Науковці та дієтологи США розповіли чи можна їсти овочі, що містять значний вміст крохмалю, якщо людина хворіє на діабет.

Читайте також: Джерело калію. Чи знижують банани артеріальний тиск та скільки їх можна їсти на день

Згідно зі статистичними даними, опублікованими у щотижневому звіті про захворюваність і смертність Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), менше 10% дорослого населення вживають рекомендовану добову норму овочів. Навіть у найновіших Рекомендаціях з харчування для американців на 2020−2025 роки (DGA) підкреслюється важливість споживання більшої кількості овочів, щоб отримати користь від них для здоров’я. Це стосується, зокрема, поліпшення серцево-судинної системи та здоров’я серця. Це може включати покращення здоров’я серця, кишківника, артеріального тиску, рівня запалення і т. д. Крім того, ви, можливо, чули пораду урізноманітнити свій раціон, «з'їдаючи веселку», коли мова йде про вибір фруктів та овочів.

Відео дня

Але що станеться, якщо ця веселка продуктів буде у вигляді овочів із вмістом крохмалю. Це горох, кукурудза та інші улюблені овочі, такі як патисони, солодка картопля, батат, гарбуз і картопля.

Читайте також: Почніть із овоча. Яким має бути сніданок, щоб не голодувати вдень та знизити рівень цукру в крові

Як вуглеводи впливають на людей з діабетом

Вуглеводи є основним джерелом палива, що забезпечує організм енергією. Коли ми споживаємо вуглеводи, вони потрапляють у кров і підвищують рівень цукру там. У відповідь підшлункова залоза виділяє інсулін, який допомагає клітинам утилізувати цукор і перетворити його на енергію.

У людей з діабетом підшлункова залоза або не виробляє інсулін (тип 1), або клітини не здатні ефективно використовувати інсулін, щоб допомогти контролювати рівень цукру в крові (тип 2), що призводить до підвищення рівня цукру в крові. З часом стабільно високий рівень цукру в крові може призвести до ускладнень, включаючи втрату зору та слуху, хвороби серця, пошкодження нервів, ниркову недостатність і навіть депресію.

Однак не всі вуглеводи перетравлюються однаково. Наприклад, прості вуглеводи (рафіновані зерна, такі як білі макарони та хлібобулочні вироби) швидше всмоктуються в кров, оскільки їм бракує інших поживних речовин, таких як клітковина, які містять їхні складні вуглеводи. Крохмалисті овочі в даному випадку вважаються складними вуглеводами, оскільки всі вони містять клітковину. За словами дієтологині Елізи Компстон, RD, LD, розробниці рецептів для Товариства збалансованого рівня цукру в крові, крохмалисті овочі містять клітковину, яка є неперетравлюваним вуглеводом. Клітковина не здатна розщеплюватися для отримання енергії і впливає на рівень цукру в крові, сповільнюючи швидкість травлення. Таким чином, клітковина, що міститься в крохмалистих овочах, може допомогти запобігти виникненню стрибків, особливо в поєднанні з іншими продуктами, що балансують рівень цукру в крові, такими як білки, жири та волокнисті некрохмалисті овочі.

Овочі потрібно щодня вживати в раціон (Фото: urban_light/depositphotos) Овочі потрібно щодня вживати в раціон / Фото: urban_light/depositphotos

Чим корисні овочі з значним вмістом крохмалю

Існує широкий вибір овочів з вмістом крохмалю, які повинні бути включеними в меню. Наприклад, дієтологиня Майя Феллер (Maya Feller), докторка медичних наук, керівниця відділу дієтології та харчування компанії та авторка книги Харчуємося від нашого коріння, зазначає: «Люди повинні вибирати варіанти, які є доступними, бажаними та культурно релевантними. Багато крохмалистих овочів, таких як маніока, пастернак, топінамбур і батат містять стійкий крохмаль, вітаміни, мінерали та клітковину». Хоча цей список не є вичерпним, він слугує гарним нагадуванням про те, що ви можете насолоджуватися улюбленими продуктами, не порушуючи при цьому своїх цілей у харчуванні.

Читайте також: Простий спосіб. Сім змін у харчуванні, від яких у вас буде більше енергії

Чи можна їсти овочі з вмістом крохмалю при діабеті

За словами експертів, їсти крохмалисті овочі при діабеті — можна. Але слід мати на увазі кілька речей. Сертифікований викладач з діабету та зареєстрований дієтолог Мелісса Джой Доббінс, доктор медичних наук, RDN, CDCES, ведуча подкасту Sound Bites, розповідає: «Хоча багато людей з діабетом думають, що їм потрібно уникати крохмалистих овочів, правда полягає в тому, що вони дійсно можуть насолоджуватися цими продуктами у своєму щоденному раціоні. Кількість залежить від індивідуального раціону кожної людини, її вподобань та цілей щодо рівня глюкози (також відомого як цукор у крові)».

Оскільки більшість людей не дотримуються рекомендованих норм споживання овочів, корисно заохочувати їх включати овочі з високим вмістом клітковини та крохмалю в здоровий раціон. Нещодавнє дослідження 2023 року, опубліковане в журналі Circulation, навіть виявило, що призначення фруктів і овочів може допомогти знизити рівень глікованого гемоглобіну (також відомий як гемоглобін A1C, або показник вмісту цукру в крові протягом певного періоду часу).

Американські дієтологи рекомендують поєднувати крохмалисті овочі з продуктами, що балансують рівень цукру в крові, під час прийому їжі, щоб запобігти стрибкам цукру. Вибирайте комбінації, які включають білки та/або жири з крохмалистими овочами, щоб допомогти стабілізувати рівень цукру в крові та зменшити ризик його стрибків і зривів. Слідкуйте за джерелами жиру на вашій тарілці, обираючи більш корисні для серця ненасичені жири, такі як горіхи, насіння, олія, авокадо, риба та інші. Обережно ставтеся до додавання солі і віддавайте перевагу часнику, цибулі, травам і спеціям, які додають у їжу антиоксиданти, що підтримують здоров’я всього організму.

Крохмалисті овочі, як і будь-яка їжа, що містить вуглеводи, впливають на рівень цукру в крові, якщо у вас діабет. Проте реакція буде дуже індивідуальною і залежатиме від самого овочу, способу його приготування та інших продуктів, які ви вживали разом з ним. Люди, які живуть з діабетом, повинні знати індивідуальну реакцію свого організму на продукти, що містять вуглеводи, і робити вибір, щоб мінімізувати значне і небажане підвищення рівня цукру в крові. Щотижня варто урізноманітнювати свій раціон, щоб розширити споживання поживних речовин і урізноманітнити щоденне меню. Робіть вибір, виходячи з того, що вам доступно, в межах вашого бюджету та культурних особливостей.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Читайте також: Почніть із овоча. Яким має бути сніданок, щоб не голодувати вдень та знизити рівень цукру в крові Редактор: Тетяна Денисенко Читати далі