Європейський Союз готує відповідь на остаточне ухвалення парламентом Грузії скандального закону про «іноагентів». Про це йдеться у спільній заяві Єврокомісії та голови дипломатії ЄС Жозепа Борреля.
Боррель та Єврокомісія наголосили, що закон про «іноземних агентів» суперечить принципам та цінностям Європейського Союзу. Його ухвалення віддаляє Грузію від виконання рекомендацій Єврокомісії та негативно впливає на її шлях до ЄС.
Відео дня
Грузію закликали повернутися на європейський шлях, оскільки «ще є час» для цього.
«ЄС та його держави-члени розглядають усі варіанти реагування на ці події», — йдеться у заяві.
Читайте також:
ЄС пропонує скасувати безвіз та ввести інші санкції проти Грузії через закон про іноагентів — FT
Як зазначив голова Європейської ради Шарль Мішель у Х, Єврорада вирішила надати Грузії статус кандидата на вступ до ЄС за умови, що країна здійснить необхідні демократичні реформи.
«Ухвалення парламентом закону є кроком назад і ще більше віддаляє Грузію від шляху до ЄС. Грузинський народ однозначно обрав майбутнє в ЄС, і ми зробимо все, щоб підтримати його амбіції», — повідомив Мішель.
За його словами, грузинське питання обговорять на наступному саміті Європейської ради.
Читайте також: Президентка Грузії закликала зібрати підписи для проведення референдуму після ухвалення закону про іноагентів
28 травня парламент Грузії зняв вето президентки країни Саломе Зурабішвілі на закон про «іноагентів».
Законопроєкт про «іноагентів» і протести в Грузії
З 9 квітня в Грузії спалахнула хвиля масових протестів після того, як лідер парламентської більшості Грузинська мрія Мамука Мдінарадзе заявив, що його партія вдруге внесе до парламенту законопроєкт про «іноземних агентів», або так званий «російський закон».
Парламент Грузії ухвалив законопроєкт у першому читанні 17 квітня.
Читайте також: Прем'єр Грузії заявив, що країна стане членом ЄС до 2030 року разом з Південною Осетією та Абхазією
У другому читанні закон ухвалили 1 травня. «За» проголосували 83 депутати, «проти» — 23.
Депутати Європейського парламенту заявляли, що ухвалення в Грузії скандального законопроєкту про іноземних агентів ставить під загрозу євроатлантичну інтеграцію країни.
25 квітня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо грузинського законопроєкту про прозорість іноземного впливу. Документ ставить під питання переговори про вступ Грузії до Європейського Союзу, доки цей закон діятиме.
30 квітня біля будівлі парламенту Грузії між поліцією і демонстрантами почалися сутички. Президент Саломе Зурабішвілі закликала припинити розгін акції протесту в Тбілісі та поклала відповідальність за події на уряд.
13 травня юридичний комітет парламенту Грузії розглянув і підтримав закон про «іноагентів» у третьому читанні за 67 секунд.
Читайте також:
США планують запровадити санкції проти політиків Грузії через закон про іноагентів — Politico
14 травня парламент Грузії ухвалив законопроєкт про «іноагентів» в остаточному третьому читанні. За ухвалення закону проголосували 84 депутати, проти — 30 опозиціонерів. Також цього дня силовики почали розганяти протестувальників, які зібралися біля будівлі парламенту.
Газета Financial Times 16 травня писала, що Європейський Союз може заморозити заявку Грузії на вступ, якщо закон про «іноземних агентів» набуде чинності. У НАТО також попередили уряд Грузії, що закон несумісний із членством країни в НАТО і ЄС.
18 травня Саломе Зурабішвілі наклала вето на закон про прозорість іноземного впливу.
За її словами, закон суперечить конституції країни, європейським стандартам і «таким чином є перешкодою на нашому європейському шляху».
23 травня державний секретар США Ентоні Блінкен оголосив про всебічний перегляд співпраці з Грузією через закон про «іноагентів».
Редактор: Вікторія Горьова Читати далі