Автор: Єлизавета Драбкіна

Українські правоохоронні органи розпочали майже 11,3 тис. кримінальних проваджень через ухилення від призову чи порушення військового обліку з початку повномасштабного російського вторгнення у 2022 році.

Про це йдеться у відповіді Офісу генерального прокурора на запит NV.

Найбільше справ за ст. 336. Кримінального кодексу (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період) правоохоронці відкрили у другий рік великої війни. Так, у 2023 році було розпочато 6745 кримінальних проваджень через ухилення від призову. Найбільше правопорушень виявили у Закарпатській (660), Миколаївській (637) та Дніпропетровській (635) областях.

Відео дня Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Фото: Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Фото: Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV

У 2022 році в Україні відкрили 2431 справу за ст. 336 ККУ. Лідерами цього антирейтингу стали Закарпатська (363) та Дніпропетровська області (254).

Читайте також:
Українські військові на навчаннях (Фото:93-тя ОМБр Холодний Яр/Facebook) «Ухилянти без мотивації — баласт в ЗСУ». План влади не працює. Потрібен рекрутинг, а не примус — Гайдай

За 3 місяці 2024 року правоохоронці встигли відкрити вже 1526 справ щодо ухилянтів, найбільше — у Дніпропетровській області (165).

При цьому під час війни відкривали справи щодо ухилянтів й за іншими статтями Кримінального кодексу. Зокрема, щодо порушення ст. 337 (ухилення від військового обліку або спеціальних зборів). Так, у 2022 році правоохоронці розпочали 60 справ щодо порушення цієї статті, з них 13 у Києві. Наступного року таких справ відкрили у 4 рази більше — 261. При чому антилідером стала Закарпатська область з 125 такими порушеннями. Протягом січня-березня 2024 таких справ відкрили 176, найбільше у Житомирській області (78).

Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Фото: Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Фото: Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV

Також в Україні розслідували й справи за ст. 335 (ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу). У 2022 році було відкрито 92 кримінальних провадження за цією статтею. Найбільше порушень виявили у Львівській і Закарпатській областях — по 13.

У 2023 році відкрили всього 2 такі справи — у Житомирській та Чернівецькій областях. У 2024 році (у період з січня по березень) було відкрито одне таке провадження у Житомирській області.

Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Фото: Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV Фото: Відповідь Офісу генпрокурора на запит NV

Нагадаємо, що нещодавно у столичні поліції у відповідь на запит NV повідомили, що отримали понад 5 тис. звернень від ТЦК щодо розшуку військовозобов'язаних українців.

Читати далі