувачення у зв’язках з російською державою, російськими спецслужбами, безпідставні. Але поки що вона не надає жодних доказів.

— Ви особисто виступаєте за блокування Telegram чи проти?

— Особисто я виступаю за блокування цього ресурсу — принаймні тимчасове, на час війни. А після війни можемо говорити, розбиратися, слухати аргументи. Зараз же у нас просто немає часу. Ми не можемо миритися з тим, що в нашому інформаційному просторі існує потужна сцена для виступів ворога.

— Чи піде Україна на такий радикальний крок?

— Центр стратегічних комунікацій — не правоохоронний орган, і не може приймати таких рішень. Але навіть з медіа видно, що в державних органах йде дискусія який варіант — радикальний чи м’який — обрати. А поки остаточного рішення немає адміністрація Telegram своїми діями робить все для того, щоб схилити нас до більш радикального сценарію.

Читати далі