Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала конференцію, яка буде присвячена питанню повернення викрадених Росією українських дітей.
"Є тема, яка особливо важлива для мене, і це — справа про викрадення (Росією) українських дітей. Те, що там відбувається — депортація дітей — це жахливе нагадування темних часів нашої історії. Це — злочин війни. Нам сьогодні відомо про 16 тис. 200 дітей, які були депортовані, і тільки 300 було повернуто станом на сьогодні. Ці кримінальні діяння повністю виправдовують ордер на арешт, який був виданий Міжнародним кримінальним судом (президенту РФ Володимиру Путіну — ІФ-У). У цій сфері в партнерстві з українцями, прем'єр-міністр (Польщі — ІФ-У) Моравецький і я запустили ініціативу, яка має на меті повернути цих дітей, які були викрадені Росією. Для цього ми організуємо конференцію", — сказала вона в четвер у Брюсселі після закінчення першого дня засідання Європейської ради.
Фон дер Ляєн наголосила, що робота з повернення українських дітей "ще на самому початку". "Ми націлені на те, щоб чинити міжнародний тиск, вжити всіх можливих заходів і надати допомогу організаціям ООН і відповідним міжнародним організаціям, щоб одержати більш повну інформацію про дітей, яких депортували в Росію, зокрема й про дітей, яких пізніше "всиновили" або перевезли в прийомні російські сім'ї. Я вдячна генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррешу за пропозицію підтримки організаціями ООН, тому що у них є величезний досвід у цьому дуже важкому питанні", — пояснила президентка Єврокомісії.
Крім того, фон дер Ляєн констатувала, що ЄС продовжуватиме надавати Україні подальшу допомогу, нагадавши, що лише цього тижня ЄС виділив новий транш макрофінансової допомоги в розмірі 1.5 млрд євро.
"Ми також збільшуємо нашу військову допомогу. У цьому контексті я вітаю домовленості, досягнуті на засіданні Європейської ради з питань зовнішньої політики, спрямовані на те, щоб надати 1 млн боєприпасів Україні в наступні 12 місяців. Щоб того домогтися, ми повинні масивно збільшити виробничі можливості боєприпасів у Європі. Ми обговорили, як просуватися вперед у цьому напрямі якомога швидше", — розповіла вона.
У зв'язку з цим фон дер Ляєн повідомила, що Комісія має намір надати законодавчі пропозиції, які дозволять збільшити виробничі потужності боєприпасів, зокрема, фінансову підтримку з бюджету ЄС.