У Міністерстві закордонних справ України звернулися до своїх громадян у звʼязку з масовими протестами у Тбілісі проти закону «про іноземних агентів» та закликали не брати участі у зборах і демонстраціях.

Про це йдеться у відповідній заяві МЗС, опублікованій у пʼятницю, 3 травня.

Українцям, які перебувають у Тбілісі, МЗС рекомендує:

  • уникати відвідування місць масового скупчення людей у місті;
  • не брати участі у зборах та демонстраціях;
  • неухильно дотримуватись правил перебування іноземців у Грузії;
  • враховувати повідомлення ЗМІ та місцевої влади.

Відео дня Читайте також:
Акція проти законопроєкту про іноагентів на площі Героїв у Тбілісі, 2 травня 2024 (Фото:REUTERS/Irakli Gedenidze/File Photo) Прапори ЄС проти водометів. Як Євромайдан у Грузії намагається зупинити проросійський закон про іноагентів — вже вдруге за рік

У МЗС нагадали українцям про можливість звернутися до посольства в разі надзвичайної ситуації або виникнення обставин, що вимагають невідкладної реакції консульства.

Законопроєкт про «іноагентів» і протести в Грузії

З 9 квітня в Грузії спалахнула хвиля масових протестів після того, як лідер парламентської більшості Грузинська мрія Мамука Мдінарадзе заявив, що його партія вдруге внесе до парламенту законопроєкт про «іноземних агентів», або так званий «російський закон». 16 квітня у Тбілісі силовики почали розганяти демонстрантів.

Парламент Грузії ухвалив законопроєкт у першому читанні 17 квітня. Документ запроваджує реєстрацію некомерційних юридичних осіб та засобів масової інформації, які отримують понад 20% доходів з-за кордону, як «організацій, що діють в інтересах іноземної держави». Для ухвалення закону в Грузії необхідно, щоб проєкт пройшов три голосування в парламенті.

Читайте також:
Акція протесту проти законопроєкту про «іноагентів» у Грузії, 15 квітня 2024 року (Фото:REUTERS/Irakli Gedenidze) «Є можливість причепитися». Журналіст пояснив, яка мета грузинського законопроєкту про «іноагентів»

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі пообіцяла накласти вето на документ.

18 квітня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що законопроєкт про «іноземних агентів» у країні нібито має захистити країну від «українізації». В українському МЗС відповіли, що реальною загрозою для Грузії є русифікація, а не «містична українізація». МЗС додало, що використання України в такому зневажливому контексті «завдає додаткової шкоди українсько-грузинським відносинам».

18 квітня депутати Європейського парламенту заявляли, що ухвалення в Грузії скандального законопроєкту про іноземних агентів ставить під загрозу євроатлантичну інтеграцію країни.

25 квітня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо грузинського законопроєкту про прозорість іноземного впливу. Документ ставить під питання переговори про вступ Грузії до Європейського Союзу, доки цей закон діятиме.

30 квітня біля будівлі парламенту Грузії між поліцією і демонстрантами почалися сутички. Президентка Саломе Зурабішвілі закликала припинити розгін акції протесту в Тбілісі та поклала відповідальність за події на уряд.

1 травня у МВС повідомили, що поліцейські затримали 60 демонстрантів. Їм інкримінують хуліганство та непокору законній вимозі поліції. Під час сутичок постраждали шестеро правоохоронців.

Пізніше 1 травня парламент Грузії підтримав у другому читанні законопроєкт про «іноагентів».

Редактор: Вікторія Горьова Читати далі