Деякі винищувачі F-16, які партнери передадуть Україні, будуть розміщені на іноземних авіабазах, щоб убезпечити їх від російських ударів.

Про це заявив начальник авіації командування Повітряних сил Збройних сил України Сергій Голубцов в інтерв'ю Радіо Свобода.

Він нагадав, що наразі чотири країни підтвердили надання цих літаків Україні, однак висловив думку, що кількість може збільшитися згодом, оскільки «майже всі країни, в яких на озброєнні є F-16, поступово переозброюються на F-35».

Відео дня

«Що стосується 30 літаків, 40. Тут слід розуміти, що не всі літаки, які будуть передані Україні, зараз прийдуть в Україну. Деякі з них залишаться в тих центрах, де готують наших пілотів і авіаційний персонал. Це будуть українські літаки, які будуть використовуватися для підготовки наших пілотів», — сказав він.

Читайте також:
F-16 (Фото:REUTERS/Piroschka van de Wouw) «Концепція НАТО». Із прибуттям в Україну ASC 890 навіть 12 винищувачів F-16 значно змінять ситуацію з російськими обстрілами — Рустамзаде

Голубцов у цьому контексті додав, що «цифра нехай нікого не дивує».

«Є цифра, яка зайде в Україну. Є кілька літаків, які будуть зберігатися на безпечних авіабазах, не в Україні, для того щоб вони тут не були мішенями», — розповів офіцер журналістам.

За його словами, такі винищувані будуть резервом для ЗСУ, зокрема в разі необхідності «для заміни несправних літаків, під час проведення регламентних робіт».

«Тобто для того, щоб ми могли постійно мати в операційному складі певну кількість літаків, яка відповідатиме кількості пілотів, які у нас будуть», — розповів Голубцов.

Інфографіка: NV

Він додав, що якщо буде більше пілотів, відповідно, буде більше літаків F-16 і на території України.

Бригадний генерал додав, що невідомо, яку кількість F-16 буде обіцяно Україні в більш віддаленій перспективі, і це може бути «плюсом», оскільки з кожною конференцією членів авіаційної коаліції Київ отримує «більш позитивні прогнози, більш реальні цифри, більше інформації, яка нам дозволяє цей процес зробити планомірним».

Винищувачі F-16 для України: що відомо

У серпні 2023 року Нідерланди і Данія пообіцяли спільно передати Україні 61 американський винищувач F-16. Цьому передував дозвіл на передачу від США.

Крім того, намір поставити F-16 підтвердила Норвегія. Бельгія теж передасть Україні F-16, але з 2025 року.

У грудні Нідерланди заявили про рішення розпочати підготовку до передачі Україні перших 18 літаків, а згодом збільшили цю кількість до 24. Загалом країна пообіцяла Києву 42 винищувачі.

Інфографіка: NV

Орієнтовними термінами передачі винищувачів Україні називали першу половину 2024 року.

18 квітня прем'єр-міністр Бельгії Александр де Кроо заявив, що перший багатоцільовий винищувач F-16 з підготовленими українськими пілотами прибуде в Україну до літа 2024 року.

6 травня міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен повідомила, що країна планує почати відправлення винищувачів F-16 в Україну восени. Водночас посол Данії в Києві Оле Егберг Міккельсен заявив, що літаки прибудуть цього літа.

10 травня видання The Standard із посиланням на високопоставлене військове джерело повідомило, що перші західні винищувачі F-16 прибудуть в Україну протягом кількох тижнів.

Редактор: Євгеній Василенко Читати далі