Президенти Латвії, Литви та Естонії (Едгарс Рінкевичс, Гітанас Науседа та Алар Каріс) закликали Євросоюз розпочати у червні переговори про вступ України та Молдови в ЄС. Таку спільну заяву вони оприлюднили 1 травня з нагоди 20-ї річниці вступу своїх країн у ЄС.

Заяву зокрема опублікував Едгарс Рінкевичс в мережі Х.

У ній йдеться про те, що неспровокована та невиправдана агресивна війна Росії проти України нагадує, що мир у Європі не можна сприймати як належне. Міжнародна підтримка залишається вирішальною для перемоги України, яка відстоює спільні демократичні цінності та заснований на правилах світовий порядок.

Відео дня

«Ми підтримуватимемо країни-кандидати на їхньому євроінтеграційному шляху до повноправного членства в ЄС. Ми закликаємо до міжурядових конференцій з Україною та Молдовою та початок переговорів про вступ у червні 2024 року», — заявили президенти трьох країн.

Читайте також:
Володимир Зеленський (Фото:REUTERS/Valentyn Ogirenko) Уже в червні Україна може почати переговори щодо вступу до ЄС — Зеленський

Президенти Латвії, Литви та Естонії нагадали, що країни Балтії є прикладом того, як членство в Європейському Союзі сприяє модернізації та економічному розвитку країн. А це, своєю чергою, гарантує віддачу інвестицій у такі держави. «Українці, молдовани та грузини борються за європейські цінності та європейську сім'ю як свій вирішальний вибір, у них така ж мрія, як у нас тоді», — заявили лідери трьох країн.

Вони також нагадали, що за 20 років від моменти вступу у ЄС країни Балтії «стали сильними та значущими європейськими та трансатлантичними учасниками колективної оборони, особливо з огляду на нашу географічну близькість до Росії — найбільшої загрози для європейської та глобальної безпеки».

https://twitter.com/edgarsrinkevics/status/1785556977109590129

Едгарс Рінкевичс, Гітанас Науседа та Алар Каріс наголосили, що розширення Євросоюзу є водночас «геополітичною необхідністю та покликом історії для ЄС».

«Розширення ЄС — це перш за все свобода, демократія та людська гідність. Це ключовий геополітичний інструмент ЄС для створення миру та безпеки на європейському континенті та протидії загрозам авторитарних режимів. […] Глибший, ширший і більш спроможний Європейський союз усуне будь-які сірі зони, що залишилися на мапі Європи», — наголошують три президенти на підтримку євроінтеграції України та Молдови.

20 років тому, 1 травня 2004 року, до ЄС приєдналися відразу десять країн: Кіпр, Естонія, Латвія, Литва, Мальта, Чехія, Угорщина, Польща, Словаччина та Словенія. За кількістю країн це було найбільше розширення в історії ЄС.

Президент України Володимир Зеленський 30 квітня 2024 року повідомив, що вже в червні цього року Україна може почати переговори щодо вступу до Євросоюзу. «Європа може бути міцною та дійсно мирною лише тоді, коли ніхто з європейців не залишається за бортом Європи. Коли про кожен народ памʼятають і за долю кожного народу кожен готовий битись, щоб не віддати його злу», — сказав президент під час виступу на конференції 20 років Чехії в ЄС: бачення розширеної Європи.

Редактор: Інна Семенова Читати далі