Автор: Кіра Борисіхіна

Нещодавно опубліковані зображення туманності, створені шляхом об'єднання даних космічного телескопа Джеймса Вебба (JWST) і рентгенівської обсерваторії Чандра, надали нове розуміння поведінки щільної нейтронної зірки в центрі одного з найяскравіших залишків наднової в нічному небі.

Читайте також:
Туманність Південне Кільце, також відома як NGC 3132, є планетарною туманністю, яка розташована на відстані близько 2000 світлових років від Землі (Фото:НАСА/ЄКА/CSA/STScI/О. Де Марко (Університет Маккуорі)/Дж. ДеПаскуале (STScI)) Добре ховалася. Астрономи знайшли приховану структуру в туманності Південне Кільце

Крабоподібна туманність являє собою залишки зірки, що вибухнула в 1054 році. Ця подія, відома як наднова, залишила після себе щільну нейтронну зірку, оточену газовою туманністю. У той час глядачі на Землі могли спостерігати «гостьову зірку» в нічному небі. Можливо, вона навіть була зображена на рідкісній візантійській монеті та піктограмі народу Пуебло в каньйоні Чако, Нью-Мексико.

Відео дня Нещодавні знімки JWST показали туманність у новому світлі, а дані Чандри підтвердили, що нейтронна зірка, яка знаходиться в її центрі, значно змінюється з часом. Ця зірка, відома як пульсар, обертається приблизно 30 разів на секунду, випромінюючи промінь випромінювання під час кожного обороту, подібно до маяка. Спостереження Чандри зафіксували високошвидкісний вітер із частинок матерії та антиматерії, що рухається через туманність діаметром 11 світлових років, викликаючи ударну хвилю. Читайте також:
Завдяки інструментам MIRI і NIRCam Вебба, астрономи вперше виявили дрібномасштабні структури освітленого краю туманності Кінська Голова (Фото:ЄКА/Євклід/Консорціум Евкліда/НАСА, обробка зображень Ж.-К. Куійландр (CEA Париж-Сакле), Г. Ансельмі, НАСА) Неймовірна деталізація. Телескоп імені Джеймса Вебба зробив фото туманності Кінська Голова Ця ударна хвиля утворює кільце, видиме на зображеннях, а також рентгенівські струмені, що виходять від полюсів пульсара. Дані Чандри були використані для створення покадрового відеозапису кільця і рентгенівських струменів туманності, зібрані за 22 роки до 2022 року, показали динамічний рух рентгенівського струменя.Астрономи планують продовжити дослідження, збираючи додаткові дані про пульсар у Крабовидній туманності, щоб виявити подальші зміни в її поведінці та структурі. Читати далі