Термін для підпису чи ветування Виборчого кодексу сплив: що робитиме Зеленський?

36

П’ятнадцятиденний строк для підписання чи ветування Виборчого кодексу для президента сплив. Подальший "простій" з порушенням Конституції, як і "зміна концепції" матиме для Зеленського та "Слуг народу" конкретну ціну, яку доведеться платити. Таку думку висловив Голова громадської організації Центр UA, колишній віце-прем'єр-міністр України з питань європейської інтеграції Олег Рибачук у своєму блозі на сайті "Новое время".

"…я дуже вас прошу прийняти багатостраждальний Виборчий кодекс, і зробіть, будь ласка, відкриті списки" – це слова з інавгураційної промови президента Зеленського 20 травня 2019 року. В момент, коли Володимир Зеленський їх виголошує, трансляція показує симпатиків президента, які прийшли під стіни Ради, і чути, як хтось захоплено кричить "Красава!".

Такою різкою і конкретною вимогою до парламенту VIII скликання, президент показував свою відмінність від попереднього господаря Банкової. Свого часу саме Порошенко та його фракція гальмували виборчу реформу, адже його оточення малювало апокаліптичні картини неможливості переобрання без підтримки мажоритарників.

Читайте також: Парубій підписав Виборчий кодекс з відкритими списками

Саме тому, починаючи з пізньої осені 2017-го, виборчу реформу стримували всіма силами не лише через неспішне опрацювання 4 000 правок, але і публічною дискредитацією системи з відкритими списками. Когнітивний дисонанс виборців, які не могли зрозуміти, чому президент та коаліція, які обіцяли зміну виборчих правил, вирішили відкласти це питання під сукно, став однією з сотень причин фіаско і Порошенка, і переформатованого БПП.

Вимога відкритих списків, яка була підтримана під тиском громадянського суспільства та загальнонаціональних вуличних акцій, не є звичайним карго-культом. Перехід до пропорційної системи з відкритими списками запускає кардинально інші процеси партійного будівництва, які дозволять побудувати справжні партії замість олігархічно-вождистських проектів. Це важливий крок на шляху до розвитку стійких інституцій, які є запорукою розбудови держави. Сьогодні, як би це пафосно не звучало, саме ставлення президента і його команди до виборчих правил покаже реальний стан справ і дасть відповідь на питання: "Чи нова влада будує державні інституції, чи діє в кращих традиціях рейдерства, викривляючи нормативно-правову реальність для швидкого захоплення об'єктів та територій".

Разом зі смогом від горіння торфовищ Києва, у ряді великих обласних центрів, запахло місцевими виборами. Про можливість такого сценарію говорять і депутати на ефірах, і експерти в бездонному українському фейсбуці. Дехто навіть називає пропоноване президентом звільнення чинного складу ЦВК частиною цього багатокрокового сценарію, в результаті якого влада "ЗеКоманди" закріпиться не лише на рівні законодавчої і виконавчої гілок, а й на місцях. Ключовим питанням залишається: "За якими правилами будуть відбуватися місцеві вибори?". Варіантів два: чинний закон 2015-го року, який списали з виборів в Лєнінградскій області РФ і який в результаті створив в місцевих радах недієздатні солянки з часто випадкових людей, чи за правилами, які прописані у Виборчому кодексі, і передбачають виборчу систему з відкритими списками для рад областей та великих міст.

Читайте також: "Слуга народу" планує впровадити голосування за відбитком пальця

Позиція і дії президента щодо кодексу покажуть справжню мотивацію команди Зе. Пропорційна система з відкритими списками дасть громадянам інструменти впливу як на те, хто буде їх представляти у владі, так і на порядок денний, який ця влада просуватиме. Водночас пропонована президентом новація з законодавчою ініціативою народу не лише не даватиме громадянам впливу на порядок денний влади, але і створюватиме умови, коли антидержавні рухи та проросійські політики будуть вкидати в інформаційне поле чергові "яблука розбрату" повними причепами.

Президент зараз має три варіанти: підписати кодекс, ветувати його або ж не робити нічого, порушуючи Конституцію. Шлях, який обере команда Зеленського, покаже суспільству реальні наміри нинішньої влади. Альтернативи майбутнього при цьому малюються дуже чіткі: авторитарне рейдерство держави під ширмою красивої телевізійної картинки і за небувалої підтримки, якої не мав жоден президент, або ж розбудова інституцій, закладання правил для стабільності державної системи, побудови справжньої демократії.

П’ятнадцятиденний термін для підпису чи ветування Виборчого кодексу сплив. Подальший "простій", як і "зміна підходу до виборчої реформи", буде мати конкретну ціну для Зеленського та "Слуг народу", яку доведеться платити.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube