Вчені назвали оптимальну тривалість сну в середньому та старшому віці

26

Вчені назвали оптимальну тривалість сну в середньому та старшому віці

Аналіз стану сотень тисяч людей старше 35 років показав, що для збереження здоров'я важливо дотримуватися оптимальної тривалості сну, бо надлишок так само шкідливий, як і дефіцит.

Сон займає майже третину людського життя, і цей час минає зовсім не даремно. У сні мозок проходить глибоке "очищення" від сміття, що накопичилося, аналізує і впорядковує свіжий досвід і переживання дня. Проте з роками заснути стає все складніше, а сон — все більш поверхневим. Можливо, це робить певний внесок і в розвиток багатьох вікових захворювань, і в зниження когнітивних функцій.

Тому треба намагатися добре спати попри роки: як показали вчені з Великобританії та Китаю, людям середнього та старшого віку необхідно спати близько семи годин на добу. Ця тривалість забезпечує найкращі показники стану здоров'я та результати когнітивних тестів, інформує UAINFO.org.

Читайте також: Як впоратися зі стресом через війну — поради психолога

Вей Чен та його колеги використали дані лонгітюдного дослідження мешканців Великобританії UK Biobank, відібравши інформацію приблизно по 500 тисячам учасників віком від 38 до 73 років. Всі вони проходили серію тестів когнітивних здібностей, а також заповнювали детальні опитувальники про стан свого здоров'я та характер сну. Для 40 тисяч учасників були навіть результати генетичного аналізу та МРТ мозку.

Проаналізувавши цю інформацію за допомогою комп'ютерного алгоритму, вчені показали, що як нестача, так і надлишок сну негативно позначаються на цілій низці когнітивних функцій, включаючи увагу, пам'ять, швидкість реакції й таке інше. Найкращі результати в тестах продемонстрували люди, що сплять в середньому сім годин, причому в них відзначається стабільніший психічний і психологічний стан — порівняно низький рівень тривожності, депресії та інше.

Читайте також: Вчені поставили крапку в давній суперечці про користь овочів

Ці висновки підтвердилися даними томографії. В учасників, що сплять значно менше чи більше оптимального часу, спостерігалися зміни у структурах, пов'язаних із пам'яттю та виконанням "вищих" когнітивних функцій. Вчені пов'язують це з порушенням якісної циклічності сну при його надлишку чи дефіциті.

Нестача часу "повільної" фази, на якій в основному і відбуваються потрібні процеси, може вести до накопичення "відходів", появи та зростання в нейронах амілоїдних бляшок, які здійснюють на мозок вельми руйнівну дію.

Втім, реальні механізми, що лежать в основі знайденої кореляції, напевно, набагато складніше, і з'ясувати їх — справа майбутнього.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube