Фесенко: Невиконання рішення суду у справі про вклади Суркісів загрожує репутаційними втратами

10

Рішення Печерського суду про примусове стягнення з ПриватБанку майже 10 млрд грн на користь компаній, пов'язаних з братами Суркісами, лише підтвердило рішення попередніх судів з питань, які так і не були виконані. Однак, судова епопея триватиме і далі, оскільки уряд має намір оскаржувати рішення в апеляції.

Про це в коментарі РБК-Україна заявив політичний експерт Володимир Фесенко.

На його думку, подібна реакція влади на рішення суду викликана, по-перше, тим, що вони програли, і мова йде про чималі суми. По-друге, емоціями і політичними заявами вони прикривають слабкість юридичних позицій ПриватБанку в цьому конфлікті.

Читайте також: Суд санкціонуав примусове списання коштів й арешт майна "Приватбанку" у справі Суркісів

"При колишньому керівництві Нацбанку (Валерії Гонтарєвій, — ред.) були прийняті явно маніпулятивні і юридично не цілком коректні рішення в процесі націоналізації ПриватБанку. І нинішнє керівництво державного ПриватБанку, Нацбанку і уряду змушені розплачуватися за помилки та сумнівні процедурні схеми, реалізовані Гонтарєвою", – відзначає експерт.

Він також нагадує, що в процесі націоналізації шість англійських компаній були визнані "пов'язаними" з ПриватБанком, їх кошти в цьому банку підлягали примусовому обміну на акції додаткової емісії (так званий bail-in, — ред.) під час націоналізації фінустанови, які надалі були викуплені державою за 1 гривню.

"І якщо суть претензій держави до колишніх власників ПриватБанку була зрозуміла, то стосовно англійських компаній все так і залишилося загадкою. Не кажучи вже про порушення процедури, коли компаніям навіть не надали права опротестувати рішення банківського регулятора про визначення їх пов'язаності. Але і це ще не все. Українські чиновники примудрилися порушити законодавство не тільки України, але й держави-члена ЄС (Республіка Кіпр). Так, на момент списання грошей з депозитів англійських компаній діяла заборона Центробанку Республіки Кіпр, яка забороняла будь-які операції з грошовими активами, крім обслуговування депозитів (виплата тіла депозитів і відсотків за депозитом). Крім того, кіпрським судом була видана безстрокова заборона, що діє по всьому світу, яка забороняє списувати або іншим чином припиняти дію таких депозитів", додає експерт.

Фесенко також звертає увагу на принципово важливу деталь: зараз не заперечується сама процедура націоналізації ПриватБанку і, не стоїть питання стягнення державних коштів. Мова йде виключно про повернення ПриватБанком приватних коштів.

Експерт переконаний, вкрай негативним наслідком судового конфлікту у цій справі є сам прецедент невиконання судових рішень.

"Україна і так вже серед лідерів за кількістю скарг її громадян до Європейського суду з прав людини. На нашу країну припадає приблизно 15% скарг, більшість з яких стосуються невиконання рішень національних судів. І головне питання тут, чи готова держава нарешті виправляти таку негативну ситуацію. Якщо рішення судів і далі не будуть виконуватися, то вже завтра претензії можуть бути пред'явлені безпосередньо до держави. І вже Україна як держава буде нести репутаційні ризики через неправомірні дії окремих посадових осіб, а всі фінансові витрати будуть покладені на українських платників податків", – резюмує експерт.

Читайте також: Фурса: Украинский суд решил, что украинцы должны олигархам по определению

Нагадаємо, в середу, 2 вересня, Печерський районний суд Києва задовольнив позов офшорних компаній, пов'язаних з сім'єю Суркісів, до державного ПриватБанку. Справа стосується обслуговування депозитів компаній на 350 млн доларів.

У Кабінеті міністрів заявили, що не згодні з рішенням Печерського райсуду про примусове стягнення з ПриватБанку майже 10 млрд грн на користь компаній братів Суркісів, і будуть оскаржувати рішення в апеляційному суді.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube