Оксана Скиталінська Лікар-дієтолог, засновник Академії Довголіття Dr. Skytalinska

Спосіб життя має бути максимально активним

Для нашого здоровʼя, збереження молодості та сповільнення багатьох хвороб, повʼязаних зі старінням (серцево-судинні, онкологічні, нейродегенеративні, аутоімунні та інші) важливу роль відіграють мітохондрії.

Відео дня

Мітохондрії — це маленькі частинки клітин нашого тіла, без яких життя неможливе. З їжі, яку ми зʼїли, вони виробляють енергію у вигляді молекул АТФ. Ця енергія зберігається і весь час використовується для потреб організму. АТФ — це золота валюта кожної клітини.

Мітохондрії беруть участь у метаболізмі кальцію, тому здорові мітохондрії — це також і міцні кістки. Без мітохондрій не відбувається жодної біохімічної реакції, зокрема, і роботи наших генів. Окрім енергії, мітохондрії також виробляють і вільні радикали.

Коли ми стаємо старшими, у нас, по-перше, зменшується кількість мітохондрій в клітинах, а по-друге, вони стають не дуже працездатними, гірше діляться та гірше утворюють нові мітохондрії. І третій дуже важливий фактор: коли ми стаємо старшими, в мітохондріях виробляється більше вільних радикалів і менше молекул АТФ.

Коли ми молоді, здорові, існує рівновага між виробництвом АТФ та вільних радикалів. З віком ця рівновага порушується в бік переважання вільних радикалів. Коли АТФ багато, в нас багато енергії, ми життєрадісні, сповнені сил і бажання рухатися, думати, творити. Коли ми стаємо старшими, коли хворіємо, кількість мітохондрій стає меншою, а кількість вільних радикалів, яку вони виробляють, більшою. Ці вільні радикали пошкоджують і наші клітини, зокрема, мітохондрії, і ще більше їх добивають.

Що робити?

Вже встановлено, що певні маніпуляції, певний спосіб життя, певний тип харчування та навіть певні дієтичні добавки можуть підвищити здатність мітохондрій до відновлення, тобто підвищити кількість мітохондрій та їх якісну структуру. Це означає, що в організмі вироблятиметься більше молекул АТФ і менше вільних радикалів.

1. Фізична активність. Вона посилює мітогенез — утворення нових мітохондрій. Тому щодня і по-різному рухаємось! Спосіб життя має бути максимально активним. Дуже важливо, щоб у нас щодня були аеробні навантаження — швидка ходьба, підйом сходами, танці, — і хоча б два-три рази на тиждень силові вправи. Рух — це таблетка проти старіння.

2. Харчування. Протизапальне і таке, яке сприяє здоровʼю мітохондрій. Зокрема, важливі речовини містяться в цитрусових, ківі, петрушці, шкірці червоного винограду, лохині, арахісі. Також потрібні продукти, багаті на Омега-3 жирні кислоти, — вони сприяють утворенню певних протизапальних молекул і виробленню АТФ. Крім того, велике значення мають фолати, які містяться в зелених овочах і вітаміни С та Е з природних джерел (зелень, ягоди). Обов’язково потрібні магній, селен і цинк — їх можна приймати у вигляді добавок.

3. Деякі добавки. Зокрема убіхінон, або коензим Q10. Він надзвичайно важливий для роботи мітохондрій та вироблення молекул АТФ.

4. Інтервальна гіпоксія. Найпростіший спосіб — ходьба в горах, підйом у гори, або використання спеціальних дихальних тренажерів. При гіпоксії в клітинах активується дуже важливий білок, який називається фактор транскрипції HIF-1 — він, зі свого боку, активує гени, які необхідні, щоб клітина виживала. Для того, щоб цей білок активувався, йому теж потрібні певні речовини, наприклад хризин та лютеолін — вони є в броколі, чилі, селері та розмарині, або куркумін, який міститься в приправі карі.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Текст публікується з дозволу авторки

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV

Більше блогів тут

Читати далі