Андрій Смирнов
Відповідальний редактор, NV
Чим жила країна 06 червня 2024 року
● Байден «заспокоїв» Путіна. Україна не може використовувати американську зброю для ударів по Москві та Кремлю. Про це сказав президент США Джо Байден у інтерв'ю ABC News.
Відео дня
На запитання, чи Україна вже використовувала американську зброю для ударів по території Росії, Байден не дав прямої відповіді, однак дав зрозуміти, що США не дозволять використовувати її для атак на столицю РФ, пише ABC News. «Американську зброю дозволено використовувати через кордон, звідки росіяни завдають ударів по конкретних цілях в Україні. Ми не санкціонуємо удари на 321 км углиб Росії, ми не санкціонуємо удари по Москві, по Кремлю», — зазначив президент.
● Президент США Джо Байден відреагував на заяви російського диктатора, який стверджував, що постачання зброї для ударів по РФ є «прямою участю у війні». «Я знаю його [Путіна] понад 40 років. Він турбує мене протягом 40 років. Він не є порядною людиною, — сказав американський лідер.
● Висадка в Нормандії. Президент України Володимир Зеленський прибув до Франції для участі в урочистостях з нагоди 80-ї річниці висадки в Нормандії (на які не покликали росіян).
Зеленський зазначив, що проведе важливі заходи та зустрічі для зміцнення України. Участь у урочистих заходах він назвав особливою подією, яка нагадує про сміливість і рішучість заради свободи та демократії.
Очікується, що під час візиту до Франції Зеленський матиме двосторонню зустріч з Емманюелем Макроном. На цій зустрічі останній може офіційно оголосити про плани Парижа щодо розміщення французьких інструкторів в Україні.
Напередодні в Білому дому повідомили, що під час урочистостей у Франції президент Джо Байден матиме зустріч з українським колегою.
● Не варто чекати. До мирних переговорів між Україною та країною-агресором Росією «ще дуже далеко», переконаний канцлер Німеччини Олаф Шольц. Говорячи про очікування від Глобального саміту миру у Швейцарії, він зазначив, що «там не буде мирних переговорів».
● Горить російська нафта. У Ростовській області прогриміла серія вибухів, а потім сталася пожежа на Новошахтинському нафтопереробному заводі. Також цієї ночі було атаковано НПЗ в Бєлгородській області, а на НПЗ в Краснодарському краї РФ, ймовірно, спалахнула пожежа.
Своєю чергою ГУР МО у ніч проти 6 червня за допомогою дронів атакувало нафтобазу в Бєлгородській області РФ. Про це NV повідомило джерело в українській розвідці.
● Ще один корабель РФ пішов на дно. Фахівці ГУР МО знищили біля берегів тимчасово окупованого Криму російський рейдовий буксир типу Сатурн (проєкт 498, раніше відомий також як Протей).
На відео, яке оприлюднило ГУР, видно, що в атаці було використано морські дрони. Чи були це дрони Magura — найвідоміша розробка ГУР, у спецслужбі не уточнили.
● Ворог просувається в селах на Донеччині. Російським окупантам вдалось просунутись у Красногорівці, а також біля Архангельського та Новопокровського Донецької області, повідомили аналітики DeepState.
● Найгарячіший напрямок. Армія країни-агресора Росії намагається розвинути наступ на Покровськ, Мирноград та Селидове Донецької області (на північний захід від Донецька), а також, ймовірно, хоче захопити «життєво важливу трасу» на Костянтинівку. Про це заявив речник ОСУВ Хортиця Назар Волошин. За його словами, Покровський напрямок залишається одним із найгарячіших на фронті.
● Мінус 1300 окупантів. За минулу добу Росія втратила на війні в Україні ще 1300 своїх військових, а загальні втрати армії країни-агресора досягли 515 000 осіб вбитими та пораненими. Це дані Генштабу ЗСУ станом на ранок.
Окрім того українці знищили: танків — 7828 (+22 за добу), бойових броньованих машин — 15 076 (+40), артсистем — 13 433 (+48), РСЗВ — 1095 (+3), засобів ППО — 831 (+1), літаків — 357 (+0), гелікоптерів — 326 (+0), БПЛА оперативно-тактичного рівня — 10 846 (+41) та інше.
● Путін збрехав. Представник ГУР МО Андрій Юсов спростував заяву Путіна, що країна-агресор тримає у полоні майже 6500 українських військових, а Україна, своєю чергою, — 1348 росіян. Проте Юсов додав, що Україна не буде називати реальну кількість полонених з обидвох боків.
● Колишній регіонал постачав продукцію росіянам. Держбюро розслідувань (ДБР) затримало власників та топменеджмент українського концерну, який з початку повномасштабного вторгнення продав військовій промисловості Росії продукції на 160 млн грн. Серед затриманих — екснардеп Партії регіонів, який є організатором злочинної схеми, повідомило ДБР.
Бюро не назвало прізвище екснардепа, але, ймовірно, йдеться про Григорія Дашутіна.
● Казахи не хочуть, але мусять. Серік Жумангарін, заступник казахського прем'єра, заявив, що його країна не підтримує санкції проти Росії, але дотримуватиметься їх, оскільки це «вигідно з економічної точки зору». «У нас невелика економіка, природно, санкційного тиску ми не витримаємо. Тому ми постійно в діалозі, у нас є центри, які працюють безпосередньо зі США та Європейським союзом», — заявив він.
● Галущенко розповів про складну зиму. Під час візиту до Відня, на засідання Ради керуючих МАГАТЕ, міністр енергетики України Герман Галущенко розповів о наслідках російських атак на вітчизняну енергосистему. «Найбільших руйнувань завдано об'єктам теплової та гідрогенерації, значно пошкоджено об'єкти системи передачі. Загальні втрати системи — до 9 ГВт потужності. Ситуація наразі значно гірша, ніж у 2022 — 2023 роках. Застосовуються обмеження для споживачів. Ми готуємося до досить складної ситуації взимку», — зазначив він.
● Кремль заплатить за руйнування Каховської ГЕС? Укргідроенерго планує подати позов до Міжнародного арбітражного суду проти Росії з вимогою відшкодування збитків від руйнації Каховської гідроелектростанції. Як пояснив гендиректор компанії Ігор Сирота, попередньо йдеться про $2,5 млрд.
Крім того, Укргідроенерго вже подало позов до Європейського Суду з прав людини проти РФ щодо компенсації збитків, нанесених в результаті неспровокованої воєнної агресії Росії проти України. У цьому позові йдеться не лише про Каховську ГЕС, але й про недобудовану вітрову електростанцію на острові Зміїний. Загальна сума збитків за позовом — 17 млрд грн.
І насамкінець:
● Зразок для України та ЄС або Як корейці зіграли на старому. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну дохід від експорту провідного південнокорейського оборонного підрядника Hanwha Aerospace зріс в 11 разів до $1,1 млрд, а акції підскочили на 350%. Про нього написала Bloomberg.
Hanwha Aerospace Co виробляє наземне озброєння вже майже 50 років, навіть коли конкуренти перейшли на винищувачі шостого покоління і безпілотні дрони. Військові аналітики вважали Hanwha застарілою, а їхню продукцію недостатньою для конфліктів XXI століття, але війна в Україні, яка майже повністю ведеться на землі, довела їхню помилку. «США мають 40% світових оборонних систем, але вони не можуть зробити все. Ми робимо акцент на середньоваговиків, САУ, бронетехніку, танки. У цьому ми вже конкурентоспроможні в усьому світі», — зазначив гендиректор Hanwha Aerospace Сон Дже-Іла.
За інформацією Bloomberg, Польща вже замовила у південнокорейської компанії 670 самохідних гаубиць K9 і 290 РСЗВ з 2022 року. Hanwha постачала гаубиці до Єгипту і боєприпаси до Великої Британії. Американські та європейські оборонні підрядники намагаються наростити виробництво, тоді як Hanwha пропонує безперебійні виробничі лінії, надійні ланцюги постачання та швидші терміни доставки. Hanwha може зібрати гаубицю K9 за 180 днів, що в 2−3 рази швидше, ніж конкуренти. Крім того, ця самохідна гаубиця коштує близько $3,5 млн, що приблизно на половину або третину дешевше, ніж у конкурентів.
Пам’ятайте, що принесло вчора, живіть сьогоденням і вірте в майбутнє — своє та країни.
Читати далі