Автор: Євгенія Корольова

Популярний в Україні TikTok став надзвичайно зручним інструментом для ворога: використовуючи штучний інтелект та інші сучасні технології, російські спецслужби поширюють через соцмережу неправдиву інформацію, намагаючись розхитати ситуацію в країні.

Зазвичай Катерина Лукʼяшко не дивиться в TikTok відеоролики про політику. Улюблений контент у соціальній мережі 30‑річної блогерки з понад 80 тис. підписників та коор­динаторки роботи з медіа мистецько-освітньої агенції Proto Produkciia — це сторінки цікавих їй людей, гумор і українська культура.

Відео дня

За чотири роки користування платформою Лукʼяшко змогла «натренувати» алгоритми соцмережі згідно зі своїми уподобаннями. Тож TikTok не рекомендує їй відео про «зраду» в Україні або вигадану масову евакуацію харківʼян, що останнім часом рясно заполонили український сегмент.

Утім навіть у збалансованій стрічці Лукʼяшко трапляються неприємні сюрпризи, зізнається блогерка. Нещодавно TikTok підкинув їй відео, на якому чоловік у США, що називав себе українцем, тішився зі своєї еміграції. «Він розказував, що в Україні життя немає, що вже всі повиїжджали, — переповідає побачене Лукʼяшко, — тобто лунала оця вся російська повістка. При цьому хлопець говорив „на Украине“. І якщо ти уважний глядач, ти, звісно, зрозумієш, що тут до чого».

Відео, що трапилося блогерці, — далеко не єдиний випадок, розрахований на українського глядача. Олена Чуранова, медіаекспертка проєкту StopFake, спрямованого на викриття неправдивої інформації, добре знає теми, що вкидає ворог в український інформаційний простір. Як одну з найпопулярніших сьогодні вона називає мобілізацію. Оскільки тема є чутливою, то росіяни в TikTok масово поширюють «свідчення» про порушення прав українців представниками ТЦК.

Читати далі