Та ну вас усіх. Одна з перших риб, що еволюціонувала для життя на суші, повернулася у воду

4

Qikiqtania wakei — ідеальний приклад "зворотної" еволюції (Фото:Alex Boersma)

Вчені університету Чикаго вивчили скам’янілість риби Qikiqtania wakei і з’ясували, що спочатку цей вид був пристосований до життя на суші, проте потім поступово повернувся жити у воду.

Це наочний приклад "зворотньої" еволюції, кажуть дослідники, інформує UAINFO.org з посиланням на НВ techno.

Ніл Шубін, один із учасників дослідження, опублікованого в журналі Nature, пояснює, що кістки Qikiqtania не могли підтримувати м’язи, необхідні для життя на суші. Відповідно, цей вид еволюціонував назад у плаваючу істоту.

Річ у тім, що предки Qikiqtania wakei еволюціонували з водного світу. Згодом вони почали змінюватись і поступово виходили на сушу. Проте Qikiqtania вирішила, що на суші їй подобається менше, і риба вирушила назад у воду, каже вчений.

Читайте також: Вухо людини розвинулося з риб'ячих зябер: вчені знайшли перший анатомічний доказ

Шубін з колегами знайшли скам’янілість Qikiqtania у скелі на Канадському арктичному архіпелазі у 2004 році. Недалеко вони також виявили фрагменти скелета Tiktaalik roseae — вид, який вважається уособленням еволюційного переходу від риби до амфібії.

Qikiqtania є близьким родичем Tiktaalik, але плечова кістка у його грудному плавнику відносно гладка і має форму бумеранга, через що представники цього виду навряд чи могли ходити або навіть стояти на суші. Фактично, цей вид назад втратив усі відростки та виступи на плечовій кістці, які б дозволили м’язам розвиватися для життя без води.

Читайте також: Важливе відкриття: вчені з’ясували, чому виникає хвороба Альцгеймера та як її вилікувати

Однак Qikiqtania не просто повернулася у воду — цей вид став ще ефективнішим плавцем завдяки плавникам, що еволюціонували. "Це яскравий приклад, як можна не просто повернутися назад, а й набути абсолютно нової форми", — каже Шубін.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube