Біологи знайшли речовини, за якими комарі розпізнають людський запах

24

Біологи знайшли речовини, за якими комарі розпізнають людський запах

Американські вчені визначили летючі молекули, які дозволяють комарам виділяти людей серед інших тварин, і показали, як крихітний мозок комах дізнається про запах жертви.

Переважна більшість комарів — «універсали», готові пити кров у будь-якої відповідної тварини. Однак деякі, наприклад, Aedes aegypti, рознощики цілого ряду небезпечних захворювань, спеціалізуються саме на людях, безпомилково знаходячи свою мету. Вченим вже вдалося визначити рецептори в антенах цих комах, які дозволяють їм пізнавати людину. Але які саме леткі компоненти допомагають виділяти людський запах на фоні запахів інших тварин? І як саме мозок комахи розпізнає їх? Відповідям на ці питання присвячена нова робота біологів із Прінстонського університету (США), про яку вони пишуть у журналі Nature, інформує UAINFO.org.

Читайте також: Что делать при укусах мошек: советы инфекциониста и самые простые рецепты народной медицины

Керолін МакБрайд та її команда отримали ГМ-лінію комарів, в яких було внесено гени флуоресцентних білків, що активізувалися в нейронах під час їхньої роботи. Крім того, довелося створити лабораторну установку, щоб відстежувати цю активність у відповідь на запахи. Нарешті, вчені зібрали самі запахи для досліджень: за людський відповідали 16 добровольців обох статей, а тваринні аромати були отримані у щурів, хом'ячків, куріпок, овець та собак.

Експерименти показали, що розпізнавання запаху людей в Aedes aegypti відбувається вкрай просто та ефективно. «Мозок» цих комах містить 60 нервових гангліїв, і спочатку вчені очікували побачити складні патерни їхньої активності, що виникають у відповідь на ті чи інші аромати. Проте спрацьовували лише два нервові центри: один — у разі будь-якого потенційно цікавого запаху, включаючи тварини, а другий «підтверджував» присутність людини.

Читайте також: В дикую природу выпустили генетически модифицированных комаров. Но зачем?

Ці аромати є складною сумішшю з десятків летючих сполук, які є і у людей, і у тварин, лише в трохи різних пропорціях. Ретельно перебравши такі молекули одну за одною, вчені показали, що лише дві з них викликають спрацьовування другого ганглія, що «розпізнає» запахи, у комарів. Це два довголанцюгові альдегіди — деканаль і ундеканаль, якими особливо багатий запах, що розповсюджується людиною.

Професор МакБрайд та її співавтори вже запатентували склад атрактанта, що містить деканаль, для залучення комах у пастки. На думку вчених, такі пастки, імітуючи запах людини, допоможуть боротися з небезпечними кровососами, але будуть порівняно безпечні для інших комах.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube