Фільм очолює список 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.
Імена творців, зайнятих у зйомках, нині змушують завмерти: Сергій Параджанов, Юрій Іллєнко, Мирослав Скорик, Іван Миколайчук, Лариса Кадочникова.
Фільм знятий на кіностудії імені Олександра Довженка у 1964 році. Зйомки відбувалися у селі Криворівні Верховинського району Івано-Франківської області. Саме тут Михайло Коцюбинський написав свою повість, яка стала основою сюжету фільму.
"Цей фільм — поетична драма про велике кохання Івана і Марички. Фільм вводить нас у світ народних переказів, звичаїв і побуту старих Карпат", — краткий опис легендарної стрічки.
Режисер: Сергій Параджанов
Сценаристи: Іван Чендей (упорядник закарпатських казок), Сергій Параджанов
Оператор: Юрій Іллєнко
Композитор: Мирослав Скорик
Художники: Михайло Раковський, Георгій Якутович
У головних ролях: Іван Миколайчук, Лариса Кадочникова, Тетяна Бестаєва, Спартак Багашвілі
Для Івана Миколайчука стрічка стала дебютною. Згодом Параджанов згадував:
"Я не очікував нічого особливого, тому доручив Іллєнку (оператору) провести зйомки і пішов з павільйону. Через кілька хвилин мене наздогнав збуджений Юрій: "Сергію Йосиповичу! Поверніться! Це щось неймовірне! Щось нелюдське! Щось за межами розуміння і сприйняття." Злякавшись, що я пішов, Іван побілів, йому здалося, що він мені не сподобався (так зізнавався актор потім), і в ньому ніби щось прорвалося. Він зачарував нас. Юний, дуже стурбований, він світився дивовижним світлом. Така чистота, така пристрасність, така емоційність вихлюпувалися з нього, що ми були вражені, забули про все, навіть про те, що вже затверджено іншого актора".
Гарвардський університет додав стрічку до списку обов'язкових для перегляду студентам, які претендують на вищий ступінь у кінознавстві.
Фільм став не просто культурним явищем, а й суспільно-політичним: на прем'єрі фільму у Києві 4.09.1965 літературний критик Іван Дзюба зі сцени, аспірант-літературознавець Василь Стус, журналіст В'ячеслав Чорновіл закликали підвестися на знак протестів проти арештів українців. Під протестним листом підписалося 140 присутніх.