Автор: Ростислав Камеристий-Брайтенбюхер
Вафельний ріжок з меленого мигдалю, морозиво з фуа-грою, молекулярна кухня — все це творчі здобутки талановитої англійки Агнес Маршалл, яка жила у ХІХ столітті. NV публікує хронологію її перемог і невдач.
У XIX столітті морозиво продавали на металевих паличках, які, смачно облизавши, слід було повернути продавцеві для наступної порції. Британка Агнес Маршал винайшла і запатентувала набагато простіший та гігієнічніший спосіб — вафельний ріжок, яким людство хрумтить і сьогодні. А головне — зробила морозиво доступним і популярним смаколиком, а її технологічні та кулінарні інновації популярні серед кондитерів і сьогодні.
Відео дня
Проте, Маршалл прославилась не лише здобутками у кулінарії. У консервативну Вікторіанську добу, де для жінок були зачинені двері у багато сфер, вона змогла стати однією з найпопулярніших публіцисток Англії й зробити кілька революційних технічних відкриттів — хоча патенти довелось оформлювати на власного чоловіка, не дуже спритного у бізнесі та і не вельми вірного у подружньому житті.
У 1885 році Маршалл написала й опублікувала свою першу книгу Книга морозива, яка містила 177 різних рецептів морозива та десертів. — доступно написану та ретельну ілюстровану. Окрім ванільного, шоколадного, мандаринового, вишневого, персикового, мигдалевого морозива, тут був опис, як приготувати лобстерове й навіть огіркове — для тих, хто не любить чи не може їсти солодке. А рецепт морозива Фуа-гра а ля Канетон кулінарні критики називали геніальним і таким, що на межі з божевіллям. Для його виготовлення Маршалл пропонує перемішати перець, желатин, гусячу печінку та заморожені яйця.
Читайте також:
Климентина і шоколадна фабрика. Як вдова обміняла швейну машинку на цукор і стала однією з перших українських бізнесвумен
Також у своїй книзі вона писала, як розфарбувати й правильно подавати морозиво і, наприклад, пропонувала ананасове заморозити у формі ананаса, персикове — у формі персикового дерева.
Окрім рецептів, книга рекламувала деякі винаходи, зокрема патентовану морозильну камеру Маршалла — авторства її чоловіка. Цей технічний пристрій міг заморозити пінту морозива менш ніж за п’ять хвилин, і її конструкція залишається швидшою та надійнішою, ніж навіть багато сучасних електричних машин.
Сама Маршалл також розробила широкий асортимент з понад тисячі різних форм для морозива. Вона ж винайшла машину для розколювання льоду, крижану печеру, і ще кілька різних кухонних приладів та харчових інгредієнтів, які продавались її компанією. Їстівні вафельні ріжки, молекулярне азотне морозиво та домашня морозивниця принесли їй прізвисько Королева морозива. А головне — здешевивши процес виробництва морозива, Маршалл зробила його доступним продуктом.
Це сьогодні більшість населення Європи й Америки не уявляє свого життя без прохолодного десерту, улюбленого з дитинства. А в середині XIX століття таку розкіш в Англії могли собі дозволити лише заможні люди. Для них морозиво зберігали у крижаних будинках — складах з прохолодними підземними приміщеннями. Такі приміщення зводили у своїх маєтках тільки багатії і насолоджувався морозивом цілий рік.
Люди середнього класу також іноді мали доступ до делікатесів, купуючи цей десерт у торговців у разових контейнерах за пенні. Але з'їсти його треба було вже і зараз, бо зберігати морозиво не було можливості.
Маршалл загорілась ідеєю зробити пристрій, щоб люди могли самі виготовляти морозиво вдома і зберігати його досить тривалий термін. Відтак її мінімашинки для заморожування стали справжньою революцією.
Ілюстрації з книги Агнес Маршалл, на якій зображені різні фантазійні приклади формованого морозива, 1894 року / Фото: Fancy Ices
Готуємо та дегустуємо морозиво
https://www.youtube.com/watch?v=8SGsJkd-ajM Читати далі