У контексті глобалізації та динамічних ринкових змін, українські підприємці активно шукають нові форми організаційної ефективності. Одним із найбільш перспективних стратегій та імпульсу для бізнес-інновацій є формування кластерів — добровільних об'єднань, що базуються на принципах географічної та секторальної близькості підприємств, що співпрацюють із місцевою владою, освітніми установами та фінансовими інститутами.

Кластеризація як локомотив економічного зростання

Один з головних принципів кластеризації — це взаємовигідна співпраця між учасниками кластера, наприклад, задля спільного розв’язання проблем, використання спільних ресурсів та доступу до нових ринків.

Відео дня

Кластери у бізнесі покликані збільшити продуктивність, підвищити інноваційність і сприяти сталому розвитку регіонів. Через їх здатність об'єднувати ресурси, кластери забезпечують підприємствам кращий доступ до сучасних технологій і висококваліфікованих кадрів, а також дозволяють ефективніше взаємодіяти з урядом і міжнародними ринками.

Таким чином, кластеризація може бути розглянута як локомотив економічного зростання, оскільки вона створює умови для створення високопродуктивних, інноваційних та конкурентоспроможних підприємств, що сприяє економічному розвитку регіону або країни в цілому.

Концепція кластерів для українського ринку

Кластеризація на українському ринку набуває все більшого значення в контексті розвитку економіки та підтримки підприємництва. Україна має значний потенціал для розвитку кластерів у різних галузях та стає важливою стратегією для сучасних бізнесів, і які переваги вона може надати їм у шляху до успіху?

На сьогоднішній день в Україні існують кластерні ініціативи в різних регіонах країни. Наприклад, Lviv IT Cluster у Львові, який об'єднує інформаційні технології та програмні компанії для спільного розвитку та просування ІТ-галузі у регіоні. Ukrainian Fashion Cluster спрямований на розвиток модного промислового комплексу країни. Кластер Agrocluster Dnipro спрямований на розвиток агропромислового сектора регіону, він об'єднує агрофірми, дослідницькі установи та органи влади для спільної роботи над інноваційними проектами, підвищення якості продукції та її просування на ринку.

Крім того, існують ініціативи на рівні галузевих асоціацій та урядових програм, спрямованих на стимулювання кластерного розвитку.

KSE Фото: KSE

Визначення кластерів

Кластери в бізнесі — це географічно сконцентровані групи взаємопов'язаних компаній та інституцій у певній галузі, які співпрацюють для досягнення більшої економічної ефективності. Концепція кластерів в Україні набуває все більшого розповсюдження і визнання як ефективний інструмент для стимулювання економічного зростання, конкурентоспроможності та інноваційного розвитку у різних галузях.

Це об'єднання сприяє інноваціям, забезпечує доступ до сучасних технологій і кваліфікованих ресурсів, а також покращує конкурентне становище компаній на внутрішніх та міжнародних ринках.

У сучасному світі бізнес-кластери виступають не тільки як економічні, але й стратегічні інструменти для розвитку малого та середнього бізнесу. В Україні, де економіка переживає трансформаційні зміни та інтеграцію до європейських ринків, кластеризація набуває особливого значення.

Наскільки важлива кластеризація для бізнесу?

Кластеризація підприємств стала однією з ключових стратегій для розвитку бізнесу в сучасному світі, а також і в Україні. Від доступу до спільних ресурсів до стимулювання інновацій та зменшення витрат — кластеризація створює сприятливе середовище для підприємництва та бізнесу:

 • Доступ до ресурсів.
  У кластерах підприємства мають можливість спільно використовувати ресурси, такі як технології, інфраструктура, сировинні матеріали, знання та таланти, що дозволяє їм ефективно виробляти продукцію або послуги.
 • Інноваційність.
  У кластерах підприємства зазвичай оточені іншими компаніями, що працюють у схожих сферах, а також дослідницькими установами та університетами. Це стимулює інновації та сприяє швидкому впровадженню нових технологій та рішень.
 • Скорочення витрат.
  Спільне використання ресурсів та інфраструктури знижує загальні витрати виробництва.
 • Покращення доступу до ринків.
  Кластери можуть ефективніше лобіювати інтереси на державному рівні, отримувати більші замовлення, та просуватися на зовнішні ринки.
 • Розвиток кваліфікації та обмін досвідом.
  Співпраця з освітніми установами допомагає підвищити кваліфікацію працівників. Кластери сприяють обміну досвідом та інноваційними ідеями між підприємствами. Це стимулює творчість та сприяє вирішенню проблем та вдосконаленню продуктів і послуг.
 • Залучення інвестицій. Кластери, які демонструють успіх, можуть привертати більше інвестицій, оскільки вони є привабливими для інвесторів як цілісні економічні системи з певною спеціалізацією.

KSE Фото: KSE

Роль Київської школи економіки у підтримці кластерних ініціатив

Київська школа економіки (KSE) відіграє важливу роль у підтримці кластерних ініціатив в Україні через свою експертну базу та активну участь у розвитку економіки країни.

Київська школа економіки (KSE) спільно з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) реалізувала «Тренінговий курс з кластерного менеджменту», що проходить за підтримки програми «EU4Business», ініційованої Європейським Союзом та урядом Німеччини. Цей проект має на меті стимулювання відновлення та зміцнення конкурентоспроможності українських МСП через інтеграцію та оптимізацію кластерних структур.

Експерти KSE надають консультації та підтримку у розробці та впровадженні стратегій розвитку кластерів. Проводить навчальні програми, семінари та конференції з питань кластеризації та розвитку кластерних ініціатив. Ці заходи сприяють обміну знаннями та досвідом між учасниками, а також підвищенню кваліфікації фахівців у цій галузі.

Структура та зміст навчальної програми

Програма навчання охоплює різні аспекти кластерного управління та розвитку, включаючи:

 • Загальний менеджмент кластерів.
  Зосереджений на розробці ціннісних пропозицій, стратегічному плануванні та розробці бізнес-моделей.
 • Європейський ринок та експорт.
  Курси, спрямовані на лідерство в європейському контексті, створення експортних стратегій, міжнародний маркетинг та управління експортними ризиками.
 • Практичні заняття з представниками українського бізнесу.
  Учасники програми приймали участь у виступах успішних українських власників бізнесів, круглих столи та реальних кейси від них.

Вплив та результати навчального проекту

Програма «Тренінговий курс з кластерного менеджменту» виявилась успішною не тільки у формуванні кваліфікованих управлінців але й у стимулюванні розвитку кластерних ініціатив у різних регіонах України. Приклади успішних кластерів, які були створені або оптимізовані завдяки програмі, демонструють значний потенціал для масштабування та реплікації цього досвіду в інших секторах економіки.

На фінальній конференції проекту учасники представили свої проєкти та стратегії, розроблені під час курсу. Випускники курсу високо оцінили здобуті знання та практичні навички, які дозволили їм оптимізувати власні бізнес-процеси та розробити довгострокові стратегії розвитку своїх кластерів.

KSE Фото: KSE

Відгуки учасників та їх досягнення

Дарія Нишпорська.

Учасниця проєкту, представниця одного з найбільших бізнес-об'єднань технологічних компаній в Центральній Україні — ІТ Асоціації Вінниці. В кластерному менеджменті 3,5 роки, з яких останніх півтора знаходиться на посаді виконавчої директорки.

Після участі в програмі кластерного менеджменту від KSE та додаткового стажування у французьких кластерах за підтримки GIZ я зробила головний висновок про роботу ефективного кластера: потрібно перетворити всіх пасивних учасників на активних стратегів!

Чим більше в спільноті робочих брейнштормів та живого спілкування, тим швидше ви почнете продукувати інновації на ринку! На додачу, кожен буде відчувати свій вплив та причетність, а отже й інтерес до процесу.

Оксана Харькіна.

Учасниця проєкту, голова правління асоціації «Асоціація легкої промисловості», власниця бренду жіночого одягу Garne та двох інтернет-магазинів для українських брендів.

На проєкті я отримала неоціненні знання та навички з кластерного менеджменту, познайомилась з представниками інших галузевих кластерів, дізналась про їх досвід.

Участь у цьому проєкті ще раз продемонструвала, як корисно бути відкритими до співпраці, разом розв’язувати спільні проблеми та використовувати синергію для досягнення кращих результатів.

Тетяна Ізмайлова.

Керівниця проєкту та академічна директорка програми навчання менеджерів кластерів

Програма має на меті не просто навчити, а й створити мережу професіоналів, які можуть ефективно впроваджувати кластерні ініціативи в Україні. Успіх програми визначається не лише набутими знаннями, але й реальними змінами, які учасники ініціюють у своїх організаціях!

Кластери — шлях до успішного майбутнього для українського бізнесу

Кластерний розвиток в Україні відіграє ключову роль у структурній перебудові економіки, забезпечуючи стале зростання та інтеграцію у світовий економічний простір. Навчальні програми, які підтримують розвитку кластерних ініціатив, відкривають нові можливості для підприємців, сприяють інноваціям та покращують конкурентоспроможність українського бізнесу на міжнародному рівні.

Подальший розвиток кластерів в Україні залежить від багатьох факторів, включаючи державну підтримку, інвестиції в освіту та науку, а також готовність бізнесу до співпраці та інновацій. Кластери можуть стати каталізатором зростання не тільки для окремих підприємств, а й для регіонів та країни в цілому.

Завдяки системній роботі та впровадженню кращих практик, Україна може досягти значних успіхів у своєму економічному розвитку, створюючи стійкі та конкурентоспроможні кластери, які будуть інтегровані в глобальні ринки.

Навчальний проєкт «Тренінговий курс з кластерного менеджменту» проходить в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», за фінансування Європейського Союзу та уряду Німеччини. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту. Детальніше: www.eu4business.org.ua

Стратегічний виконавець проєкту — німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Локальний партнер з виконання — KSE.

Зміст публікації є виключною відповідальністю KSE і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та уряду Німеччини.

Читати далі